Julian Ursyn Niemcewicz - wybitny mąż stanu, patron naszej dzielnicy - znany był ze swojej słabości do Ameryki. Przyjaźnił się z Thomasem Jeffersonem i Jerzym Waszyngtonem, podzielając ich zamiłowanie do uprawy roślin. Marzył o tym, żeby stworzyć własne arboretum z gatunkami typowo polskimi i drugie – z zagranicznymi okazami.
Kiedy w 1822 r. posiadłość pod dwuznaczną nazwą „Rozkosz” trafiła w posiadanie Juliana Ursyna Niemcewicza i została przemianowana na „Ursinów”, stała się miejscem realizacji jednej z pasji pisarza – hodowli roślin.
Jego hobby opisał książę Adam Jerzy Czartoryski:
Wychodząc zaraz wprost z sypialni do swego ogrodu, lubił sadzić i śledzić wzrost różnych krzewów i nasion, które aż z Ameryki sprowadzał, sam też drób pielęgnował i patrzał każdego dnia, co się z nim dzieje.
Niestety, większość nasadzeń z czasów Juliana Ursyna Niemcewicza została zniszczona przez działania prowadzone w okresie I wojny światowej. Podczas czyszczenia przedpola przy budowie Fortu VIII Służew znakomita część drzew została wycięta. Jednak orzech czarny (Juglans nigra), który do dzisiaj góruje nad obecnym pałacykiem rektorskim, cudownie ocalał.
- O tym, że drzewo pochodzi z okresu, kiedy Julian Ursyn Niemcewicz był właścicielem tego terenu, świadczą przede wszystkim jego rozmiary, widać je także na archiwalnych zdjęciach z przełomu XIX i XX wieku - już wtedy wydawało się potężnym okazem – mówi dr Dorota Sikora z Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW.
– Wiadomo też, że Waszyngton i Jefferson wymieniali się z Niemcewiczem poradami dotyczącymi prowadzenia plantacji oraz sadzonkami – dodaje.
zdjęcie powyżej: pałac rektorski SGGW przy ul. Nowoursynowskiej 166, dawny pałacyk "Rozkosz". Po jego prawej stronie rośnie orzech Waszyngtona
Istnieje więc bardzo duża szansa, że orzech czarny, który dzisiaj możemy podziwiać na terenie SGGW, jest owocem polsko-amerykańskiej przyjaźni naszego patrona z prezydentem USA. Ponaddwusetletnie drzewo jest w dobrej formie i nadal owocuje.
- Ten orzech to jeden z symboli naszego kampusu, mamy tylko kilka tak starych drzew na jego terenie. To rzadki gatunek, który tworzy oprawę roślinną pałacu ursynowskiego, podkreśla autentyzm miejsca – mówi Dorota Sikora. - Ma on ogromną wartość zarówno symboliczną, jak i dendrologiczną – dodaje.
Aby zobaczyć tę przyrodniczą perełkę w pełnej krasie, warto wybrać się na spacer po kampusie uczelni wiosną lub latem, kiedy można podziwiać imponującą koronę orzecha dającą cień niczym wielki zielony parasol.
juzek bonk13:07, 28.04.2024
Piszecie o %%% bez znaczenia. Ja mam was dosc i tej waszej unii, W bulu i nadzieji pójdę wraz z rodziną i przyjaciółmi i zagłosuję na PIS. Was nie chcę nawet kijem trącać ***** POszuści. Cena gazu o 65% w górę od lipca. 13:07, 28.04.2024
Polak08:50, 29.04.2024
0 7
Pan Juzuś puścił bąka.
Nienawiść i zakłamanie godne PISlamskiego trolla......i putina.
Nawet nie potrafi dobrze pisać po polsku.
Zapomniał jakie podwyżki i inflację zafundował nam święty Jarosław. 08:50, 29.04.2024
***** PO12:32, 29.04.2024
0 0
te POlak a gdzie te 5.19 zł za litr benzyny? POlszewicy, Klamiecie cały czas, a kto się całował z Putinem na molo? 12:32, 29.04.2024