Zamknij

W niedzielę aż trzy spacery z przewodnikiem po Ursynowie. Pieszo na i na rowerze!

10:23, 03.09.2022 Sławek Kińczyk
Skomentuj GS GS

Wracają bardzo popularne wycieczki z przewodnikiem po Ursynowie - piesze i rowerowe. Wędrować będziemy po wysokim i po zielonym Ursynowie, poznając ich historię i teraźniejszość. Szkoda, że organizatorzy nie skoordynowali swoich planów. Jednego dnia odbędą się aż trzy wycieczki!

Mieszkańcy naszej dzielnicy są spragnieni ciekawych informacji o dziejach Ursynowa, szukają też kontaktu z sąsiadami. Dlatego na początku września dzielnica oraz domy kultury organizują wycieczki po najbliższej okolicy. Będzie coś dla spacerowiczów, będzie dla rowerzystów.

Dawne dzieje Ursynowa sprzed wielkiej płyty

Wrześniowe wycieczki organizowane przez dzielnicę poprowadzi Mariusz Prządak, renomowany przewodnik, znawca historii i teraźniejszości Ursynowa, autor książki "Sekrety Ursynowa". 

Pierwsza z wycieczek odbędzie się w niedzielę, 4 września i przeznaczona jest dla miłośników rowerów. Zbiórka i start o godz. 14 spod kościoła św. Katarzyny przy ul. Fosa 17. Długość trasy - ok. 15 km. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy się pojawić.

Będzie to rowerowa eskapada śladem ostańców ursynowskich wsi, a trasa poprowadzi śladem najdawniejszych dziejów ziem położonych na terenie dzielnicy Ursynów. Jadąc wzdłuż skarpy warszawskiej, uczestnicy poznają historie magnackich rezydencji pałacowo-parkowych, takich jak Gucin Gaj, „Roskosz” oraz Natolin

- zapowiada ursynowski ratusz.

Przewodnik opowie o takich postaciach jak Stanisław Kostka-Potocki, Julian Ursyn Niemcewicz, August Czartoryski i Andrzej Ciołek. Uczestnicy odnajdą też relikty dawnych wsi: Służew, Wolica, Moczydło oraz Imielin.

Utopijny Ursynów

Druga z wycieczek na pożegnanie lata przeznaczona będzie dla piechurów i odbędzie się w niedzielę, 18 września. Zbiórka i start o godz. 14 przy Domu Sztuki, przy ul. Wiolinowej 14. Trasa liczyć będzie ok. 2 kilometrów. Nie trzeba się wcześniej zapisywać.

Hasłem przewodnim tej wycieczki będzie „Utopijny Ursynów w realiach PRL-u".

45 lat temu w błysku fleszy pierwsi lokatorzy wprowadzili się do pierwszych bloków osiedla Ursynów. 8 stycznia 1977 roku z gospodarską wizytą na sztandarowej budowie PRL-u pojawił się towarzysz Edward Gierek. Na Ursynowie miało być inaczej niż na typowych dla tamtego okresu blokowiskach. Tutaj miał się dokonać największy eksperyment urbanistyczny i architektoniczny w powojennej Warszawie. Planowano stworzyć nie kolejne osiedle, ale utopijne „miasto przyszłości”

- zapowiada Mariusz Prządak, przewodnik, zachęcając do udziału w spacerze.

Jak wyglądały pierwsze lata osiedla zawiedzionych marzeń i zawiedzionych marzycieli? Z jakimi problemami musieli się zmierzyć pierwsi mieszkańcy Ursynowa? Odpowiedzi na te pytania z pewnością pojawią się podczas spaceru.

Jeziorka Zielonego Ursynowa

W tę niedzielę, 4 września wycieczkę krajoznawczą organizuje również Dzielnicowy Ośrodek Kultury „Ursynów" z ul. Kajakowej. Będzie to niezwykle ciekawy spacer zatytułowany „Ursynowskie jeziorka", po których oprowadzi nas Barbara Kujawa. 

Zbiórka 4 września (niedziela) o godz. 11 na przystanku autobusowym „Metro Stokłosy 02". Uczestnicy pojadą linią 209 na Zielony Ursynów - do jeziora Zgorzała.

Zobaczymy również inne zbiorniki wodne  w Jeziorkach Południowych między innymi Staw Czyste i Głęboki Staw. Potem udamy się na przystanek 209 „Farbiarska 01”, stąd przejedziemy do Grabowa, aby zobaczyć jezioro Zabłockiego i jezioro Grabowskie. W czasie spaceru przewodniczka będzie opowiadać o pochodzeniu oglądanych zbiorników wodnych, o florze i faunie występującej tutaj i o działalności człowieka dla dobra przyrody

zapowiada DOK "Ursynów".

Na tę wycieczkę trzeba było się zapisać: rezerwacja miejsc zakończona.

Stacja metra jako projekt plastyczny

Jakby tego było mało swoją wycieczkę dla pasjonatów historii i architektury Ursynowa również w pierwszą niedzielę września (4 września) organizuje też Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy". Przewodniczką będzie Lidia Pańków, autorka książki „Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego”.

Na pierwszym z cyklu jesiennych spacerów po Ursynowie weźmiemy pod lupę stacje metra zlokalizowane w naszej dzielnicy: Kabaty, Natolin, Imielin i Ursynów. 

Ich koncepcję plastyczną opracowała Jasna Strzałkowska-Ryszka, która prowadziła zespół szkolący się pod okiem radzieckich inżynierów i architektów. Dla Strzałkowskiej-Ryszki kluczowe było stworzenie koncepcji czytelnej, przyjaznej, a zarazem atrakcyjnej wizualnie. Powłoka każdej stacja miała nawiązywać do otoczenia lub jego historii. Na czym polegały te nawiązania? Zastanowimy się nad tym na spacerze.

- zachęca przewodniczka.

Spacer rozpocznie się o godz. 11 przed kawiarnią Parotka Cafe przy Pasażu Ursynowskiem 3/U3, przy metrze Stokłosy. Wstęp wolny, obowiązują zapisy. Na spacer można zapisać się w recepcji „Alternatyw” lub online: https://tinyurl.com/53z8umys

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%