Zamknij

W parku Jana Pawła II jak w… Ciechocinku. Tężnia już działa, są pierwsi "kuracjusze"

15:23, 01.07.2020 Aktualizacja: 17:26, 01.07.2020
Skomentuj AŁ

Tężnia "Maciejka" jeszcze oficjalnie nie została otwarta, a pierwsi kuracjusze już korzystają z dobrodziejstw solanki. Wystarczyło przejść przez niewysoki płotek i zasiąść na jednej z kilku ławek. Dla wszystkich, którzy wolą wejść przez bramkę tężnia będzie otwarta już dziś od 17:00.

Pierwsza ursynowska tężnia w parku przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego nareszcie działa. Konstrukcja z drewna sosnowego wypełniona tarniną z korytem wykonanym z litego modrzewiu powoli nasącza się solanką z Ciechocinka. W jej pobliżu już czuć specyficzny mikroklimat łagodzący wiele dolegliwości oraz dający ochłodę w upalny dzień. Bramki wejściowe są jednak jeszcze zamknięte.

- Najważniejsze zostało zrobione. Dzisiaj wlano nową solankę, ale jeszcze jakieś drobiazgi są do poprawki. Tężnia będzie czynna od godz. 17:00, a od jutra w tych samych godzinach co sąsiednie boisko, czyli od 8:30 do 21:30. Dziś zostanie powieszony regulamin oraz informacje jak bezpiecznie korzystać z tężni w trakcie pandemii koronawirusa - mówi wiceburmistrz Bartosz Dominiak.

"Tężnia na każdym osiedlu"

Tężnia w Parku im. Jana Pawła to realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego na 2018 roku, z którym od początku były poważne problemy. Najpierw nie można było znaleźć firmy, która chciałaby ją zbudować, a kiedy konstrukcja powstała, nie otwarto jej - ze względu na niską temperaturę, a potem z uwagi na pandemię. W rezultacie gotowa "Maciejka" bezczynnie stała pół roku. Dla niektórych mieszkańców Ursynowa to tak dużo, że nie chcą tracić ani dnia więcej i ryzykują wejście na jej teren przez płot.

Pierwszymi użytkownikami tężni byli pani Bożena i pan Janusz, którzy inhalowali się solanką, siedząc na ławeczce przy tężni. Zgadzają się na rozmowę, pod warunkiem, że w cytacie będą podziękowania dla burmistrza.

- Bardzo się cieszymy, że można przyjść za darmo, bo w Konstancinie trzeba zapłacić za wstęp. Dla emeryta nawet te 7 złotych to bardzo dużo, zwłaszcza jak się chce skorzystać kilka razy w miesiącu. Wiemy, że tężnia jest z Budżetu Obywatelskiego, ale jakby się burmistrz sprzeciwił, to by jej nie było. Wielkie podziękowania za to, że tak dba o nas, zwłaszcza, że tu w okolicy mieszka bardzo dużo starszych osób. Tężnie powinny być na każdym osiedlu, bo to wielka przyjemność i pożytek dla zdrowia - mówią Bożena i Janusz.

Wskazania i przeciwskazania

Mikroklimat jaki powstaje w tężni wykorzystywany jest m.in. w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii. Ma zbawienny wpływ także na osoby w stanie ogólnego wyczerpania organizmu. Ale nie wszyscy powinni z niej korzystać. Są przeciwskazania: stany zapalne, ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą, nadczynność tarczycy, choroby niewydolności krążenia (zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi), stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego. choroby nowotworowe, zaawansowana astma oskrzelowa.

Regulamin ursynowskiej tężni zaleca przebywanie przy niej do 45 minut. - Pamiętajmy, że to Konstancin a nie Krynica Górska. Ta solanka służy do inhalacji a nie do picia - przestrzega wiceburmistrz Dominiak.

W najbliższych dniach w parku Jana Pawła II należy spodziewać się dużego zainteresowania pierwszą ursynowską tężnią. Warto jednak zwrócić uwagę na obostrzenia epidemiczne - trzeba zachować odstęp 2 metrów od innych osób.

[ZT]15225[/ZT]

(Anna Łobocka)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

felafela

11 25

Zmarnowane pieniądze.

15:25, 01.07.2020
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

halo halohalo halo

5 4

Lepiej wydać na biznesy instruktora narciarstwa - maseczki bez certyfikatu i respiratory-widma.

23:47, 02.07.2020

issaaissaa

2 2

lepiej było to zrobic gdzies przy lesie kabackim.. kiedy mieszkańcy wybierają się specjalnie na wypoczynek/relaks....a w środku dzielnicy? dla kogo pytam? ani tam nikt nie podjedzie (bo brak miejsc parkingowych), ani w weekend się nie wybierze do zasmrodzonego miejsca...Tylko dla "kosciółkowych"...co z kolei nie dziwi, przy dzisiejszych "priorytetach"...

23:56, 03.07.2020

qazqaz

6 1

Już widzę te 2 metry jak się emeryci zlecą, każdy będzie "MUSIAŁ" BYĆ JAK NAJBLIŻEJ i oczywiście co najmniej 4 godziny, a potem wszyscy sklepów.
Mamy za dwa tygodnie nowe ognisko wirusa na Ursynowie.

09:37, 02.07.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ann32Ann32

1 0

Regulamin ursynowskiej tężni zaleca przebywanie przy niej do 45 minut. - Pamiętajmy, że to Konstancin a nie Krynica Górska. Ta solanka służy do inhalacji a nie do picia - przestrzega wiceburmistrz Dominiak. - chyba miwa o Ursynowie, nie Konstancinie? ;)

01:34, 04.07.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UrsynowiankaUrsynowianka

1 0

Popieram postulat cytowanych w artykule pp Bożeny i Janusza. Tężnie powinny powstać przynajmniej w każdym parku, np. Przy Bażantarnii i Cichociemnych. W ten sposób osoby potrzebujące inchalacji solanką nie będą się tłoczyć przy jednej jedynej Maciejcie. O to powinien zadbać ratusz, nie mieszkańcy.

20:36, 05.07.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%