Zamknij

Szlaki turystyczne w Lesie Kabackim. Nie znasz ich!

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 13:25, 12.05.2024 Aktualizacja: 14:06, 12.05.2024
Skomentuj PTTK PTTK

Piechotą, rowerem, z wózkiem. Sposobów na aktywne spędzenie czasu w Lesie Kabackim jest sporo. Mało kto wie, że w ursynowskim rezerwacie istnieją szlaki turystyczne. Skąd dokąd prowadzą?

Szumiące drzewa, ptasie trele i historyczne miejsca. Tak wiosną wygląda i brzmi Las Kabacki - Rezerwat Przyrody im. Stefana Starzyńskiego liczący 924,72 ha powierzchni. To największy rezerwat w województwie mazowieckim.

Nazwa pochodzi od wsi Kabaty, jednak pierwotnie las ten był częścią Lasów Chojnowskich, które rozciągały się aż po Górę Kalwarię. W XVIII wieku las przechodził z rąk do rąk rodów szlacheckich - Sobieskich, Potockich, Branickich. Dopiero prezydent Warszawy Stefan Starzyński w 1938 roku odkupił ten teren od Adama Branickiego i udostępnił go mieszkańcom. Teraz nosi imię Starzyńskiego. Powstanie rezerwatu w 1980 r. zawdzięczamy staraniom Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody Czesława Łaszka.

W połowie XIX wieku był tutaj zwierzyniec, który zapewniał miejsce do polowań. Do dzisiaj, pozostały po nim sztuczne zbiorniki wodne, które służyły za miejsca pojenia zwierząt.

Podczas wojny w tym właśnie lesie, w tajnej jednostce wojskowej „Wicher” rozszyfrowywano tajne niemieckie kody maszynowe „Enigmę”. Do dzisiaj można zobaczyć stary opuszczony bunkier w środku lasu obok Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego. Jest to też miejsce pamięci o osobach rozstrzelanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. 40 lat później mieszkańcy Ursynowa nad lasem zobaczyli czarne kłęby dymów. PLL LOT Kościuszko rozbił się 9 maja 1987 roku. W wyniku katastrofy lotniczej zginęły 183 osoby.

Przyrodnicze atrakcje Lasu Kabackiego

W Lesie Kabackim występują popularne drzewa m.in. sosna, dąb, brzoza i osika. Możemy spotkać gatunki chronione m.in. lilię złotogłów, turzycę drżączkowatą i widłak babimór, a także przylaszczkę pospolitą. Częściową ochroną, objęty jest czosnek niedźwiedzi i konwalia majowa.

Mało kto wie, że przez ursynowski rezerwat przebiegają trzy szlaki turystyczne:

Szlak zielony z Ciszycy do Dawidowa - odcinek znajdujący się na terenie lasu zaczyna się koło ogrodu botanicznego, idzie wzdłuż Parku Kultury w Powsinie i przecina las kabacki ze wschodniej strony na zachód. Ponad 10 km znajduje się w lesie kabackim. Pierwszym przystankiem na trasie jest Ogród Botaniczny w Powsinie, w którym o tej porze roku wszystko już kwitnie. Następnym punktem na trasie jest pomnik ofiar katastrofy lotniczej. Idąc tym szlakiem, wyjdziemy na ul. Jagielskiej.

Szlak Niebieski jest najdłuższym ze szlaków przecinających las. Zaczyna się w Zalesie Górnym i prowadzi przez Łuczyn, Konstancin, Las Kabacki, Park Natoliński, rezerwat Skarpa Ursynowska, rezerwat Marysin i kończy się koło jeziora powsińskiego. Las kabacki przecina od ulicy Prawdziwej i kończy się w północno- wschodniej części od ulicy Nowoursynowskiej. Trasa ma 5 km długości.

Trzeci czerwony szlak zaczyna się w Powsinie, przez Park Kultury i wypoczynku. Natomiast kończy się przy stacji kolejowej Warszawa Dawidy. Trasa ma 9 km długości.

Do najbardziej znanych atrakcji możemy zaliczyć zabytkową leśniczówkę leżącą na skarpie, polankę powsińską - miejsce, gdzie legalnie można rozpalić grilla albo ognisko, głaz upamiętniający deszyfrantów Enigmy oraz miejsce katastrofy lotniczej.

W rezerwacie są dwie ścieżki edukacyjne, pierwsza jest dłuższa, ma 12 przystanków. Zaczyna się i kończy przy ul. Rydzowej, przy pętli autobusowej. Ma ona 4 km długości. Natomiast druga ma 10 przystanków. Jej początek i koniec znajdują się przy ul. Moczydłowskiej, ma długość 4 km.

Warto więc spacerować po lesie wyznaczonymi trasami i szlakami. To gwarancja, że zobaczymy największe atrakcje tego miejsca, a jednocześnie gwarancja bezpieczeństwa i dostępności dla pieszych - tych dużych i tych małych.

Mapy ze szlakami na całym Mazowszu można mieć w telefonie - wystarczy pobrać aplikację PTTK Mazowsze "Szlaki turystyczne Mazowsza" - aplikacja na Anroida oraz na iPhone - albo wejść na stronę z mapami i opisami szlaków: https://mazowsze.szlaki.pttk.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

PytonPyton

15 1

Jak się rozkoszować przyrodą i lasem, kiedy rozjeżdżają nas tuziny "kolarzy", obszczekują biegające samopas psy, potykamy się o śmieci porozrzucane przez dzicz polankową.
A na dodatek nie słyszymy własnych myśli, bo rodzice pozwalają drzeć mordy pociechom, a swoimi dywagacjami zagłuszają wszelkie dźwięki natury. Nie dziwię się faunie, że wybiera emigrację z rezerwatu nad "egzystencję" w swoim naturalnym habitacie. 16:40, 12.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

z lasuz lasu

10 6

Nie należy łączyć tych przykładów: jazda na rowerze, czy branie dzieci na spacer jest legalne, natomiast wprowadzanie psów, czy śmiecenie w lesie jest nielegalne i powinno być surowo karane. 18:21, 12.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MM

3 1

Uważam, że redakcja Haloursynów powinna zainwestować w porządną korektę, bo aż roi się w tym artykule od błędów: w ZalesiU Górnym, rezerwat MOrysin, ul. Prawdziwka (w tym rejonie nazwy wielu ulic pochodzą od grzybów), a w jednym akapicie nazwa lasu jest zapisana małymi literami. 08:27, 14.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%