Na czym polega badanie wody i dlaczego jest ważne? Kto ma obowiązek przeprowadzać regularne mikrobiologiczne badanie wody? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Jesteś właścicielem lokalu gastronomicznego? Wiesz, że musisz przeprowadzać regularne mikrobiologiczne badanie wody? Obowiązek ten wynika z Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody, która jest przeznaczona do spożycia przez ludzi. Dlaczego badanie mikrobiologiczne jest ważne? Na czym polega? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Dlaczego mikrobiologiczne badanie wody jest ważne? Przede wszystkim dlatego, że wiele zanieczyszczeń wody nie są widoczne dla oka. Można je zaobserwować tylko i wyłącznie w trakcie badań mikrobiologicznych, które przeprowadza się w laboratorium. A jak wiadomo, spożywanie wody, która zawiera szkodliwe mikroorganizmy oraz inne substancje jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Z tego właśnie powodu każdy właściciel lokalu gastronomicznego musi regularnie przeprowadzać mikrobiologiczne badania wody dla Sanepidu.
Ważne wyniki z mikrobiologicznego badania wody pozwolą Ci także uniknąć nieprzyjemności oraz problemów, kiedy dojdzie do sytuacji podejrzenia zatrucia pokarmowego u osoby, która skorzystała z usług Twojego lokalu gastronomicznego. Ponadto ważne wyniki będą potrzebne, gdy w Twojej restauracji pojawi się pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W takiej sytuacji może wziąć on nie tylko próbkę wody, ale i zweryfikować ważność lekarskich orzeczeń Twoich pracowników, datę ważności produktów spożywczych czy stan wentylacji lokalu.
A zatem jako właściciel lokalu gastronomicznego powinieneś również wiedzieć, że poza badaniem wody, ważne jest także sprawdzanie wentylacji poprzez pomiar wydajności oraz skuteczności. Właściwie sprawdzanie wentylacji dotyczy nie tylko lokali gastronomicznych, a również domów i bloków. Usługę tę wykonuje się nie tylko po instalacji wentylacji w celu sprawdzenia, czy działa prawidłowo i jaki jest jej poziom hałasu. Wentylację należy sprawdzać również podczas jej użytkowania oraz eksploatacji i to regularnie.
W trakcie sprawdzania wentylacji specjaliści nierzadko zwracają szczególną uwagę na wydajność nawiewną i wyciągową, wartość temperatury i ciśnienia, przepływ oraz regulację wentylacyjnego układu, a także poziom hałasu, jaki się z niej wydobywa. Sprawdzanie wentylacji obejmuje także zgodność pomiarów – nie tylko z projektem, ale i normami, które aktualnie obowiązują.
Na czym polega badanie wody? Otóż w odpowiednim laboratorium przeprowadza się kompleksowe badanie wody zimnej i ciepłej dla gastronomicznych lokali. Takie badanie uwzględnia oczywiście aktualne przepisy oraz wymagania, jakie stawia Sanepid. Dzięki badaniu dowiesz się, czy woda w Twoim lokalu gastronomicznym jest w pełni bezpieczna i zdatna do użytku.
Wodę z reguły sprawdza się pod kątem bakterii z grupy coli, enterokoków, Escherichia coli, legionella sp, clostridium perfringes oraz ogólnej liczby mikroorganizmów. Takie badanie jest częścią procesu zwanego Systemem Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli – w skrócie HACCP, wymaganego oczywiście dla każdego gastronomicznego punktu. Celem procesu jest zapobieganie ewentualnym zagrożeniom i gwarancja bezpieczeństwa żywności. Jeśli tylko zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, na właściciela lokalu gastronomicznego nakłada się kary. Jak widać, w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, nie można sobie pozwolić na żadne nieprawidłowości. Trzeba więc zadbać o to, aby podczas pobierania próbek wszystko przebiegało prawidłowo, dzięki czemu profesjonalne badanie wody będzie wiarygodne. Jeżeli laboratorium badania wody po przebadaniu próbki wody wykryje nieprawidłowości, należy jak najszybciej je usunąć i ponownie przeprowadzić badanie fizykochemiczne w celu upewnienia się, że problem zanieczyszczenia wody został rozwiązany, a także pozwoli na dobór najlepszej technologii uzdatniania wody. Na szczęście zdobycie próbek wody jest bardzo łatwe.
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Kompromitacja radnych, którzy sprzedali zdrowie mieszkańców za kilka głosów od oszołomów w blachosmrodach.
dr2
00:24, 2025-05-15
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
A gdzie te samochody się podziewały w czasie budowy POW? Może dalej by tam parkowały?
Nick
23:29, 2025-05-14
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Trzymam kciuki za zamianę parku w parking! Jeżeli się uda, to mieszkańcy mojego osiedla, które nie ma żadnego parkingu, wystąpią o utworzenie parkingu w Parku Ujazdowskim.
Ujazdów
23:22, 2025-05-14
Dziś drugie spotkanie z burmistrzem. O czym się nasłuch
Rada Warszawy zarządziła dziś 3-tygodniową (!) przerwę w obradach (zapewne przypadkiem przerwa kończy się po 2 turze wyborów) akurat w momencie, gdy w porządku obrad stanął punkt zgłoszony przez stowarzyszenie lokatorów im. Jolanty Brzeskiej.
Obserwator
19:42, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz