Zamknij

Samochody pożarnicze oraz wozy strażackie - jak wybierać?

Redakcja Haloursynow.pl + 09:58, 19.09.2022 Aktualizacja: 10:01, 19.09.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Samochody pożarnicze i wozy strażackie należą do grupy pojazdów specjalistycznych. Z tego powodu wybierając odpowiedni wóz, musimy wziąć pod uwagę inne parametry niż w przypadku zakupu standardowego pojazdu osobowego czy dostawczego. Na co zatem zwrócić uwagę? Jakie są rodzaje samochodów pożarniczych? I gdzie kupić wóz strażacki i inne pojazdy pożarnicze w idealnym stanie technicznym?

Czym są samochody pożarnicze? 

Samochody pożarnicze to pojazdy komunalne, który są specjalnie oznakowane i przygotowane przez straż pożarną lub inną jednostkę ochrony przeciwpożarowej do zwalczania pożarów i akcji ratowniczych. Pojazdy o wyżej wymienionym zastosowaniu mogą być również wykorzystywane w celach statutowych. Samochód pożarniczy jest przystosowany również do przewożenia środków technicznych i ludzi do prowadzenia akcji gaśniczych. 

Rodzaje 

W Polsce stosuje się oznakowania do  samochodów pożarniczych zgodne z normą PN-79/M-51300, która występuje naprzemiennie z normą PN-EN 1846-1. W związku z tym wyróżniamy trzy główne klasy samochodów pożarniczych, które ustalane są na podstawie rzeczywistej masy całkowitej pojazdu:

  • klasa lekka (L) do 7,5 ton, 
  • klasa średnia od 7,5 ton do 14 ton,
  • klasa ciężka (C): powyżej 14 ton.

Klasy samochodów ratowniczo-gaśniczych występują również w zależności od zdolności do poruszania się po określonych nawierzchniach. W tej kategorii wyróżnić można pojazdy przeznaczone do przemieszczania się po twardej powierzchni, po wszystkich drogach o twardej nawierzchni i częściowo poza tymi drogami, a także po wszystkich drogach i bezdrożach. 

W zależności od zastosowania pojazdy samochodowe można podzielić również na samochody ratowniczo-gaśnicze, samochody z drabiną mechaniczną i/lub podnośnikiem hydraulicznym, samochody ratownictwa technicznego, samochody ratownictwa medycznego, samochody zaopatrzeniowe, samochody dowodzenia oraz samochody ratownictwa chemicznego. 

Jaki samochód pożarniczy kupić - nowy czy używany? 

Zakup nowego samochodu pożarniczego to ogrom zalet, ale i jedna, bardzo znacząca wada - cena. Tak się składa, że w przypadku wyposażenia zaplecza transportowego straży lub jednostek OSP nie warto przepłacać. Pojazdy używane oferowane przez firmy są dokładnie sprawdzane, a dodatkowo muszą spełniać te same normy bezpieczeństwa i funkcjonalności co pojazdy nowe. Część miejsc oferujących używane samochody pożarnicze oferuje również możliwość jazdy próbnej czy sprawdzenie wszystkich podzespołów auta. 

Gdzie kupić wóz strażacki i inne pojazdy pożarnicze?

Wóz strażacki i pojazdy pożarnicze powinny pochodzić z zaufanych źródeł, które gwarantują rzetelną współpracę. Ważny jest nie tylko szeroki wybór samochodów pochodzących od renomowanych producentów, ale również fachowa obsługa i zaangażowanie w proces sprzedaży. Przykładem firmy, które spełnia te warunki, jest Auto-Mar, która importuje samochody pożarnicze marki Mercedes dla straży pożarnych. Znajdziesz tam używane samochody, w idealnym stanie technicznym, doposażone zgodnie z oczekiwaniami straży pożarnej lub jednostki OSP. 

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jaki samochód pożarniczy wybrać i gdzie go kupić, aby mieć pewność, że pojazd spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Jeżeli jednak masz jeszcze jakieś pytania - skontaktuj się z firmą Auto-Mar, której specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%