Zamknij

E-recepta – co każdy pacjent powinien wiedzieć na jej temat?

12:41, 12.01.2023 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:46, 12.01.2023
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Recepty elektroniczne od 2020 roku stopniowo zastępują tradycyjne papierowe recepty. Prace nad wprowadzeniem elektronicznych recept trwały już od dłuższego czasu. Warto wiedzieć, co pacjenci zyskują dzięki tej zmianie i jakie są jej główne zalety.

Teleporada medyczna a recepta online 

W ostatnich latach pacjenci coraz chętniej i częściej korzystają z telemedycyny. To technologia, która pozwala lekarzom świadczyć usługi medyczne na rzecz pacjentów za pośrednictwem telefonu lub internetu. Lekarze nie tylko konsultują przypadek danego pacjenta, ale także podejmują decyzje medyczne dotyczące planu leczenia, a także przepisują niezbędne leki. Telemedycyna wykorzystywana jest także w warunkach szpitalnych – znacznie ułatwia koordynowanie opieki nad pacjentami szpitala.

Nie ma co ukrywać – teleporada to bardzo wygodny sposób na komunikację pomiędzy pacjentem a lekarzem. Dostęp do lekarza przez telefon okazuje się bardzo pomocny dla pacjentów zamieszkałych na terenach, gdzie opieka medyczna jest bardzo ograniczona. Dzięki telemedycynie nie muszą czekać długich tygodni na wizytę u wybranego specjalisty – mogą odbyć ją niemal od razu po opłaceniu konsultacji.

Telemedycyna również i dla lekarzy wiąże się z wieloma zaletami. Łatwo mogą organizować dane dotyczące pacjentów oraz aktualizować swoje notatki. Zaawansowane programy telemedyczne pozwalają im na bieżąco śledzić stan zdrowia pacjentów, a także efektywnie zarządzać ich dokumentacją. Dzięki telemedycynie mogą świadczyć swoje usługi jeszcze lepiej, szybciej i wygodniej – ku zadowoleniu i satysfakcji pacjentów.

Teleporada medyczna cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki niej pacjent może liczyć na szybką pomoc specjalisty z danej dziedziny, bez konieczności stania w długich kolejkach w przychodni. Nie musi czekać wiele miesięcy na umówioną wizytę – konsultacja zdalna często odbywa się jeszcze tego samego dnia, co w kryzysowych sytuacjach może mieć przecież ogromne znaczenie. 

Uwaga – każdy pacjent, który decyduje się na teleporadę z nadzieją, że otrzyma receptę, musi dawać sobie sprawę z tego, że o zasadności przepisania danego leku decyduje wyłącznie lekarz. Strony oferujące możliwość wystawienia recepty online nie gwarantują, że klient takową na pewno otrzyma. To lekarz po zapoznaniu się z wypełnionym przez pacjenta formularzem zdecyduje, czy recepta zostanie wystawiona. Równie dobrze może się zdarzyć, że lekarz stwierdzi, iż żaden lek na receptę w sytuacji dawnego pacjenta nie będzie konieczny. Lekarz może także skierować pacjenta na dodatkowe badania diagnostyczne w celu lepszego zapoznania się z jego sytuacją zdrowotną. 

Czym jest elektroniczna recepta? 

Niektórzy pacjenci wciąż są błędnie przekonani, że receptę online można otrzymać wyłącznie po skorzystaniu z teleporady. Tymczasem e-recepta od 2020 roku funkcjonuje na terenie całej Polski, w gabinetach prywatnych i tych działających na NFZ. Pacjent może otrzymać ją nie tylko po zdalnej konsultacji, ale także po wizycie tradycyjnej. 

Elektroniczna recepta to recepta, którą lekarz wystawił w systemie Ministerstwa Zdrowia. Od momentu wystawienia jest w nim dostępna dla pacjenta pod postacią elektronicznego zapisu. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można uzyskać dostęp do wystawionej e-recepty.

Otóż wystawianie e recepty najczęściej odbywa się poprzez wysłanie sms-a na numer telefonu pacjenta podany w jego Internetowym Koncie Pacjenta. Elektroniczną receptę można odebrać również przez e-mail, dedykowaną aplikację bądź też odczytać ją za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. 

Recepta online to czterocyfrowy kod PIN, który pacjent musi podać farmaceucie w dowolnej aptece na terenie całego kraju, aby zrealizować receptę. 

Osoby, które nie posiadają Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają w formie papierowego wydruku, na którym znajdzie się kod kreskowy, nazwy przepisanych leków, a także zalecenia co do ich stosowania. 

Kto może skorzystać z recepty online? 

Wprowadzenie e-recepty znacznie przyczyniło się do rozwoju telemedycyny. Coraz większa liczba pacjentów rezygnuje z wizyt w gabinecie stacjonarnym na rzecz konsultacji zdalnych, które można odbyć za pośrednictwem telefonu lub internetu. To bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, które pozwala oszczędzać nie tylko czas, ale i pieniądze. Recepta online szczególnie przydatna jest dla osób, którym stan zdrowia nie pozwala odbyć standardowej wizyty w przychodni. Czasem nawet zwyczajne przeziębienie daje objawy na tyle dokuczliwe, że umówienie tradycyjnej wizyty przerasta siły pacjenta.

Na skorzystanie ze zdalnej konsultacji mogą zdecydować się także te osoby, które są przewlekle chore i na stałe przyjmują określone leki. Za każdym razem, kiedy kończy im się opakowanie, mogą umówić teleporadę, zamiast organizowania wyprawy do przychodni. Jeśli lekarz w trakcie konsultacji zdalnej dojdzie do wniosku, że w przypadku danego pacjenta trzeba zmienić dawkowanie leku bądź też sam lek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby mógł to zrobić. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku przewlekłych chorób to ciągłość terapii w dużej mierze wpływa na jej skuteczność. 

Uwaga – trzeba podkreślić, że portale, które umożliwiają otrzymanie recepty online, nie sprzedają przepisanych pacjentowi leków. Po konsultacji zdalnej ze specjalistą pacjent otrzyma receptę, którą będzie mógł zrealizować w dowolnej aptece – zarówno stacjonarnej, jak i internetowej. Pacjent nie musi realizować e-recepty osobiście – może zrobić to za niego każda osoba, która będzie dysponować czterocyfrowym kodem PIN i numerem PESEL. 

Na końcu warto zadać pytanie – czy portale, które wystawiają recepty online, są bezpieczne? Otóż tutaj porad udzielają wyłącznie dyplomowani lekarze, z prawem do wykonywania zawodu. Stąd też konsultacja zdalna niczym nie różni się od tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarza, z tym że odbywa się za pośrednictwem telefonu lub internetu, nie zaś twarzą w twarz. Śmiało można powiedzieć, że to rozwiązanie na miarę XXI wieku, w pełni bezpieczne i legalne.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%