Jak znaleźć groby znanych ludzi i poznać historię starych Powązek? Z pomocą przychodzi nowa aplikacja na smartfony przygotowana przez miasto.
Aplikacja ułatwia odnajdywanie grobów, poruszanie się po cmentarzu, spacery tematyczne, poznawanie życiorysów osób pochowanych, a także historię tej warszawskiej nekropolii. Narzędzie powstało z wykorzystaniem danych z inwentaryzacji Starych Powązek, wykonanej przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.
W chwili ufundowania cmentarza pod koniec XVIII wieku na jego terenie nie wyznaczono kwater ani alejek. O miejscu wykopania grobu decydowali krewni zmarłego. Istniejący obecnie system nazewnictwa kwater narastał przez przeszło 150 lat i ma dziś wartość zabytkową. Znajdujące się na nim obiekty posiadają wyjątkową wartość historyczną, artystyczną i edukacyjną. Cmentarz jest niezwykłą galerią rzeźby i małej architektury.
Stare Powązki, wchodzące w skład zespołu cmentarzy wyznaniowych, w 1965 roku zostały wpisane do rejestru zabytków, a w 2014 roku uznano je za Pomnik Historii.
Historyczna numeracja kwater utrudnia odnajdywanie poszczególnych grobów, nawet osobom, które regularnie odwiedzają Stare Powązki. Stworzenie i udostępnienie mieszkańcom bezpłatnej aplikacji mającej funkcje geolokalizacyjne rozwiązuje te problemy. Dzięki aplikacji można prowadzić na Powązkach także projekty edukacyjne dla młodzieży z historii i historii sztuki. Jak zakłada Fundacja Stare Powązki, twórca aplikacji, w zajęciach tych będą mogli brać udział uczniowie z całej Polski. Aplikacja ma także nakładkę tyfloinformatyczną dla osób z dysfunkcją wzroku.
Aplikacja zawiera szlaki tematyczne prowadzące śladem osób spoczywających na Starych Powązkach. Zawiera historię nekropolii oraz krótki opis sztuki sepulkralnej, wraz z jej symboliką od XVIII do XXI wieku. Jest innowacyjnym rozwiązaniem pomagającym upowszechniać wiedzę o cmentarzu, ale także przez pryzmat pochowanych na Starych Powązkach osób, o historii nie tylko stolicy, ale również całego kraju.
Co można znaleźć w aplikacji? Wyszukiwarkę grobów (alfabetycznie, według popularności wyszukiwania, według kategorii osób spoczywających); lokalizator nagrobków sprzężony z narzędziem nawigacyjnym; możliwość przypominania o datach urodzin, śmierci lub innych związanych z osobami pochowanymi na cmentarzu; prezentację not biograficznych osób spoczywających w danych grobach (linki do innych osób, grobowców lub miejsc);
W aplikacji znajdziemy też propozycje spacerów tematycznych, informacje o cmentarzu Stare Powązki z praktycznymi wskazówkami, a nawet możliwość prowadzenia relacji na żywo.
Twórcy aplikacji mają nadzieję, że za jej pomocą zachęcą warszawiaków i turystów do zapoznania się z bogactwem zbiorów nekropolii. Możliwość wykorzystania aplikacji w celach edukacyjnych została stworzona także z myślą o odbiorcach dorosłych. Dzięki niej będą oni mogli poznać historię wielu znanych i zasłużonych Polaków tam pochowanych oraz przyczynić się do promocji ochrony zabytków kultury w Polsce.
Aplikację "Stare Powązki" można ściągnąć na telefony z Androidem i iPhone'y. Wystarczy wyszukać jej nazwę w sklepach z aplikacjami - Google Play oraz App Store.
Ruszył remont dużego parkingu na Ursynowie
Ucywilizują parkowanie na Romera - już się boję! Ile miejsc zniknie, co tu komu przeszkadza, co jest nie tak?
Wujek Maryjan
00:55, 2025-05-19
Gdzie jest Wolica? Ursynów skrywa swoją przeszłość
Wykład był mega fajny i szkoda żeby to miejsce zginęło więc polecam inicjatywę z tablicą. Dobrze pamiętać o historii małej historii lokalnej Stanisław z okolicy
Stanisław
19:44, 2025-05-18
Dni Ursynowa 2025. Wiemy, kto wystąpi!
a pisiorom ciągle żle!
Jary
16:02, 2025-05-18
Jak uniknąć faux pas podczas komunii.Radzi specjalistka
Na komunię dostałem różaniec oraz reprodukcję "Ostatniej wieczerzy" Leonarda Da Vinci. I byłem szczęśliwy. Nastrój był podniosły, uroczysty. A najmocniej przeżyłem błogosławieństwo od rodziców przed wejściem do kościoła.
Paulo
13:16, 2025-05-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz