Ursynowska przychodnia nie radzi sobie ze szczepieniem małych pacjentów. Brakuje pediatrów. Tymczasem rodziców i małych pacjentów gonią terminy - szczepienia muszą być wykonane w odpowiednim czasie.
W przychodni na Zielonym Ursynowie nie da się zaszczepić dziecka. Przekonała się o tym matka małego pacjenta z przychodni przy ul. Kajakowej. Gdy usłyszała proponowany termin, przeżyła szok.
- W rejestracji powiedzieli, że można dziecko zaszczepić najwcześniej pod koniec listopada. Przypominałam, że przecież trzeba szczepić dziecko według kalendarza szczepień. Odpowiedzieli, że nic na to nie poradzą - opowiada rodzic.
W podobnej sytuacji mogą się znaleźć także pacjenci pozostałych przychodni na Ursynowie. ZOZ Ursynów zapewnia jednak, że problem w głównej mierze dotyczy placówki przy Kajakowej.
- Przyczynę jego powstania stanowi niedobór personelu. Od sierpnia bieżącego roku w poradni przy ul. Kajakowej 12 pracuje jeden lekarz - tłumaczy Mariola Dąbkowska z ZOZ Ursynów.
Wspomniany pediatra pracuje zaledwie na pół etatu. Przy Kajakowej dyżuruje tylko trzy dni w tygodniu. Na szczepienia poświęca jedynie 10 godzin, zaś jedna taka wizyta trwa 30 minut. W pozostałym czasie zajmuje się innymi pacjentami.
- Problem zostanie rozwiązany gdy ZOZ Ursynów zakończy pomyślnie procedurę naboru na stanowisko lekarza pediatry - mówi Dąbkowska.
Kiedy to nastąpi, nie wiadomo. Do tego czasu rodzice wraz z ich pociechami są kierowani do innych ursynowskich poradni. W których też z terminami nie jest różowo.
Szczupak 11:55, 19.09.2022
O, lekarzy brakuje? Jak to możliwe? Tak nagle? Ojej. A przecież tak wspaniale w Polsce się żyje. I Europa patrzy z zazdrością na nasz dobrobyt i poziom życia. To musi być jakieś nieporozumienie. W telewizji mówili, że my to dosłownie piąta gospodarka świata.
Lokals14:07, 19.09.2022
Przykro mi, ale brak pediatrów nie jest jedynym powodem... Niestety przyczyną są też dzieci z Ukrainy, które również się szczepią i muszą być obsłużone.
Cogito14:22, 19.09.2022
A na Covid-19 szczepionka bez lekarza, a skoro są tak samo bezpieczne, jak inne szczepionki, to czemu przy tych innych koniecznie musi być lekarz obecny, a przy szczepionce na covid już nie?
aster15:49, 19.09.2022
pewnie chodzi o ilość wykonywanych szczepień, zazwyczaj szczepi się małe dzieci i jest ich niewiele, a teraz szczepi się większość populacji - to by zablokowało lekarzy.
MrFrosty18:46, 19.09.2022
szczepionka na Covid bez lekarza? Ciekawostka. Coś się musiało zmienić ostatnio chyba..?
Cogito15:01, 21.09.2022
@MrFrosty... a szczepienia na covid-19 w aptece to w obecności lekarza są wykonywane?
MrFrosty19:14, 22.09.2022
dzieci są szczepione w aptekach?? coraz ciekawiej
Sprawdzam!12:56, 20.09.2022
Czy oby na pewno: "Wspomniany pediatra pracuje zaledwie na pół etatu. " Czy ta ta Pani doktor oby na pewno jest pediatrą? Czy określenie pediatra zostało użyte grzecznościowo czy może to "niedopatrzenie" dziennikarskie.
Tylon00:46, 21.09.2022
Phi... Za 2 mce to niby daleki termin?????
W innej przychodni na Ursynowie będziemy robić bilans i szczepienie ucznia które planowo jest w klasie 3.. ...a on właśnie zaczyna 5....
Najpierw "kowid srowid"... Potem 2 terminy odpadły nam bo w wakacje miał wyjazd a w kolejnym terminie za pol roku wypadła mu kwarantanna... Na taką wizytę to czekamy co najmniej pół roku.... I z tym też się nic nie da zrobić.... :(... Więc ja bym się cieszyła jakby mi dali termin za 2 mce... A kalendarz to przecież orientacyjny jest... Przecież przekłada się nie raz szczepienia jak dziecko chore czy z innych powodów i jakoś tragedii z tego powodu nie ma...
Szczupak 16:15, 19.09.2022
10 4
Brednie. To nie dzieci z Ukrainy, a polski system opieki medycznej, który od dawna ledwo ciągnie. Wieloletnie systemowe zaniedbania oraz miałkość intelektualna osób na poziomie ministerialnym i w NFZ to faktyczne przyczyny zapaści. Od prawa do lewa. Szczepienia to pikuś. Spróbuj na przykład znaleźć psychiatrę lub neurologa dziecięcego. Albo nefrologia lub endokrynologa.
Doprecyzuj...08:45, 22.09.2022
1 1
~Szczupak-u, co według ciebie oznacza "polski system opieki medycznej" czy chodzi ci o ten prywatny czy ten finansowany przez NFZ? Między oboma sektorami istnieją zdecydowane różnice. W pierwszym sam płacisz i możesz decydować a w drugim musisz płacić na ZUS i nie wiele masz do powiedzenia bo pieniądze przychodniom wydziela NFZ według swojego widzimisię.