Zamknij

Chcesz głosować poza Warszawą? Ostatnie dni na załatwienie formalności!

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 10:45, 12.05.2025 Aktualizacja: 10:46, 12.05.2025
Skomentuj freepik/zdjęcie ilustracyjne freepik/zdjęcie ilustracyjne

Wybory prezydenckie odbędą się już 18 maja, a to oznacza, że zostało niewiele czasu na dopełnienie wszystkich formalności umożliwiających oddanie głosu, szczególnie dla osób, które będą przebywać poza miejscem zameldowania. Jakie są opcje?

Osoby, które w dniu wyborów prezydenckich (18 maja i 1 czerwca) będą przebywać poza miejscem zameldowania, mają jeszcze kilka dni na dopełnienie niezbędnych formalności. Do środy 15 maja można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania oraz odbierać zaświadczenia o prawie do głosowania. Natomiast obywatele planujący oddanie głosu za granicą powinni złożyć odpowiedni wniosek u właściwego konsula najpóźniej do wtorku 13 maja.

W związku z nadchodzącymi wyborami, Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich oraz jego delegatury we wszystkich dzielnicach Warszawy (także na Ursynowie) wydłużyły godziny pracy w dniach 13-15 maja. Urzędy będą czynne do godziny 18, co daje wyborcom dodatkowy czas na załatwienie wszelkich spraw związanych z wyborami.

W ursynowskim urzędzie biuro od spraw wyborczych znajduje się na pierwszym piętrze - w sali obsługi. 

Jak zagłosować w Warszawie bez meldunku?

Dla osób przebywających w Warszawie, które nie posiadają tu meldunku na pobyt stały, dostępne są trzy opcje umożliwiające głosowanie w stolicy:

1. Złożenie wniosku o zameldowanie na pobyt stały
2. Złożenie wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania
3. Złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania

Jeśli mieszkasz w Warszawie, ale nie masz tutaj meldunku, a chcesz głosować w każdych wyborach lub referendach w Warszawie – złóż wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu stałego zamieszkania

- informuje warszawski urząd.

Zaświadczenie o prawie do głosowania – głosujesz, gdzie chcesz

Najbardziej elastyczną opcją dla wyborców jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokument ten umożliwia oddanie głosu w dowolnie wybranym lokalu wyborczym w Polsce, za granicą lub nawet na polskim statku morskim.

Aby otrzymać takie zaświadczenie, należy:

1. Przygotować wniosek oraz dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
2. Złożyć dokumenty w dowolnej delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu m.st. Warszawy
3. Odebrać zaświadczenie osobiście lub przez upoważnioną osobę

Procedura jest bezpłatna, a zaświadczenie należy odebrać najpóźniej do 15 maja.

Jak sprawdzić, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy?

Kkilka sposobów na zlokalizowanie właściwego miejsca głosowania:

  • Wyszukiwarka lokali wyborczych na stronie PKW (wybory.gov.pl) - wystarczy wpisać miasto i ulicę, aby poznać adres swojej komisji wyborczej
  • Aplikacja mObywatel - w zakładce "Wybory" dostępne są wszystkie informacje dotyczące praw wyborczych oraz lokalizacji naszej komisji
  • Warszawska wyszukiwarka lokali wyborczych znajduje się tutaj: https://um.warszawa.pl/waw/wybory
  • Spółdzielnie i wspólnoty często wywieszają informacje na klatkach schodowych, o tym, gdzie głosują mieszkańcy danego bloku

Na Ursynowie w ostatnich latach wprowadzono kilka zmian w organizacji lokali wyborczych, które mają na celu usprawnienie procesu głosowania. W związku z rozwojem osiedli mieszkaniowych, szczególnie w rejonie ulicy Kłobuckiej, utworzono dodatkowe komisje wyborcze.

Nowy, dodatkowy lokal wyborczy powstał w Urzędzie ds. Cudzoziemców przy Taborowej 33. Będą tam głosować mieszkańcy ulic: Galopu, Jurajskiej, Koprowskiego, Łączyny, Mortkowicza, Osmańskiej, Otomańskiej, Piruet, Placu Farmacji, Polki, Półksiężyca, Salsy, Tyrolskiej, Zaporoskiej oraz Złotego Potoku, a także części ulic Kłobucka, Poleczki i Wyczółki.

Dotychczasowy lokal w MAL Kłobucka 14 pozostaje aktywny i będzie obsługiwał mieszkańców nieparzystej części ul. Bokserskiej, ulic Nowy Służewiec, Pieskowa Skała, Pilotów oraz Taborowa, a także części ulic Kłobucka i Puławska.

Dodatkowa komisja powstała również przy ul. Tanecznej w Przedszkolu nr 159, co pomoże rozładować kolejki, które tworzyły się w poprzednich wyborach.

Wybory prezydenta. Godziny głosowania i ważne zasady

Lokale wyborcze w niedzielę 18 maja będą czynne od godziny 7 do 21. Ten 14-godzinny przedział czasu daje wyborcom sporą elastyczność w zaplanowaniu wizyty w lokalu wyborczym. Warto jednak pamiętać, że Państwowa Komisja Wyborcza zaleca, aby nie odkładać głosowania na ostatnią chwilę. Zazwyczaj w godzinach przedpołudniowych w wielu lokalach ruch jest najmniejszy i wtedy można zagłosować bez ryzyka stania w kolejkach.

W przypadku braku rozstrzygnięcia w pierwszej turze wyborów (gdy żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50% ważnych głosów), druga tura odbędzie się 1 czerwca 2025 roku, również w godzinach od 7 do 21.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

IrfyIrfy

0 0

Strata czasu. Kandydaci prowadzący w sondażach budzą we mnie odrazę. A w ostatecznym rozrachunku i tak nie jest istotne, kto pilnuje tego żyrandola. Ktokolwiek by nie wygrał, władza zawsze zrobi to, co jej rozkażą wielcy bracia z Brukseli i Waszyngtonu. Jeszcze z cynicznym uśmieszkiem. "Nie chcecie tego, czy tamtego? Przykro nam, tak nakazują unijne przepisy". Albo - takie a takie uzbrojenie nie przystaje do nowoczesnego pola walki? Nie szkodzi, i tak je kupimy (zamiast wyprodukować na miejscu), bo tego wymagają "zobowiązania sojusznicze". I tak w koło Macieju, jak za PRL-u, wtedy też chyba były jakieś wybory i tyle samo z nich wynikało. Niech idą w diabły. Przynajmniej o tym co robię w weekend nie będzie za mnie decydować jakaś "władza" z księżyca.

12:32, 12.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%