W każdym domu może przytrafić się awaria hydrauliczna. Mogą być to sytuacje losowe. Może być to także wynik wieku instalacji lub niewłaściwego jej użytkowania. Jakie awarie hydrauliczne występują najczęściej?
Awarie hydrauliczne to dość powszechny i częsty problem. Mogą być one spowodowane różnymi czynnikami. Część z nich udaje nam się rozwiązać samodzielnie, szczególnie jeśli w domu mamy złotą rączkę. W większości przypadków musimy jednak wezwać fachowca, który dokona odpowiednich naprawy hydraulicznych. Hydraulik z FachoweNaprawy przychodzi z pomocą! Tylko specjaliści zapewnią naprawdę na najwyższym poziomie.
Zanim przedstawimy listę najczęściej spotykanych awarii hydraulicznych, warto zapoznać się z przyczynami ich powstawania. Wyróżniamy trzy główne kategorie takiego stanu rzeczy:
Elementy instalacji hydraulicznej mogą ulec awarii z różnych powodów
O ile na uchybienia, jakich dokonał projektant, nie mamy zbyt wielkiego wpływu, o tyle podczas postępowania zgodnie z ogólnie przyjętymi normami, możemy zapewnić sobie wieloletnie i bezproblemowe użytkowanie odpływów, urządzeń oraz rurociągów.
Niestety, niektóre z błędów projektowych ujawniają się dopiero w trakcie użytkowania instalacji. Mówimy tu o takich niedogodnościach jak zbyt mały przekrój rur czy ich nieodpowiednie pochylenie. Niedrożności hydrauliczne mogą wynikać także z ich niewłaściwie zaprojektowanego przebiegu, ze zbyt dużą ilością zmian kierunków czy załamań. Tego typu ułożenie sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń oraz osadów w miejscach, gdzie swobodny odpływ wody jest utrudniony. To jednak nie wszystko. Winne może być także złe gwintowanie rur czy nieprawidłowy montaż zaworów.
Drugą z najczęściej wymienianych przyczyn awarii hydraulicznych jest niewłaściwy sposób jej użytkowania, a w szczególności podłączonych do niej urządzeń sanitarnych. Największy problem stanowią wrzucane do odpływów kanalizacyjnych artykuły higieniczne, włosy, odpady, fusy czy resztki jedzenia. Nierzadko zdarzają się też przypadku wyrzucania tworzyw sztucznych.
Trzecia przyczyna to oczywiście starość. Zamieszkując kamienicę, stare mieszkanie czy pokoleniowy dom, musimy liczyć się z koniecznością wymiany instalacji hydraulicznej. W przeciwnym razie w naszych czterech ścianach może pojawiać się wiele awarii, które będą skutkować cieknącą wodą czy pojawiającym się grzybem.
Woda cieknąca z kranu - większe rachunki na własne życzenie
Bardzo często zdarza się, że po zakręceniu wody w kranie, ta nadal kapie. Wiele osób nie zwraca uwagi na taki stan rzeczy i ignoruje dźwięk. Dla innych jest on wręcz nie do zniesienia. W obu przypadkach należy jednak szybko usunąć usterkę. Tylko z pozoru jest ona niegroźna. Po dłuższym czasie cieknący kran może wygenerować nam spore koszty za rachunek - w skali roku będą to nawet litry wody. Tego typu awaria spowodowana jest zazwyczaj nieszczelną uszczelką. Zanim na miejsce przybędzie fachowiec, warto zbierać wodę do pojemnika lub czajnika. Tyko w taki sposób nie zostanie ona zmarnowana.
Naprawa zatkanych rur - kosztowny problem z głowy!
Często występującą awarią hydrauliczną są także zatkane rury odpływowe od wanny, sedesu, umywalki czy zlewu. Ich przyczyn może być naprawdę wiele. Najczęściej są to błędy projektowe, w rezultacie których została wykonana błędna instalacja. Tego typu awarie możemy rozwiązać samodzielnie za pomocą przepychacza lub specjalnych środków chemicznych. Niestety, problem ten bardzo często powraca, a my jesteśmy zmuszeni do skorzystania z usług fachowego hydraulika. Tego typu nieusunięta awaria w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić do pęknięcia rur, a następnie do wycieków w ścianach czy zalania pomieszczeń. Wówczas naprawa będzie niezwykle kosztowna.
Zanim przybędzie do nas hydraulik, stosujmy wyżej podane metody. Warto też zwrócić uwagę na to, aby do odpływu nie dostawały się różnego rodzaju nieczystości.
Zawór w grzejnik żeliwnym - miejsce odpowietrzania kaloryfera
Grzejniki, które nie grzeją to prawdziwa zmora mieszkańców mieszkań w blokach, a także w domach jednorodzinnych. Problem ten dotyczy z reguły starego budownictwa z żeliwnymi grzejnikami. Nowoczesne kaloryfery wyposażone są bowiem w specjalne odpowietrzniki, a cała praca wykonywana jest automatycznie. Problem najłatwiej zlokalizować wtedy, gdy część grzejnika ma właściwą temperaturę, a reszta jest letnia lub zimna. Zgromadzone w instalacji powietrze uniemożliwia wówczas swobodny obieg wody, która zasila instalację grzewczą. W takiej sytuacji warto wezwać fachowca. W przeciwnym razie powietrze będzie się gromadzić w coraz większej ilości, a z czasem nasz kaloryfer będzie całkiem zimny.
Do przyjazdu fachowca możemy samodzielnie odpowietrzać grzejnik za pomocą dwóch płaskich kluczy. Pod kaloryferem należy postawić miskę, zakręcić termostat lub zawór zasilający i delikatnie odkręcić śruby. Kiedy usłyszymy syk i zauważymy cieknącą wodę, należy zakręcić śruby. Zadanie to może jednak przysporzyć wiele problemów, a wykonywane samodzielnie bardzo często powraca.
Samodzielne usuwanie usterek instalacji hydraulicznej nie jest łatwym zadaniem. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą - https://fachowenaprawy.pl. Działamy na terenie Warszawy, 24 godziny na dobę. Zajmujemy się nie tylko naprawą instalacji hydraulicznych, ale także gazowych, białym montażem czy montażem i konserwacją różnego rodzaju instalacji sanitarnych. To jednak nie wszystko. Szczegółową listę naszych prac znajdziesz na naszej stronie internetowej.
FachoweNaprawy
Zadzwoń, tel: 537-689-689
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz