Gry dla dzieci – czy nadal są tak atrakcyjne, jak kilkadziesiąt lat temu? Okazuje się, że tak. Mimo szybkiego rozwoju gier multimedialnych dzieci chętnie spędzają czas, grając w gry analogowe. Zobacz, jakie są popularne rodzaje gier dla dzieci i dlaczego warto zachęcać maluchy do grania w nie.
Gry zręcznościowe odgrywają dużą rolę w rozwoju małej motoryki u dzieci w wieku przedszkolnym. Chociaż wydają się proste, trzeba pamiętać, że dla małych, niewprawnych paluszków mogą być skomplikowane.
Oferta gier zręcznościowych zawiera bardzo różnorodne propozycje dopasowane do wieku dzieci. Maluchy zaczynają zazwyczaj od gier, w których trzeba czymś rzucić, albo wcelować. Starsze dzieci trenują zdolności manualne, układając pionowe konstrukcje z klocków. Są też gry zręcznościowe, z których się nie wyrasta, na przykład bierki albo jenga, znana także jako wieża z klocków.
Warto podsuwać maluchom takie gry, w przyszłości przełoży się to na lepszą technikę pisania, rysowania, wycinania, klejenia, itp.
Gry pamięciowe w przeważającej większości przypadków mają prostą mechanikę, mimo to potrafią zatrzymać dzieci na długi czas. Istotą tych gier jest pokonywanie własnych rekordów. Im dłużej dziecko gra, tym łatwiej przychodzi mu zapamiętywanie skomplikowanych układów lub sekwencji.
Gra pamięciowa, chociaż może wydawać się zabawą, jest w rzeczywistości treningiem nauki pamięciowej i przyswajania wiedzy. Taka wprawa w zapamiętywaniu, nie tylko obrazków, kształtów, ale też słów, przyda się już w przedszkolu.
Najpopularniejszą grą pamięciową jest „Memory”. W sklepie https://bamboli.pl/13-gry-dla-dzieci można znaleźć też inne propozycje gier pamięciowych dla dzieci w różnym wieku.
Gry logiczne przeważają w ofercie gier planszowych. To w istocie najpopularniejsze i najchętniej wybierane przez dzieci gry. Powód? Dużo się w nich dzieje, zmuszają do logicznego myślenia, obierania strategii (niektóre można zaliczyć do kategorii gier strategicznych), a przede wszystkim – są to gry wieloosobowe. W dobie technologii multimedialnych nie da się przecenić ich roli w integracji rówieśniczej.
Gry planszowe logiczne są doskonałą propozycją na rodzinne spędzanie czasu, świetnie też nadają się na prezent. Samo granie w takie gry pobudza u dziecka obszary mózgu odpowiedzialne za nauki ścisłe. Im więcej gier logicznych w dzieciństwie, tym łatwiej przyjdzie nauka matematyki, fizyki i chemii w późniejszych latach.
Chyba najbardziej znaną grą logiczną są szachy, ale nie da się nie docenić ich młodszych braci warcabów, młynka, tryktraka i nowych propozycji, których na rynku jest całe mnóstwo.
Kto gra w karty, ten ma łeb obdarty” mawiały nasze babcie. Pewnie miały trochę racji, bo też i gry karciane niegdyś kojarzone były głównie z hazardem. Jeśli pozwalano dzieciom grać w karty, to czyniono to właśnie z myślą o umiejętnościach przydatnych w dorosłym życiu.
Dziś gry karciane to zupełnie co innego niż niegdyś. Przede wszystkim nie opierają się (nie wszystkie) na znanej talii kart od dwójki do asa. Bardzo często poszczególne wzory kart tworzone są z myślą o konkretnej grze i nie da się ich wykorzystać w innej. Gry karciane pełnią ważną funkcję edukacyjną. Uczą dzieci kolorów, kształtów, nazw roślin, zwierząt, krajów itp. Są też niezastąpione przy treningu spostrzegawczości, refleksu i błyskawicznym podejmowaniu decyzji.
Gry karciane można zaliczyć do kategorii gier ogólnorozwojowych. Znajdą się zarówno w dziale gier logicznych, strategicznych, jak i pamięciowych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz