Obserwacje odległych planet lub innych ciał niebieskich potrafią być naprawdę ekscytujące i przyciągają coraz większe rzesze astronomów-amatorów. Każde wydarzenie związane z zaćmieniem Księżyca, przelotem Perseidów czy Star Linków budzi ogromne zainteresowanie i choć gołym okiem też czasami udaje się coś dojrzeć, to i tak najlepsze widoki mają osoby z teleskopami.
Teleskopy są coraz łatwiej dostępne, w różnych kategoriach cenowych. Można je kupić w sklepach stacjonarnych i wielu sklepach online, takich jak np. teleskop.pl. Nie musicie więc w ogóle wychodzić z domu, by zdobyć swój pierwszy teleskop, ale czy taki amatorski sprzęt rzeczywiście nadaje się do obserwacji nocnego nieba?
Obecnie mamy bardzo duży wybór teleskopów optycznych, które różnią się budową, parametrami i możliwościami, a także ceną. Od bardzo prostych i stosunkowo tanich, po naprawdę zaawansowane i drogie teleskopy. Czy wszystkie te urządzenia pozwalają prowadzić takiej samej jakości obserwacje ciał niebieskich? Oczywiście nie. Jednak nie oznacza to, że tylko najlepszy i najdroższy sprzęt sprosta Waszym oczekiwaniom.
Przede wszystkim, jako amatorzy nie jesteśmy w stanie rozpoznać wszystkich zjawisk i obiektów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej. Obserwacja wielu z nich może też być mało ciekawa dla osób, które nie są profesjonalnymi badaczami kosmosu. Nie musicie więc posiadać super zaawansowanego sprzętu, bo zapewne i tak nie będziecie potrafili wykorzystać jego wszystkich możliwości. Nie macie też pewności, czy rzeczywiście wciągnie Was to hobby, dlatego lepiej nie inwestować od razu w bardzo drogi teleskop. W obserwacji tego, co najbardziej fascynujące, pomoże Wam prosty teleskop dla początkującego astronoma. W jego przypadku oczywiście również musicie zwrócić uwagę na jakość poszczególnych elementów oraz parametry sprzętu.
Teleskop ma za zadanie przybliżyć nam odległy obiekt, byśmy mogli lepiej się mu przyjrzeć. Ważna jest też jakość obrazu, który możemy poprzez teleskop zobaczyć. Te funkcje teleskopów zależą głównie od elementów optycznych, które w nich zastosowano, a więc okularu, soczewki lub zwierciadła. Bardzo ważna jest ich średnica, im większe części optyczne, tym więcej możemy zobaczyć. Zajrzeć dalej w galaktykę i dojrzeć więcej szczegółów. Z rozmiarem tych elementów związana jest też cena i gabaryty teleskopu. Na samy początku warto więc kupić sprzęt nie najlepszy i najdroższy, ale optymalny dla Waszych potrzeb. Z jego pomocą również możecie obserwować planety, Księżyc czy mgławice, czyli najciekawsze obiekty w naszym układzie słonecznym.
Optymalne wymiary elementów optycznych dla teleskopów wynoszą 8-11 cm w przypadku teleskopów soczewkowych oraz minimum 11 cm dla teleskopów zwierciadlanych. Zakup sprzętu o niższych parametrach nie ma większego sensu. Jego możliwości nie są zbyt duże, więc szybko poczujecie niedosyt i chęć sięgnięcia po lepszy teleskop. Lepiej kupić urządzenie, z którego będziecie mogli korzystać przez dłuższy czas. Istotna jest też jakość okularów i możliwość ich wymiany, ponieważ od nich zależy wartość przybliżenia, którą należy dostosować do aktualnych warunków obserwacyjnych.
Teleskopy dla osób początkujących powinny mieć też małe wymiary i wagę. Z takich sprzętem łatwiej jest się przemieszczać w poszukiwaniu dobrego punktu do obserwacji. Warto też dostosować gabaryty teleskopu do wieku jego użytkownika. Inny sprzęt będzie odpowiedni dla osoby dorosłej lub nastolatka, a jeszcze inny dla najmłodszych miłośników astronomii czyli dzieci. Na pewno wybór odpowiedniego teleskopu nie jest łatwym zadaniem, ale warto poświęcić na to swój czas i porównać różne sprzęty, by wybrać ten najbardziej optymalny. Przecież każdy początkujący astronom zasługuje na dobrej jakości teleskop, który pozwoli pielęgnować w nim to wyjątkowe hobby.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz