Szpitalny Zespół Senioralny - czyli mieszkania z asystą medyczną dla osób w wieku powyżej 60 lat chce zbudować na Ursynowie firma Hochtief. Nietypowe mieszkania miałaby stanąć na działce u zbiegu Indiry Gandhi i Rosoła, w miejscu gdzie dziś straszą ruiny budowy przychodni.
Ponad trzydzieści lat temu w Warszawie miał powstać nowy szpital. Były już konkretne plany - budowa miała ruszyć za pieniądze fundacji niemieckich ewangelików, którzy chcieli zadośćuczynić warszawiakom zburzenie w czasie Powstania Warszawskiego szpitala ewangelickiego. Do pomysłu powrócono na początku lat 90-tych XX wieku a ówczesny burmistrz Mokotowa - Lech Królikowski - wskazał inwestorom teren z rozpoczętą budową przychodni u zbiegu ul. Rosoła i Gandhi. Ostatecznie Niemcy się wycofali a ruiny przychodni straszą do dziś.
Kilka lat temu działka trafiła w ręce dewelopera - firmy Hochtief, która chciała tam wybudować bloki mieszkalne, licząc na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym można tam postawić tylko budynki związane z działalnością medyczną. Ponieważ do dziś miasto planu nie chce zmienić, Hochtief zmienił swoje zamierzenia.
Projektanci z biura Archimed przedstawili pomysł wybudowania przy Gandhi-Rosoła zespołu 4 budynków przeznaczonych dla seniorów. Miałyby tam powstać tzw. mieszkania asekurowane z opieką medyczną na wezwanie a także szpital na 40 łózek, zakład opiekuńczo-leczniczy dla leżących chorych na 150 łóżek i klinika rehabilitacji na 160 łóżek.
- Na Zachodzie tego typu kompleksy już istnieją, u nas dopiero raczkują. To byłaby miastotwórcza inwestycja, z lokalami usługowymi i restauracjami - mówi Michał Grzymała-Kozłowski, projektant.
Projektowane budynki stworzyłyby brakujące pierzeje ulicy Indiry Gandhi oraz Rosoła. W środku kwartału znalazłyby się dwa zielone dziedzińce. Lokale na parterach zajęłyby sklepy, usługi i restauracje. Przez środek zabudowy biegłaby otwarta dla wszystkich ścieżka spacerowa, co wg projektantów będzie przeciwdziałać wykluczeniu senioów i korzystnie wpływać na ich zdrowie.
Właściciel nieruchomości nie podaje jeszcze terminu rozpoczęcia budowy. Trwają rozmowy z inwestorami, którzy mają zarządzać kompleksem senioralnym po jego wybudowaniu. Sytuację komplikuje fakt, że inicjatywa ma raczej niewielkie szanse na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na Ursynowie powstaje szpital południowy, który będzie dysponował oddziałem geriatrycznym. Wszystkie usługi Szpitalnego Zespołu Senioralnego byłyby zatem w pełni odpłatne. W Polsce jest też niewiele podmiotów, które mają doświadczenie w prowadzeniu domów senioralnych, choć jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie.
Obok prywatnych działek - na terenie tzw. psiej górki, należącym do miasta, ma w przyszłości powstać park. Dzielnica zakończyła konsultacje społeczne i przygotowała wstępne koncepcje. Radny "Otwartego Ursynowa" Paweł Lenarczyk apelował niedawno do dzielnicy o odkupienie działek u zbiegu Gandhi i Rosoła od firmy Hohtief i zrobienie parku na całym terenie. Wykup kosztowałby jednak kilkanaście milionów złotych i mógłby nastąpić tylko wtedy, gdy inwestor zgodziłby się odsprzedać działkę miastu.
ZOBACZ PLANY ZABUDOWY ZBIEGU ULIC ROSOŁA I GANDHI:
[ZT]14308[/ZT]
[ZT]13315[/ZT]
bartekzuk15:34, 30.05.2017
He he, brawo architekci, na wizualizacjach sami młodzi... a planów na to miejsce już było tyle że uwierzę jak zobaczę wybudowane i użytkowane zgodnie z zapowiedziami...
gocha16:58, 30.05.2017
nie wiem kogo straszą ruiny przychodni- w porównaniu do tego co chcą tam zbudować to jest/był malutki budyneczek, którego prawie nie widać, a terenu zielonego szkoda. jedyne takie miejsce w tej części ursynowa. dobrze, że jeszcze wszystkich drzew nie wycięli.
Ursynowianin17:00, 30.05.2017
Wydawałoby się, że to dobry pomysł bo brakuje takich osiedli, ale czy Warszawa to najlepsze miejsce by spędzić jesień życia ?
Anna17:02, 30.05.2017
ciekawe kogo będzie stać na zakwaterowanie się w takim obiekcie!
kazik18:20, 30.05.2017
bardzo fajny i potrzebny pomysł
Kenez22:50, 30.05.2017
A na wizualizacjach sami młodzi...
Kamil14:56, 31.05.2017
Pomyśleć, że każdy robił wielkie oczy, gdy mówiono o Kempie, że to człowiek deweloperów.
Ewa20:31, 31.05.2017
Czy to będzie obiekt prywatny, czy samorządowy? Taka inwestycja wymaga szerokich konsultacji!!!!
Filip07:21, 15.07.2019
Trzaskowski - nic nie konsultuje, jeże już to ze środowiskiem "tęczy", zamiast parku i psiej górki - blok mieszkalny, Za c ja płacę podatki w Warszawie?
ra-ko22:34, 31.07.2019
Bardzo potrzebna inwestycja. Czekamy na domy dla starszych osób bo Ursynów się starzeje.
Siłownia jak śmietnik. "Tam jest taki syf!"
Nie ma pieniędzy na sprzątanie, ale 700 tysięcy złotych pójdzie z pieniędzy podatników w Warszawie na „Łuk LGBT+" zaproponowany przez Linusa Lewandowskiego, aktywistę LGBT ze Stowarzyszenia Homokomando.
OnPaste
11:47, 2025-07-08
Radni domagają się pasów. Ratusz: Nie znają prawa!
Na drogach też zmalujmy jak samochód przejedzie to pieszy sobie przebiegnie w downy miejscu a kierowcy nie będą karani za wyprzedzanie na przejściach lub nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu . No i jeszcze jedno konieczna jest też likwidacja chodników bo rowerzyści i tak już je zawłaszczyli a tylko 5% zwraca uwagę na pieszych.
karot
10:05, 2025-07-08
Radni domagają się pasów. Ratusz: Nie znają prawa!
Jednym słowem, pieszy musi stać i czekać aż hordy niedzielnych rowerzystów przejadą, by wykorzystując chwilową lukę mógł przemknąć przez ddr i udać się w swoim kierunku. Brawo!
Iza
10:02, 2025-07-08
Radni domagają się pasów. Ratusz: Nie znają prawa!
Od urodzenia mieszkam w Warszawie. Miasto charakteryzowało się tym, że był rozdzielony ruch pojazdów i pieszych. Teraz ścieżki rowerowe ingerują w ciągi piesze. Rowerzyści wykorzystują przewagę prędkości i masy. Miasto stało się niestety zakładnikiem rowerów, e-rowerów i hulajnóg.
tmk
09:55, 2025-07-08