Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, która bardzo często występuje u niemowląt. Objawia się swędzeniem i suchością skóry najczęściej na twarzy, łokciach i kolanach, ale też w innych miejscach na ciele. Jak łagodzić atopową skórę niemowlęcia? Jaka pielęgnacja przyniesie maluchowi ulgę?
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt przebiega z okresowymi remisjami (ustąpienie objawów) i zaostrzeniami. Szczyt zachorowań występuje w pierwszym roku życia. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się około 6. miesiąca życia dziecka. Ustępują lub ulegają znacznemu złagodzeniu około 2.–4. roku życia.
Dominującym objawem AZS u niemowlęcia jest suchość skóry i uporczywy świąd. Zmiany skórne zlokalizowane są najczęściej na twarzy, w zgięciach łokciowych i kolanowych, mogą występować na tułowiu, rzadziej na skórze głowy. Przybierają postać czerwonych wykwitów o różnorodnej strukturze, kształcie i wielkości.
Ponieważ podłożem AZS są przeważnie alergeny pokarmowe, takie jak mleko krowie, jajka, mąka pszenna, ważnym elementem leczenia jest dieta eliminacyjna przeprowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza. Inne czynniki pogarszające stan skóry to: nieodpowiednio dobrane kosmetyki, proszki do prania, mydła, oliwki, a także wełna owcza czy sierść zwierząt.
Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć atopowe zapalenie skóry, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który wykluczy inne problemy skórne i dobierze odpowiednią terapię. Leczenie AZS u niemowlęcia opiera się przede wszystkim na eliminacji czynników drażniących (z pożywienia i najbliższego otoczenia dziecka) oraz dobraniu odpowiedniej pielęgnacji skóry, której celem jest przede wszystkim złagodzenie uporczywego świądu, prowokującego do drapania skóry. W ostateczności, przy nasilonych objawach, lekarz może włączyć farmakoterapię lekami przeciwhistaminowymi i przeciwzapalnymi.
Skóra atopowa jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra zdrowego niemowlęcia, przez co jeszcze łatwiej „traci wodę”, staje się silnie wysuszona, podrażniona i swędząca. W wyniku choroby bariera ochronna skóry funkcjonuje nieprawidłowo – łatwiej przepuszcza alergeny i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne. Dlatego dziecko z atopowym zapaleniem skóry wymaga specjalnej pielęgnacji.
W okresach nawrotów, kiedy objawy AZS się zaostrzają, skórę dziecka należy intensywnie natłuszczać (nawet 4–5 razy dziennie) – to szczególnie ważne, zwłaszcza w czasie do 3 minut od zakończenia kąpieli. W okresach remisji, wyciszenia choroby, potrzeba nawilżania skóry nie jest już tak wielka, jednak błędem jest jej zaprzestanie. Również płyn do kąpieli dziecka z AZS powinien mieć właściwości nawilżające i natłuszczające.
W aptekach dostępny jest szeroki wybór kosmetyków do natłuszczania atopowej skóry. Są to kremy, maści, środki do kąpieli, dostępne bez recepty. Preparaty te wyróżniają się prostym składem, wolnym od parabenów, sztucznych barwników i aromatów. Takie kosmetyki mają odpowiednie pH i są stworzone z naturalnych składników, których właściwości pozwalają przywrócić, a potem utrzymać, dobrą kondycję skóry atopowej. Na opakowaniach szukaj informacji o tym, czy preparat może być stosowany u dzieci i niemowląt z AZS.
Dobrym wyborem jest cała gama produktów z linii Atoperal Baby Plus, wśród których znajdują się: emulsja do kąpieli, pianka do mycia, krochmal do kąpieli, emulsja do ciała i krem nawilżający. Cała seria przeznaczona jest do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i atopowej. Skład tych kosmetyków oparty jest na naturalnych substancjach nawilżających i natłuszczających. Ciekawym składnikiem jest biolin – prebiotyk, który działa korzystnie na skórę atopową, stymulując wzrost dobroczynnych szczepów bakterii rezydujących na skórze. Warto wspomnieć również o L-argininie, która doskonale nawilża wysuszoną skórę oraz skutecznie redukuje podrażnienia.
OTC/10390/03/22
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz