Żurawie wieżowe zwane są również żurawiami budowlanymi lub dźwigami budowlanymi. To nieodzowny element przestrzeni na dużych budowach, tam, gdzie powstają mieszkania deweloperskie, magazyny, hale, galerie handlowe oraz domy jednorodzinne. Zakup takiego urządzenia to dość spory wydatek, czasami lepiej zdecydować się na wynajem.
Żuraw wieżowy to urządzenie dźwigowe, które pomaga przy ładunku, rozładunku i transportowaniu różnych ciężkich materiałów, przenoszeniu elementów wielkogabarytowych oraz układaniu konstrukcji budowlanych na wysokich kondygnacjach. Z takich sprzętów korzysta się na wszelkich mniejszych i większych budowach oraz przy wnoszeniu obiektów przemysłowych i mostów. Dodatkowo żurawie są wykorzystywane przy załadunku i rozładunku ciężkich elementów, przydają się przy przenoszeniu maszyn i urządzeń, podnoszeniu jednostek pływających oraz wykolejonych wagonów. Dźwigi to urządzenia wielofunkcyjne jednak bardzo drogie, dlatego często przedsiębiorcy wolą wynająć taki sprzęt, niż go kupić czy też wziąć w leasing.
Żurawie wieżowe można podzielić w zależności od charakteru pracy oraz sposobu ich sterowania. Wyróżniamy żurawie stacjonarne (zamocowane na stałe do podłoża), żurawie szynowe (przemieszczają się po torach na swoim podłożu) i urządzenia szybko montujące, których konstrukcja umożliwia ich montaż w krótkim czasie bez udziału innych sprzętów. Dodatkowo wyróżniamy żurawie dolno- i górnoobrotowe, które różnią się sposobem obracania. Urządzenia dźwigowe mogą być także sterowane różnymi metodami: jedne są kierowane z kabiny, a inne – z poziomu roboczego za pomocą pilota przewodowego.
Wynajem żurawia wymaga od inwestora lub generalnego wykonawcy dostosowania parametrów dźwigu budowlanego do prac, jakie będą wykonywane. Aby właściwie dobrać urządzenie, trzeba zwrócić uwagę na parametry techniczne poszczególnych dźwigów. Pierwszym ważnym czynnikiem jest wysokość podnoszenia, czyli maksymalna wysokość, na jaką żuraw może podnieść ładunek zamocowany na haku. Kolejnym istotnym parametrem jest udźwig nominalny, czyli maksymalna masa ładunku, jaką żuraw może podnieść. Ważna jest również długość wysięgnika – im dłuższy wysięgnik, tym dalej można przemieścić ładunek. Dodatkowo warto także zwrócić uwagę na podłoże, na którym będzie mocowany żuraw.
Wynajem żurawia jest najbardziej opłacalny, gdy ekipa budowlana będzie używała urządzenia sporadycznie. Dodatkowo nie warto kupować takiego sprzętu, gdy w firmie nie ma zatrudnionego odpowiednio wykwalifikowanego pracownika, czyli operatora żurawi wieżowych. Wynajmując urządzenie, razem z nim możemy wypożyczyć doświadczonego specjalistę, który bezpiecznie przeprowadzi wszystkie prace. Dzierżawa dźwigu jest opłacalna również wtedy, gdy potrzebujemy kilku różnych żurawi. Wtedy możemy wynająć poszczególne urządzenia na potrzebny okres. Zakup żurawia wieżowego to dość duży wydatek, przewyższający wielokrotnie cenę wynajmu urządzenia na miesiąc czy dwa.
Wynajem żurawia ma wiele zalet. Bardzo ważne jest także to, że przedsiębiorca nie musi martwić się przechowywaniem oraz serwisowaniem urządzenia. Dodatkowo koszt wynajmu jest często o wiele niższy niż cena zakupu nowego żurawia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz