Przy urzędzie dzielnicy, od strony alei KEN, pojawiło się nowe urządzenie. Dzięki niemu za puste butelki i puszki otrzymamy punkty do wykorzystania np. w kawiarni. Sprawdziliśmy, kiedy automat zostanie podłączony do miejskiego systemu i zacznie przyjmować odpady.
Recyklomaty to maszyny, które służą do wymiany plastikowych i szklanych butelek oraz puszek na ECO-punkty. Cieszą się one dużym uznaniem w krajach Europy Zachodniej. Przy wzrastającym zainteresowaniu ochroną środowiska i nowymi trendami ekologicznymi rozwiązanie przywędrowało także do nas.
Podczas pilotażu w 2017 roku mieszkańcy Warszawy włożyli do nich ponad 70 tys. butelek plastikowych, 16 tys. szklanych i prawie 27 tys. puszek. Zapadła więc decyzja o postawieniu w stolicy 10 recyklomatów na stałe. Urząd miasta we współpracy z firmą Coca-Cola i Fundacją Nasza Ziemia chciał postawić je podczas ubiegłorocznych wakacji, jednak plany pomysłodawców pokrzyżowały się. Konieczna okazała się zmiana producenta maszyn.
Ursynowski recyklomat, choć już stoi, to jeszcze nie przyjmuje odpadów, bo miasto chce najpierw postawić urządzenia we wszystkich 10 zaplanowanych miejscach Warszawy i podłączyć je tak, by działały w jednej aplikacji. Według nieoficjalnych informacji z dzielnicy, stanie się to najpóźniej w poniedziałek, 27 stycznia.
Aby skorzystać z recyklomatu należy pobrać na telefon aplikację Eco Portfel, dzięki której możliwe jest skanowanie kodów z puszek i butelek, które po wrzuceniu do urządzenia doładują nasze konto w aplikacji odpowiednią liczbą punktów.
W ramach testów, w zamian za puste butelki i puszki, można było w Warszawie dostać rabat na kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino, Teatru Dramatycznego oraz zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol. Teraz oferta ma być poszerzona, ale szczegóły nie są jeszcze znane.
Poza Ursynowem recyklomaty pojawią się jeszcze w 9 innych miejscach Warszawy:
[ZT]14069[/ZT]
[ZT]14121[/ZT]
Moka13:15, 24.01.2020
Szkoda, że nie ma wymiany na gotówkę albo bilety komunikacji miejskiej. Dobrze by też było przerzucić część kosztów na sklepy - umożliwić im stawianie recyklomatów, które dawałyby zniżkę na zakupy w tym sklepie. Zniżki na kulturę i drogą kawę są fajne, ale to bardziej promocja, przyciągnie znacznie mniej osób.
kurkawodna14:44, 24.01.2020
Wymiana na gotówkę i żuliki wyczyszczą całe miasto.
hyt17:58, 24.01.2020
Myślę, że wielu zwykłych ludzi zaniesie opakowania.
a3315:35, 27.01.2020
Tak, bo mają już aplikacje w swoich telefonach i zeskanują te kody kreskowe z każdej puszki i butelki!!!
Kkk15:01, 24.01.2020
Jestem przeciwko!
woowoo18:03, 24.01.2020
To kropla w morzu potrzeb. Obecnie nie można odzyskać kaucji nawet za butelki zwrotne jeśli nie ma się paragonu z danego sklepu.
I trzeba wdrożyć taki system by nie było to problemem. To na początek.
wowu19:42, 24.01.2020
Jaki on piękny, co za estetyka! Od razu okolica wygląda schludniej, a urząd dzielnicy ma więcej powagi. Jest tak finezyjnym elementem otoczenia, ze powinien stanąć pod gabinetem dyrektora wydziału estetyki dzielnicy. No, ale teraz petenci w drodze do urzędu z metra z dokumentami w jednej garsci, w drugiej- będą mogli przyniesc śmieci. Powagę urzędu trzeba podkreślić pstrokatym pojemnikiem na śmieci. Jest tam także dogodny, darmowy parking, żeby nie trzeba było dźwigać butli. Się podjedzie, się wrzuci, minutka i już. o/O
Tadek20:55, 24.01.2020
"...urządzenia doładują nasze konto w palikacji odpowiednią liczbą punktów....
Przepraszam, a co to jest PALIKACJA??? Cos nowego?
Edek 08:49, 27.01.2020
Fajnie, ale te urządzenie jest takie małe w porównaniu do poprzednich. Czy ktoś będzie do pomocy gdyby się zacieły, zapełniły, tak jak w poprzednich? Rozumiem, że te dla odmiany zgniatają butelki i puszki, żeby mniej miejsca zajmowały?
Koszałkikocopałkikie18:07, 27.01.2020
Człowieku czego ty wymagasz... Im ponad 2 miesiące zajęło przestawienie zegara na czas zimowy, a od prawie 2 miesięcy nie działa napis Urząd Dzielnicy Ursynów na ratuszowej wieży. Oczekujesz, że to będzie działało? HAHAHA Oni tylko potrafią lansować się na Fejsie i wydawać nasze pieniądze.
adamek3315:33, 27.01.2020
Skanowanie kodów z puszek i butelek (czyli bez kodu automat nic nie przyjmie) oraz specjalna aplikacja do rejestrowania. Już widzę kolejki meneli przed tym butelko-puszko-matem. Czy nie można zrobić prościej? Oczywiście Pan Burmistrz z Zastępcami codziennie idąc do swojego urzędu będą mogli w tym automacie coś tam sobie dorobić. Och te aplikacje.
4 0
To państwo odpowiada za stworzenie spójnego systemu odzyskiwania surowców wtórnych i ogólnie śmieci. A sklepy? Pewnie jak zwykle obciążono by tylko te wielkopowierzchniowe.
Część kosztow może i powinny ponosić sklepy (ale wszystkie!!!!) ale przede wszystkim i producenci. I nie ma się co oszukiwać - koszty te poniesiemy i tak w końcu my - konsumenci. Ale nie ma innego wyjścia.
A stworzyć po 1-2 punktach skupu puszek, plastiku, szkła w każdej dzielnicy- czy to rzeczywiście przekracza możliwości państwa? A wprowadzać katastrofalnie wysokie opłaty za odbiór śmieci można????