Zamknij

HISTORIA. Ród Karniewskich - najstarsza rodzina Ursynowa

12:36, 16.04.2017 Redakcja haloursynow.pl
Skomentuj Apacz Apacz

Historia Ursynowa to nie tylko wizyty towarzysza Edwarda Gierka i budowa bloków z wielkiej płyty. Ród Karniewskich, który do dziś zajmuje posiadłość przy ulicy Rosoła, pamięta jeszcze czasy Powstania Styczniowego!

Karol Julian Karniewski – założyciel rodu - prowadził bibliotekę w pałacu wilanowskim. Jednocześnie dzierżawił ziemię od Potockich, prowadząc na niej gospodarstwo rolne. Były to tereny przy dzisiejszej Rosoła i alei Kasztanowej.

W 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Potocki postanowił pomóc i zorganizował dostawę broni dla powstańców. Carscy żandarmi niestety transport wykryli i po nitce do kłębka trafili do rodziny Potockich. Wówczas Karol Karniewski postanowił, że całą akcję dostarczenia broni powstańcom weźmie na siebie. Za przyznanie się do tego czynu, trafił na Cytadelę, skąd miał zostać zesłany na Sybir. Karniewski nie był w Cytadeli osamotniony. Towarzyszyła mu wybranka jego serca Cecylia, która w noc przed zesłaniem poślubiła Karola.

Potocki zważając na szlachetny gest Karniewskiego, przekupił carskich urzędników. Małżonkowie zostali uwolnieni. W nagrodę za niezłomną postawę, Potocki oddał Karniewskiemu ziemię, którą do tej pory zarządzał w imieniu wielmożnych.

Małżonkowie ocaleni więc od śmierci. W hołdzie za uratowanie własnego życia, postawili krzyż upamiętniający to wydarzenie. Krzyż w dalszym ciągu stoi obok posesji Karniewskich przy Alei Kasztanowej. Widnieje na nim data - 1864.

Około 1890 roku Antoni Karniewski – potomek Karola - postanowił przekształcić gospodarstwo rolne w ogrodnicze. Zaczął tu uprawiać jabłonie, czereśnie oraz truskawki. Następcą Antoniego był Jerzy, który kontynuował dzieło ojca. Później ziemię przejął Michał Karniewski. Wraz z żoną Marią i synem Markiem od lat zajmują się uprawą roślin.

Od 200 lat rodzina Karniewskich zamieszkuje ziemię, która niegdyś została ofiarowana przez Potockiego w podzięce za bohaterską postawę Karola.

Na posesji do tej pory stoi dom z gankiem podpartym na dwóch kolumnach, skonstruowany z modrzewia. Jego historia sięga pierwszej połowy XIX wieku. Dom to zabytek, który kiedyś został tu przeniesiony z ulicy Puławskiej. Został zbudowany bez użycia gwoździ! Poza domem, historię tego miejsca przypomina stary dąb, który został ochrzczony Dębem Karniewskich.

Miejsce, w którym mieszka rodzina Karniewskich liczy sobie około 3,6 hektara, z czego część jest przez rodzinę dzierżawiona. Reszta w dalszym ciągu służy do uprawy roślin, między innymi owoców oraz truskawek. 

Taka jest historia ludzi, którzy przetrwali wszystkie historyczne zawieruchy i szczycą się tytułem najstarszego istniejącego rodu Ursynowa.

(Redakcja haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

asmolarasmolar

2 0

Co roku kupuję tam kwiaty do ogródka. Bardzo lubię to miejsce!! 20:04, 16.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ursynów, NatolinUrsynów, Natolin

1 8

Prawdziwi mieszkańcy Ursynowa a nie spadochroniarze co to przyjechali 4-7-10 lat temu na Ursynów z LU, LLU, LRY, WKZ, WGR, WR itp. itd. 18:35, 17.04.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Hawaii_boyHawaii_boy

5 1

A jak przyjechałem 17 lat temu z LU, kupiłem mieszkanie i zameldowałem się to jestem ,,spadochroniarzem" czy ,,prawdziwym mieszkańcem" oświeć mnie ,,byszczaku" 09:03, 18.04.2017


Jestem stądJestem stąd

1 1

Niektórzy mieszkają w Warszawie od 3-5-7 pokoleń. A niektórzy od 17 lat. Pozdro LU. 13:31, 18.04.2017


koszkosz

0 0

jesli ktos z Rodziny Karniewskich moze sie ze mna skontaktowac .... 05:26, 21.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%