Czy trzylatek może grać na skrzypcach? Jasne że tak! Udowadniają to maluchy na co dzień ćwiczące wg metody dr. Suzuki, pod okiem nauczycielki Marii Michalskiej w Domu Sztuki na Wiolinowej. W sobotnie popołudnie odbył się doroczny koncert szkółki skrzypcowej.
Na scenie wystąpiło ponad trzydzieścioro dzieci w różnym wieku oraz ich... rodzice! Tak! Bo rodzice uczestniczą w procesie kształcenia muzycznego swoich dzieci także w praktyce...
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale też jednoczy całe rodziny. Dziś było to widać jak na dłoni. W sali kinowej Domu Sztuki pojawili się rodzice, dziadkowie, wujkowie i znajomi małych artystów. Wszyscy byli ciekawi co zaprezentują w tym roku ich pociechy. W repertuarze koncertu pojawiły się standardy znane wszystkim ze szkół muzycznych, ale również piękne wykonania kolęd, które w wersji skrzypcowej brzmią jeszcze bardziej wzruszająco.
- To co dziś usłyszeliśmy to jest efekt wysiłków rodziców, dzieci a na końcu moje - mówi Maria Michalska, nauczycielka grupy. W jej grupie uczy się 33 dzieciaków. W tym 2,5 letni Mikołaj, który jest najmłodszy "w rodzinie".
- To bardzo dobry wiek na naukę - mówi nauczycielka. Dziecko wtedy wszystko chłonie w błyskawicznym tempie.
Metoda Suzuki to metoda języka ojczystego, uczenie dzieci poprzez zanurzenie w materiale. Dzieci słuchają w domu piosenek, które potem grają. Rodzice biorą czynny udział w procesie nauczania. Nauczyciel kieruje pracą i podpowiada sposoby. Nie ma żadnych egzaminów, każdy idzie swoją drogą. Jednemu dziecku trzeba pokazać dwa razy, innemu sto - jednak każdy się nauczy.
Dziś na koncercie grały dzieci, które każdą umiejętność muszą okupić wytężoną, długotrwałą pracą. Spotykają się z innymi, uczą się szacunku dla siebie i dla innych. - Metoda Suzuki jest więc także metodą wychowawczą - podkreślają obecni na koncercie rodzice.
- To jest pomoc w kształtowaniu ludzi o pięknych wnętrzach, zdyscyplinowanych, uczciwych wobec siebie i innych, z szacunkiem do pracy - mówi instruktorka, Maria Michalska.
Rodzice twierdzą, że to również świetna przygoda dla ich rodzin. W procesie nauczania nie zawsze jest "różowo", ale wspólnie z dziećmi pokonują kryzysy.
A takie popołudnie jak dzisiejsze w Domu Sztuki to miły moment, aby nacieszyć się tym, co przez cały miniony rok udało się osiągnąć.
::news{"type":"see-also","item":"3207"}
alimon12322:17, 19.01.2014
super ale chyba niektóre dzieciaki były zmęczone.
kitajec01:47, 27.01.2014
Nie po prostu te dzieci akurat nie grały tego utworu, ale grały następny, stąd przykucnęły na chwilę na scenie. Obejrzyj wiecej zdjęć, zanim pochopnie coś skomentujesz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wystąpienie burmistrza na sesji 25 czerwca ws. Szpital
Mam szczerą nadzieję, że Rada Dzielnicy go w końcu wykopie ze stanowiska. Ale mam też poważną obawę kim go zastąpi. Dlaczego wciąż nie mamy bezpośredniego wpływu na wybór i dlaczego w Warszawie zawsze mamy partyjnych aparatczyków traktujących władze miasta jako trampolinę? Choć znając życie to mielibyśmy wybór jak między dżumą, a cholerą.
Boom
21:20, 2026-06-25
Wycinka na Kulczyńskiego. Czy była legalna?
Zapłacili odpowiednio wysoką cenę, to wycinka jest legalna. Tyle w tym temacie.
Paulo
20:23, 2026-06-25
Otwarto kolejny odcinek parku nad POW. ZOBACZ
POTEM WAŻNE SKARGI,OSTRZEŻENIA,WYJAŚNIENIA,ZALECENIA ITD WAM WYPISZĘ.
OSKARŻYCIEL
20:07, 2026-06-25
Burmistrz Ursynowa stracił dwie fuchy!
Kempa to kompletny kolega deweloperów. Próbuje Spec ustawami na Ursynowie ludzi z domów wyrugować żeby grunty przejąć. Ludzie od 30 lat mieszkają na spokojnych ulicach a on osiedla wielkie chce tam stawiać....
Mack
20:06, 2026-06-25