Koncertem poświęconym Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi oraz inscenizacją historyczną przed kościołem Wniebowzięcia Pańskiego rozpoczęły się uroczystości Święta Niepodległości na Ursynowie. Obchody będą trwały trzy dni.
"Ursyn i jego dzieło" to tytuł koncertu patriotyczno-historycznego, który obejrzało ponad 150 osób. Grupa aktorów przedstawiała fragmenty największy dzieł J. U. Niemcewicza, muzycy grali utwory z epoki a Sławomir Szczocki - historyk z Zamku Królewskiego przybliżał widzom kontekst historyczny oraz opowiadał ciekawostki związane z życiem patrona Ursynowa. Czy wiedzieliście, że Ursynów - majątek Niemcewicza - miał się początkowo nazywać Ameryką? Historyk objaśniał też kto jest kim na obrazie "Konstytucja 3 maja" Jana Matejki i opowiadał o roli Niemcewicza w jej uchwaleniu. Koncert odbył się w dolnym kościele Wniebowzięcia Pańskiego w ramach obchodów Święta Niepodległości.
Tuż po koncercie, na mieszkańców dzielnicy, przed kościołem czekała wielka niespodzianka. 3 grupy rekonstrukcji historycznej urządziły pokaz odbijania posterunku niemieckiego przez żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej w listopadowych dniach 1918 roku. Były strzały z historycznych pistoletów i karabinów, przejęcie strażnicy i branie jeńców. Aktorzy mieli na sobie wiernie odtworzone mundury. Po inscenizacji była okazja do zrobienia sobie zdjęć z "żołnierzami". W rekonstrukcji wzięli udział: Towarzystwo Historyczne "Rok 1920", Grupa Rekonstrukcji Historycznej "36. pułk piechoty Legii Akademickiej" oraz grupa "Patria" a zorganizował urząd dzielnicy.
Zobacz plan obchodów Święta Niepodległości w naszym kalendarzu imprez.
ZOBACZ VIDEO Z REKONSTRUKCJI ORAZ FOTORELACJĘ Z KONCERTU
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz