Zamknij

"Tu wszędzie były pola, sady i szklarnie". Premiera filmu o Ursynowie, jakiego już nie ma

17:40, 17.02.2022 Aktualizacja: 10:34, 18.02.2022
Skomentuj UD UD

To był wieczór pełen wspomnień i wzruszeń! W środę w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" odbyła się premiera "Wsie Ursynowa. Introspekcje". Spotkali się mieszkańcy dzielnicy, bohaterowie filmu, którzy historię Ursynowa znają od... kołyski.

Film jest swoistą podróżą w czasie. Podróżą do lat i miejsc, które zostały utrwalone na rodzinnych fotografiach rdzennych ursynowian. Przypomina, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu na terenie dzisiejszej dzielnicy były wsie.

- Tu wszędzie były pola, sady i szklarnie. Żyło się spokojnie, była cisza i spokój. Ten film powinien zobaczyć każdy mieszkaniec Ursynowa. Zwłaszcza Ci, którzy mieszkają tu od niedawna. Nie wyobrażają sobie, że nie było asfaltowych ulic, a tymi wiejskimi jeździły furmanki - mówi Jerzy Majchrzak, jeden z bohaterów filmu.

Na premierze obecni byli ursynowianie "z dziada pradziada" - mieszkańcy dawnych wsi Imielin, Wolica czy Kabaty, których nazwy są dziś określeniem miejskich osiedli. Ci ludzie utrzymują ze sobą kontakt od pokoleń - po dziś dzień.

- My się znamy nawet siedem pokoleń wstecz. Znali się nasi dziadkowie, rodzice. Utrzymujemy ze sobą stały kontakt. I przekazujemy tym najmłodszym  wspomnienia na temat historii i dziejów Ursynowa. Uważam, że dzielenie się wiedzą o naszych korzeniach to nasz obowiązek - uważa Wojciech Rowiński.

„Ursynów zawsze mnie intrygował”

Zdaniem reżysera filmu Felixa Mirosława Mamczura Ursynów zasługuje na to, żeby jego historia dotarła do jak największej liczby osób.

- Przez wiele lat mieszkałem na Ursynowie. Jestem nim zafascynowany. To jest takie miasto w mieście. Spacerując po dzielnicy, natykałem się na wciąż jeszcze obecne pola kapusty, pozostałości po szklarniach. To mnie intrygowało. Chciałem poznać historię tych miejsc - podkreśla.

Reżyser zwrócił także uwagę na niesamowite przywiązanie do Ursynowa jego najstarszych mieszkańców – bohaterów filmu.

- Rozmowy z nimi były bardzo wzruszające. Opowieści o tym, jak urodzili się na wsi, cały czas mieszkają w tym samym miejscu, ale już są miastowi - mówi Mamczur.

"Wsie Ursynowa. Introspekcje" wyprodukowany został przez urząd dzielnicy we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie z okazji 45. rocznicy powstania osiedla Ursynów Północny - pierwszych bloków przy ul. Puszczyka czy Wiolinowej. Wkrótce mają się odbyć kolejne publiczne pokazy filmu.

[ZT]21437[/ZT]

[ZT]19536[/ZT]

[ZT]21343[/ZT]

[ZT]11727[/ZT]

(Iza Bajda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

IwanIwan

4 4

Ja jestem z Ursynowa .Rok urodzenia 1951, urodzona w domu, bo do Puławskiej czy Nowoursynowskiej Mama by nie doszła. Urodzona na Nowym Służewie 31, później Porzeczkowa 8. Urodzona w gminie Wilanów , która w 1951 została włączona do Warszawy. Wysiedlona przymusowo w maju 1974 roku z powodu budowy osiedla. Ale ja stamtąd nie odeszłam -jestem tam !!! 05:40, 18.02.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZnajomyIwana:)ZnajomyIwana:)

3 2

Służew, potem Porzeczkowa w Mysiadle, następnie Wilanów...
Ale z Ursynowa nieprawdaż? :) 09:37, 18.02.2022


Małgosia Małgosia

0 0

Moja mama mieszkała na Porzeczkowej 6 :) 22:18, 03.01.2023


DBCDBC

5 0

Strasznie fajna inicjatywa. 09:48, 18.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%