Darowizna samochodu w rodzinie to częsty zabieg, który pozwala młodemu kierowcy na uzyskanie zniżek w ubezpieczeniu. Jednak tak jak w przypadku każdej darowizny, trzeba dopełnić niezbędnych formalności. O czym należy pamiętać?
Ubezpieczenie dla niedoświadczonego kierowcy nie jest tanie, dlatego nic dziwnego, że osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę za kółkiem, szukają sposobów na uzyskanie zniżek. Bardzo popularnym sposobem jest współwłasność samochodu z bliską osobą, co pozwala na korzystanie z jej zniżek i budowanie własnej historii ubezpieczeniowej. Jednak decydując się na takie rozwiązanie trzeba dopilnować, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem.
Decydując się na darowiznę samochodu trzeba pamiętać o sporządzeniu umowy na piśmie. Musi ona zawierać dokładne dane obdarowanego i darczyńcy oraz dokładny opis przedmiotu darowizny. Nie wystarczą dane techniczne i parametry pojazdu. Jedną z najważniejszych informacji jest w tym przypadku wartość pojazdu. To od niej zależą bowiem kwestie podatkowe. Nie można zapomnieć też o dacie zawarcia umowy oraz dacie przekazania pojazdu.
Darowizna samochodu musi zostać zgłoszona w urzędzie skarbowym. Należy to zrobić w ciągu sześciu miesięcy od czasu przekazania pojazdu. Jeśli nie dopilnujesz tej kwestii i nie opłacisz należnego podatku, urząd skarbowy może naliczyć karę. Choć darowizny są obciążone podatkiem od darowizn i spadków, ustawodawca dzieli obdarowanych i spadkobierców na kilka grup. Wysokość należnego podatku zależy od tego, w jakiej grupie się znajdujemy.
Do pierwszej grupy podatkowej zalicza się najbliższa rodzina, czyli współmałżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierbowie, ojczym, macocha, zięć, synowa oraz teściowie. Kwota wolna od podatku od darowizn i spadków wynosi w tym przypadku 9637 złotych. Jeśli darowany samochód ma mniejszą wartość, a jest to jedyna darowizna, którą obdarowany otrzymał od darczyńcy w ciągu ostatnich 5 lat, nie ma obowiązku zapłacenia podatku. W przypadku wyższej kwoty darowizny, trzeba będzie zapłacić podatek w wysokości zależnej od kwoty darowizny.
W darowiźnie możesz też przekazać tylko część pojazdu. Taka sytuacja ma często miejsce, kiedy darowizna samochodu ma być sposobem na tańsze ubezpieczenie. W takiej sytuacji w umowie należy wskazać, jaka część pojazdu zostaje przekazana i jaka jest jej wartość. Aby uniknąć podatku od darowizny, warto zwrócić uwagę, aby wartość przekazanej części pojazdu nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku.
Nie można zapomnieć o zgłoszeniu darowizny w urzędzie komunikacji. Samochód musi zostać przerejestrowany lub w przypadku darowania części pojazdu trzeba dopisać nowego właściciela. Oczywiście, trzeba też zgłosić zmiany do ubezpieczyciela. Obowiązek ten mają obie strony umowy darowizny. Jeśli chcesz porównać ceny ubezpieczeń, aby wybrać najlepsze dla siebie, możesz to zrobić na stronie https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz