Zamknij

Kiedy porządny zasięg w tunelu POW? Operator wciąż czeka na urzędników

10:37, 13.06.2023 [email protected] Aktualizacja: 10:54, 13.06.2023
Skomentuj GDDKiA/K. Nalewajko GDDKiA/K. Nalewajko

Tylko odpowiednie zgody urzędników hamują ostatnie prace nad poprawą zasięgu telefonii komórkowej w tunelu POW pod Ursynowem. Urządzenia zamontowała już w ubiegłym roku sieć Play, która udostępni je wszystkim operatorom. Kiedy można się spodziewać zakończenia inwestycji?

Instalacja urządzeń komórkowych w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy pojawiła się już w wakacje zeszłego roku. Dlaczego zatem jeszcze nie działa? Okazuje się, że na przeszkodzie stoją... papiery krążące wciąż między urzędami. Aby zakończyć inwestycję trzeba wykonać ostatnie prace na powierzchni związane z przyłączeniem instalacji. I właśnie na te zgody i decyzje czeka operator sieci - firma Play.

Wniosek o pozwolenie na budowę dotyczący realizacji tych prac budowlanych został złożony pierwotnie jeszcze pod koniec ubiegłego roku do Urzędu Dzielnicy Ursynów, następnie został przekazany do Wojewody Mazowieckiego, następnie został przekazany do Prezydenta m. st. Warszawy, który przekazał go do rozpoznania do Urzędu Dzielnicy Ursynów

- poinformował serwis Telepolis.pl Krzysztof Sylwerski z Play.

Fioletowy operator liczy na to, że dzielnica Ursynów rozpatrzy wniosek możliwie jak najszybciej, dzięki czemu uda się dopełnić całość niezbędnych wymagań formalnych. Uzyskanie zgody na budowę umożliwi zakończenie inwestycji i uruchomienie instalacji w III kwartale tego roku.

Na lepszy zasięg przede wszystkim internetu czekają kierowcy. W najdłuższym tunelu w Polsce, liczącym 2,33 km, ten zasięg czasami ginie, a przepustowość internetu jest bardzo ograniczona. Wpływa to na aplikacje, z których korzystają kierowcy. 

Drogowcy wcześniej twierdzili, że zasięg jest niepotrzebny

Jeszcze w wakacje 2021 roku, przed oddaniem tunelu do użytku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otwarcie przyznawała, że sieć komórkowa w tunelu jest… niepotrzebna. 

- Działanie telefonów, w tym telefonów alarmowych, w tunelu pozostaje bez wpływu na bezpieczeństwo jego użytkowników. Podstawową rolę w tym zakresie pełnić będzie bowiem grupa wykwalifikowanych pracowników Centrum Zarządzania Tunelem monitorujących całodobowo sytuację w tunelu za pomocą zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i kamer - oświadczyła generalna dyrekcja.

Była to odpowiedź na pismo operatorów, którzy skarżyli się, że od 5 lat nie mogą osiągnąć porozumienia z drogowcami w sprawie zasięgu sieci w tunelu. Zależało im, by była dostępna już na jego otwarcie. Co się stało, że GDDKiA zmieniła ostatecznie zdanie?

Pierwsze rozmowy z operatorami miały miejsce w 2016 roku. Merytorycznego charakteru nabrały jednak dopiero w 2020 roku. Wówczas w marcu GDDKiA dostała koncepcję założeń związanych ze wzmocnieniem sygnału GSM w tunelu. Po prawie dwóch latach rozmów i ociągania się z decyzjami przyznała, że "warunki zostały spełnione" i operatorzy mogą budować swoją sieć w tunelu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

zolazola

0 0

kiedy będzie ciszej? 15:44, 13.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

2BORNOT2B2BORNOT2B

0 0

"Wniosek o pozwolenie na budowę dotyczący realizacji tych prac budowlanych"
Czy to znaczy, że w Parku nad POW będą stawiane jakieś budki? 13:24, 14.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%