To wyjątkowa inicjatywa promująca zdrowy tryb życia i poruszanie się na rowerze. Warszawskie szkoły podstawowe po raz pierwszy wezmą udział w kampanii "Rowerowy maj". Wśród 55 zgłoszonych do akcji placówek, znalazło się aż 6 szkół z Ursynowa.
"Rowerowy Maj" to kampania skierowana do uczniów i nauczycieli warszawskich szkół podstawowych. Uczestnicy od 4 do 31 maja będą dojeżdżać do szkół na rowerach, hulajnogach i innych tego typu środkach transportu bez silnika. Za każdą przejechaną trasę uczniowie będą otrzymywać dwie naklejki. Jedna z nich zostanie przyklejona do specjalnego rowerowego dzienniczka, a druga trafi na klasowy plakat.
Akcję poprzedzą organizowane w kwietniu warsztaty z podstaw bezpieczeństwa.
- Warszaty mają przygotować dzieci do tego co się będzie działo w maju. Uczniowie nauczą się między innymi jak bezpiecznie poruszać się po drodze, jak powinien wyglądać rower, poznają podstwowe przepisy drogowe. Zostaną też omówione konkretne trasy w pobliżu szkół. Na zajęcia trenerzy także będą dojeżdżać rowerami, przez co uczestnicy zobaczą jak powinny być one przygotowane do jazdy - mówi Jolanta Kopacz, organizatorka warszatów.
Pomysł "grywalizacji" rowerowej został zgłoszony na platformie Otwarta Warszawa i wygrał w drugim etapie konkursu na projekty związane z transportem.
Ursynów na tle Warszawy wypada bardzo dobrze. W naszej dzielnicy do akcji zgłosiło się najwięcej szkół w całej stolicy. W kampanii wezmą udział: Szkoła Podstawowa nr 313 przy Cybisa, Szkoła Podstawowa nr 100 przy Tanecznej, Szkoła Podstawowa nr 330 przy Mandarynki, Szkoła Podstawowa nr 336 przy Małcużyńskiego, Szkoła Podstawowa nr 323 przy Hirszfelda oraz Szkoła Podstawowa nr 340 przy Lokajskiego.
- Nasza szkoła i dyrekcja wspiera ten sposób dojazdu do szkoły. Stojaków na rowery pojawia się coraz więcej. Rada rodziców super sprawnie sfinansowała pierwszy etap monitoringu kamer, które obejmują także parking, placyk przed wejściem do szkoły, dzięki czemu rowery będą bezpieczniejsze - mówi Danuta, mama córki uczęszczającej do podstawówki na Lokajskiego. - Moja córka i jej rówieśnicy, gdy o tym usłyszeli, już teraz w kwietniu chcieliby sami dojeżdzać na „własnych kółkach”. W maju, dzięki moim córkom, pewnie i ja przesiądę się na rower jadąc do pracy.
Głównym celem akcji jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych. Zachęcenie uczniów do jazdy na rowerze ma przyczynić się także do obniżenia hałasu, zmniejszenia emisji spalin oraz redukcji ilości samochodów szczególnie w godzinach porannych i popołudniowych.
Udział w akcji ma zachęcić także do pozytywnej rywalizacji. W trakcie kampanii zostanie wyłoniona najbardziej rowerowa szkoła, najbardziej rowerowa klasa i najbardziej rowerowy uczeń. O tym kto wygra zdecyduje liczba przyjazdów do szkoły w stosunku do liczby wszystkich uczniów w placówce lub w klasie.
A jest o co walczyć! Dla trzech najlepszych szkół w Warszawie przewidziano między innymi budowę zadaszonego parkingu rowerowego, mobilne miasteczko ruchu drogowego oraz rowery. Najlepsze klasy dostaną wejściówki do instytucji kultury, sportu lub nauki, a najlepsi uczniowie - akcesoria rowerowe.
[ZT]7402[/ZT]
[ZT]6214[/ZT]
Matka12:30, 04.04.2016
Bardzo fajna akcja, ale niestety nie dla każdego. Moje dziecko jest obecnie w IV klasie i przy obecnej wadze szkolnego plecaka (nawet do 10kg ) nie wyobrażam sobie w tych warunkach jazdy na rowerze....
sss12:23, 12.04.2016
raj dla złodziei
xyz12:27, 14.04.2016
SP81 przy Puszczyka tradycyjnie nie bierze udziału, bo po co brać udział w jakiejkolwiek ciekawej inicjatywie. Przecież to dla dyrekcji zawracanie głowy.
lol22:56, 15.04.2016
szkoła 322 nie wygra bo rodzice chca samochodami do WC wjeżdżać boo dzieci ociężałe itd..
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zielone odpady - beton w ratuszu. "Zostaliśmy oszukani"
To są lewacko- prawicowe (zależy jaka opcja rządzi w PL), korupcyjne, wręcz kryminogenne unijne niby EKO procedury nabijające kasę na konta firm, które wywożą posegregowane odpady (papier, metal, szkło, plastik). No i oczywiście zgniłe, śmierdzące na 200 metrów stojące tygodniami w komorach śmietnikowych wyrzucone żarcie. Z tym, że dawniej wywożono odpady zmieszane minimum 3 razy w tygodniu i obowiązkowo przed długimi weekendami. Po za tym w komorach śmietnikowych była wstępna ,,nurkowa'' selekcja (metal, papier), a resztę zrobiono na wysypiskach śmieci. Obecnie w ramach oszczędności wywóz śmieci to max 2 razy w tygodniu. Na długie weekendy firmy mają wywalone. W związku z tym, każda wizyta w komorze śmietnikowej wywołuje odruch wymiotny. Ale przecież to nie śmierdzi w domach prezesów i dyrektorów firm wywożących śmieci. Przecież to nie śmierdzi w domach burmistrzów akceptujących takie warunki ! I dla jasności: nie jest to wynik słabej jakościowo pracy tych, którzy sprzątają te komory. Paradoksem jest to, że za ten śmietnikowy gotowy do dalszej sprzedaży (posegregowany w 70 %) towar śmietnikowych i totalny, wymiotny syf w osiedlowych komorach płaci podatnik, czyli mieszkańcy. I płaci więcej, niż przed Ustawą śmieciową.
Wojtek63
11:18, 2025-07-18
Zielone odpady - beton w ratuszu. "Zostaliśmy oszukani"
Przy kolejnych wyborach samorządowych pamiętajcie, żeby znowu zagłosować na łowełkowych ekologów.
Wck
11:03, 2025-07-18
Zielone odpady - beton w ratuszu. "Zostaliśmy oszukani"
Ja od zawsze spalam gałęzie w ogrodowej ‘’spalarce’m… I dopiero z artykułu się dowiedziałem, że ludzie mają jakiś problem z odbiorem gałęzi itd. Po co to sobie robicie, skoro można te gałęzie spalić? Wystarczy dobrze żyć z sąsiadami, ale u mnie to nie problem, bo wszyscy tak samo robią.
Czetwik
09:40, 2025-07-18
Tak się zmieni biblioteka na Barwnej! Kiedy otwarcie?
Powodzenia.
Pan Kwitariusz
07:31, 2025-07-18
0 3
Potrzebny bagażnik, z tyłu. Parę dni temu kupiłem synowi taki, i działa : )
3 0
Może i działa, ale ciężar zostaje ciężarem, zwłaszcza gdy dziecko jest drobnej budowy dziewczynką.