Latem czekanie na autobus na natolińskich i imielińskich przystankach nie jest uciążliwe. Wiaty i tak nie gwarantują cienia. Sytuacja zmienia się jesienią i wiosną, gdy częściej pada.
Mieszkańcom Natolina bardzo brakuje wiat na niektórych przystankach. Chodzi między innymi o przystanki: Natolin Płn. 01, Migdałowa 01, Migdałowa 02, Lanciego 03, Stryjeńskich 03 czy Braci Wagów 01. Zaczęła się jesienna plucha, a pasażerowie mokną, czekając na autobus.
Tu były wcześniej wiaty, ale je usunęli. Zlikwidować było łatwo, tylko postawić trudniej. Bardzo by się przydały. Czy pada, czy nie pada jest to potrzebne
- mówi mieszkanka oczekująca na autobus na mokrej ławce.
Wiaty były na większości wymienionych przystanków w przeszłości. Zarząd Transportu Miejskiego tłumaczy, co było powodem ich usunięcia.
Wcześniej przystanki były wyposażone w wiaty wybudowane w ramach umowy koncesji z partnerem prywatnym. Z powodu budowy POW i długotrwałego zawieszenia tych przystanków, zgodnie z umową wiaty zostały przestawione na inne przystanki, bez możliwości powrotu we wcześniejsze lokalizacje
- mówi rzecznik ZTM Tomasz Kunert.
Problem do dziś pozostaje nierozwiązany. Już w 2022 roku radni apelowali o przywrócenie wiat na Natolinie. Pasażerowie wciąż mokną.
Do sprawy powrócił radny Paweł Nowocień z Otwartego Ursynowa. Zaapelował do Zarządu Transportu Miejskiego o wyposażenie w wiaty wymienionych wyżej przystanków oraz wszystkich przystanków wzdłuż ul. Płaskowickiej oraz Natolin Płn. 03 i przystanek przy urzędzie dzielnicy - Metro Imielin 04. Ten ostatni w ostatnim roku obsługuje zwiększoną liczbę kursów. Odjeżdżają stąd m.in. wprowadzone w kwietniu autobusy w kierunku Otwocka.
Wiaty przystankowe poprawiają komfort korzystania z przystanków, zapewniają schronienie od warunków atmosferycznych i powinny być standardem w m.st. Warszawa. Transport publiczny powinien być dla Warszawy priorytetem, aby ograniczać używanie prywatnych samochodów i realizować Strategię Zrównoważonego Rozwoju Systemu Transportowego Warszawy.
- zwraca uwagę Nowocień.
Być może wreszcie w temacie, w przynajmniej w niektórych lokalizacjach, nastąpi przełom. Artur Zając - dyrektor Pionu Przewozów w ZTM - odpowiada, że ustawienie wiat jest możliwe.
Przeanalizujemy możliwość ustawienia wiat na przystankach Migdałowa 01, 02, Lanciego 03, Natolin Płn. 03 oraz Metro Imielin 04 pod kątem formalno-technicznym. W przypadku przystanków Płaskowickiej 04, Natolin Płn. 06, 08, 22 oraz Indiry Gandhi 02 dokonana weryfikacja potwierdziła możliwość ustawienia wiat w tych lokalizacjach. Zaznaczamy jednocześnie, że ustawienie wiat w obu przypadkach jest uzależnione od pozyskania konstrukcji w dobrym stanie technicznym lub otrzymania środków finansowych na zakup nowych wiat.
- pisze Zając.
W październiku ZTM ustawił nowe wiaty na przystankach Natolin Płn. 01 oraz Pileckiego 01. Reszta lokalizacji musi czekać w kolejce.
[ZT]26946[/ZT]
a przystanek18:49, 29.10.2024
7 0
A kiedy wróci przystanek Cynamonowa w kier. Rosoła zlikwidowany na czas budowy tunelu i nieodtworzony? Podobno stawiamy na dostępną komunikacje publiczną.
Docent marcowy22:38, 29.10.2024
8 3
Arogancja tłustego kota na państwowym wikcie. Co to jest za tłumaczenie, że wiaty w ramach umowy z prywatnym podmiotem poszły na inne przystanki? A co to pasażera obchodzi? To trzeba było pozawierać takie umowy, żeby po skończeniu budowy wiata była, może stara, może jakaś inna. ZTM powinno tak to zorganizować, żeby wiaty były, a ludzie nie mokli na przystanku. A nie że teraz łaskawie rozpatrzy prośby.
Klasyk10:45, 30.10.2024
6 1
Po co wam wiaty w Warszawie jak są w Berlinie ?????????
Warszawiak8211:19, 30.10.2024
2 2
Prezydent miasta codziennie w innym końcu kraju, na innym spotkaniu. W ratuszu chyba już nie bywa. Ma wielu świetnych zastępców, tylko dlaczego oni biorą pensję i nic nie robią. Może czekają na nowego szefa albo żeby obecny kiedyś wrócił?
kocur12:18, 31.10.2024
1 0
Za to piękna wiata pojawiła się w tym roku na Batorego na przystanku A. Boboli. Jest to przystanek na żądanie, gdzie czasem ktoś wysiada, ale nikt nie wsiada bo jest to przedostatni przystanek na trasie linii 119, jedynej która tam jeździ.