Wśród ubezpieczeń samochodu jedno tylko jest obowiązkowe – ubezpieczenie OC. I choć niektórzy kierowcy mogą narzekać na konieczność płacenia każdego roku za OC, to faktem jest, że jego obligatoryjność jest jak najbardziej zasadna. Dlaczego? I co może się zdarzyć, jeśli jednak nie zadbasz o ważne ubezpieczenie OC? Odpowiadamy.
Obowiązkowy charakter ubezpieczenia OC pojazdów reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152). Choć nie wymienia ona wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń, to zawiera informacje o tym, które nas tutaj interesuje – ubezpieczeniu OC pojazdu.
Dlaczego właściwie jest ono obowiązkowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przypomnieć sobie, czego dotyczy ubezpieczenie OC i kto może z niego skorzystać. Osoba poszkodowana, która ucierpiała w czasie np. zderzenia z Twoim pojazdem, otrzyma pieniądze właśnie z Twojego OC. Taka szkoda musi zostać wyrządzona z Twojej winy i niekoniecznie dotyczy to tylko zdarzeń powstałych tylko w trakcie jazdy. Ubezpieczenie OC zabezpiecza interesy osób pokrzywdzonych również w czasie wsiadania i wysiadania, załadunku i rozładunku oraz zatrzymania i postoju Twojego auta. Jeśli kogoś potrącisz i ta osoba będzie wymagała kosztownego leczenia na skutek potrącenia – pokryje to OC Twojego pojazdu. Jeśli wjedziesz w czyjeś ogrodzenie, jego naprawę pokryje Twoje OC. Jeśli zarysujesz czyjeś auto na parkingu, naprawę pokryje Twoje OC. Ubezpieczenie OC nie chroni Twojego pojazdu, a innych uczestników ruchu oraz pośrednio Ciebie i Twój domowy budżet.
Przerwa w OC może wpędzić właściciela auta w poważne kłopoty finansowe – o konsekwencjach braku ważnego obowiązkowego ubezpieczenia samochodu i innych pojazdów piszemy niżej. Dlatego ubezpieczyciele dbają o ciągłość OC. Znaczy to, że zakupiona polisa OC przedłuża się automatycznie – poza kilkoma wyjątkami, o których warto pamiętać:
Mamy wtedy do czynienia z brakiem ciągłości OC. Co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście wykupić jak najszybciej polisę. Co jednak, jeżeli nie mamy czasu na spotkanie z agentem? Możemy ubezpieczyć swój pojazd online, bez wychodzenia z domu. Ubezpieczenie OC w Avivie kupimy w ciągu kilku minut przez internet.
Brak ubezpieczenia OC niesie więc ze sobą spore społeczne konsekwencje. Po pierwsze – jest zwyczajnie nieodpowiedzialne. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co wydarzy się na drodze.
Po drugie kwoty odszkodowań wypłacanych z ubezpieczenie OC potrafią być naprawdę wysokie. Bez ważnego OC sam będziesz musiał je pokryć – wszelkie odszkodowania wypłaci ofierze Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie zwróci się do Ciebie w ramach tzw. roszczenia regresowego. O jakich kwotach mowa? Oczywiście każde zdarzenie to inny koszt, ale warto sprawdzić, jak sytuacja ta kształtowała się dotychczas.
W 2018 roku[1] UFG prowadził aż 16 610 spraw dotyczących roszczeń regresowych na łączną kwotę 262 mln złotych. Jeśli podzielić tę sumę przez liczbę spraw, to otrzymamy średnią w wysokości 15 800 złotych – ale kwota ta może być znacznie wyższa. Rzadkością nie są wcale postępowania na kwoty wyższe – ponad 400 osób w 2018 roku musiało zwrócić kwoty przekraczające 200 tys. złotych, a rekordziści musieli oddać kwoty powyżej 1,5 mln złotych. Przerwa w OC może więc naprawę sporo kosztować.
Ostatnim z argumentów są kary za przerwę w OC. Taką karę otrzymać można nawet za spóźnienie się o jeden dzień z wykupieniem OC. Kiedy możemy ją otrzymać? Są dwa najczęstsze scenariusze. W pierwszym przechodzimy przez kontrolę drogową, podczas której policja odkrywa, że posiadany przez nas pojazd nie ma ważnego ubezpieczenia OC. Takim sposobem karę za przerwę w OC otrzymuje około jedna piąta wykrytych wszystkich osób (w 2019 roku[2] 21 737 z 127 079 wszystkich wezwań). Aż 98 363, a więc niemal cztery piąte, wykrył sam Fundusz, dzięki budowanej od lat bazie ubezpieczeń OC.
Jak wysoka jest kara za brak OC w 2020? Jej wysokość zależna jest od trzech czynników – tego, jak długo pojazd nie ma ważnego ubezpieczenia OC; tego, jaki to typ pojazdu oraz od tego, ile wynosi tegoroczna minimalna płaca (od 1 stycznia 2020 roku jest to 2600 zł brutto). Jak więc kształtują się kary za brak OC w 2020?
Przerwa w ubezpieczeniu OC samochodu może więc być kosztowna. Czy warto ryzykować? Z pewnością nie – a pomijając już kwestie finansowe, warto przypomnieć, że jeśli decydujemy się na zakup pojazdu i poruszanie się nim, to powinniśmy pamiętać, jak wielka odpowiedzialność za bezpieczeństwo i zdrowie innych się z tym wiąże.
[1] https://www.ufg.pl/UCMServlet3/ucmservlet3?dDocName=UCM_UFG_449545, s. 13.
[2] https://www.ufg.pl/UCMServlet3/ucmservlet3?dDocName=UCM_UFG_554354, s.5.
Podwójna awaria na Imielinie. 40 bloków bez prądu
Skurw....ny nie pracują od 16 do 10 rano - już prawie 4 dni bez wody!!!!!!
adafwzefzew
17:23, 2025-07-16
Czy Magda Gessler dobiła Karpielówkę?
bardzo proste rozwiązanie - w niedzielę od rana kościołowe dania obiadowe za 1/2 ceny na wynos i w same niedziele się wyjdzie na swoje.
Bolo
17:16, 2025-07-16
Czy Magda Gessler dobiła Karpielówkę?
Lata temu dosyć często tam chodziłem, ale lokal zaliczał zjazd jakościowy, że nie miałem ochoty wracać. Nawet te kolejne pato rewolucje nie zachęciły, bo problemem są wciąż właściciele. I w zasadzie to spodziewałem się tego. Może przyjdzie ktoś inny, z nowym podejściem do biznesu.
Boom
16:29, 2025-07-16
Czy Magda Gessler dobiła Karpielówkę?
proste rozwiązanie - w niedzielę od rana kościołowe dania obiadowe za 1/2 ceny na wynos i w same niedziele się wyjdzie na swoje.
Bolo
16:23, 2025-07-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz