Pasjonujesz się fotografią i uwielbiasz wywoływać zdjęcia na papierze? Czy wiesz, że nie musisz z tym biec do fotografa bądź czekać na przesyłkę z internetowych labów? Możesz przecież samodzielnie drukować odbitki w domu! Wystarczy tylko posiadać odpowiednią drukarkę i właściwy papier fotograficzny. W tym tekście dowiesz się jak zacząć przygodę z drukowaniem zdjęć w domu, czym różnią się poszczególne papiery fotograficzne oraz jak dokonać ich wyboru.
Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z fotografią, często są zaskoczone informacją, że "zwykła" drukarka nadaje się do drukowania zdjęć i to na dodatek w wysokiej jakości. Oczywiście trzeba tutaj nadmienić, że niestety nie każdy model zagwarantuje nam pożądany efekt.
Aby drukowanie zdjęć miało sens i dawało zadowalające efekty potrzebna jest odpowiednia drukarka, czyli taka, która pod względem technicznym jest do tego przystosowana.
Drukarki atramentowe
Jest to najpopularniejszy rodzaj drukarek przeznaczonych do użytku masowego i półprofesjonalnego. Ogromna większość z nich nadaje się do drukowania fotografii. Z tym zadaniem powinny poradzić wszystkie modele bazujące na przynajmniej czterech tuszach (CMYK). Drukarki atramentowe korzystają z atramentu (tuszu) barwnikowego, który zapewnia wysoką jakość, głębokie kolory i dość dobrą wytrzymałość (o ile nie wystawiamy zdjęć na działanie czynników niszczących, jak np. promienie UV).
Niestety większość popularnych drukarek laserowych nie nadaje się do wydruku zdjęć ze względu na ich ograniczenia techniczne. Często umożliwiają one wydruk jedynie w odcieniach czerni i na dodatek papier do druku laserowego musi mieć określoną gramaturę, niewystarczającą na uzyskanie jakościowej grafiki. Jeśli więc posiadasz właśnie taką drukarkę, to prawdopodobnie samodzielne drukowanie zdjęć będzie wymagało najpierw zakupu nowej - atramentowej.
Tego typu drukarki mają przeznaczenie bardziej zaawansowane, przez co urządzenia te są dość drogie. Nie mniej jednak pozwalają uzyskać lepsze odwzorowanie kolorów drukowanych zdjęć, wyższą jakość i tym samym również trwałość barw. Doskonale nadają się do wydruku zdjęć monochromatycznych, czyli czarno-białych. Jedynym minusem zakupu drukarki pigmentowej może okazać się koszt wymiany tuszu, który jest znacznie droższy niż zwykły barwnikowy.
Sam wybór nie jest rzeczą trudną, jeśli tylko posiadamy trochę wiedzy na ten temat. W sklepach możemy kupić naprawdę różne rodzaje papieru fotograficznego o rozmaitych wykończeniach, gramaturach czy strukturach, co dla osoby dopiero zaczynającej może wydać się dosyć skomplikowane.
Pamiętajmy, że od papieru fotograficznego zależy między innymi:
Można więc wywnioskować, że w zależności od tego, jak chcemy wykorzystać dane zdjęcie, tzn. czy będziemy je po prostu trzymać w albumie, czy na przykład powiesimy w ramce na ścianie, będziemy potrzebować inny papier fotograficzny.
Ten papier fotograficzny, jak z resztą wskazuje na to nazwa, charakteryzuje powłoka nadająca intensywny połysk. Wydrukowane na nim zdjęcia będą miały intensywne kolory i głębokie czernie, a także doskonale będą wyglądać w albumie. Niestety nie sprawdzą się zawieszone na ścianie - mocne światło odbijające się od powłoki uniemożliwi dobrą prezentację zdjęcia.
W zależności od firmy nazewnictwo papierów z połyskiem może się różnić, jednak najczęściej można spotkać je pod nazwą gloss lub glossy.
Ten rodzaj powierzchni ma najniższy stopień połysku, przez co idealnie nadaje się do drukowania grafik mających zawisnąć na ścianie. Nie będzie on odbijać światła zewnętrznego ani sztucznego, zapewniając przy tym dobrą widoczność zdjęcia w różnych warunkach oświetleniowych.
Fotografie nadrukowane na papierze matowym nie będą posiadać tak intensywnych barw, jak na błyszczącym, natomiast sporą zaletą jest odporność na pozostawiane przez oglądających odciski palców. Z powodzeniem więc możemy prezentować je w albumach wklejanych.
Kiedy podstawowe rodzaje przestają nam wystarczać, możemy sięgnąć po specjalny papier fotograficzny, który umożliwi nam uzyskanie ciekawszego efektu wydruku. Do bardziej znanych należą między innymi:
Tak naprawdę jest jeszcze mnóstwo innych rodzajów papieru specjalistycznego, jednak ciężko byłoby wymienić wszystkie.
Na każdym opakowaniu papieru fotograficznego obok informacji o jego formacie, gładkości i powłoce znajdziemy także taki parametr jak gramatura. Najprościej można wytłumaczyć go jako grubość bądź sztywność.
Im dany papier fotograficzny ma wyższy wskaźnik gramatury, tym jest solidniejszy. Papiery standardowe mają zazwyczaj około 215 g/m2 , natomiast papiery premium powyżej 235 g/m2 . Dla porównania - arkusz papieru biurowego mieści się w gramaturze 100 g/m2.
Przed zakupem warto także sprawdzić ilość arkuszy w opakowaniu, aby się nie okazało, że za kilka dni znów będziemy musieć dokonać zakupu.
Odpowiedni papier fotograficzny to połowa sukcesu dobrych odbitek. Warto zadbać również o:
Jeśli chcemy, by nasze zdjęcia były trwałe i miały piękne kolory, powinniśmy używać oryginalnych tuszy wysokiej jakości. Zamienniki mogą nie zapewnić właściwego odwzorowania barw.
Jeśli chcemy uzyskać doskonale odwzorowane kolory konieczne powinniśmy zainteresować się profilem ICC, czyli zestawem danych charakteryzujących przestrzeń i zakres kolorów. Profil ICC właściwy dla naszego urządzenia możemy zazwyczaj pobrać ze strony producenta posiadanego papieru.
Warto sprawdzić, jaką maksymalną rozdzielczość obsługuje drukarka oraz ustawić przed drukowaniem najlepszą możliwą jakość.
Wiele drukarek ma w standardzie możliwość ustawienia innego formatu wydruku, niż A4. Może być to przydatne, jeśli chcemy drukować odbitki do albumu (format 10 × 15) czy ramki o określonym rozmiarze.
Ostatnią rzeczą, o której dobrze wiedzieć to wpływ warunków oświetleniowych na obróbkę zdjęcia i późniejsze oglądanie wydruku. Najlepiej robić to w umiarkowanym świetle o neutralnej barwie, unikając mocno ciepłego lub jarzeniowego oświetlenia. Jeśli nie wierzysz - zrób test. Weź do ręki jakiekolwiek zdjęcie i spróbuj obejrzeć je w różnych warunkach. Jak widać ludzkie oko również nie jest niezawodne.
Fontanny na Ursynowie pełne dzieci. Co na to Sanepid?
Od lat wiadomo że na ursynowie brakuje odkrytego basenu albo chociaż niedużego wodnego placu zabaw. W ten w Powsinie o 12:00 nie można już palca wsadzić. Zamiast wydawać idiotycznie pieniądze na park do którego nikt nie chodzi poza okolicę fontanny można by zrobić tego typu obiekt. No ale.. kto o tym pomyśli jak najwygodniej zagospodarować teren najmniejszym nakładem prac i najwyższym kosztem robiąc niby park, bez cienia, wody, toalet. Jeszcze jedno, pieniążki za ostatni odcinek parku zostały już rozdysponowane i dlatego jest teraz taki problem z pozostawieniem parkingów w obecnej formie w okolicach Kazury
kurkawodna
07:36, 2025-07-07
Nowocześnie w środku, ruina na zewnątrz
Myślę, że ci Panowie wysiadujący całymi dniami pod pobliską altanką śmietnikową, za "wiśniowy balon".
Dzielnicowy Parys
04:09, 2025-07-07
Ursynowski "Kamyk" najlepszy w Polsce. W debatach!
Fryzjer się o nich pytał.
Dzielnicowy Parys
04:04, 2025-07-07
Fontanny na Ursynowie pełne dzieci. Co na to Sanepid?
Na Ursynowie bardzo jest potrzebny wodny plac zabaw. Do póki go nie ma proponuję jednak badać wodę. Fontanny mają cieszyć mieszkańców i cóż w tym złego że dadzą radość pluskajacym się tam dzieciom.
Natalia
00:35, 2025-07-07
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz