Zamknij

Łąka zamiast trawnika. Czy da się na Ursynowie?

12:49, 03.04.2018 Aktualizacja: 14:09, 03.04.2018
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Morze kolorowych kwiatów, zamiast jednostajnej zieleni. Bzyczenie owadów zamiast warkotu kosiarki. Czystsze powietrze, więcej pieniędzy w kasie samorządów. Łąki kwietne w mieście przynoszą mnóstwo korzyści i robią się coraz popularniejsze. Na Ursynowie udało się stworzyć taką m.in. na Kopie Cwila, dwie inne padły. Dlaczego?

Niby banalna rzecz, a jednak wymaga profesjonalnego podejścia. Dwie łąki kwietne zrealizowane w ubiegłym roku z budżetu partycypacyjnego już od dawna nie przypominają łąk, są zwykłym chwastowiskiem. Tak stało się z fragmentami trawników przy Rosoła i na tyłach urzędu dzielnicy, obok placu zabaw. Tymczasem eksperci mówią, że łąk w miastach powinno się tworzyć coraz więcej. Co więc zawiodło?

- Winny jest przede wszystkim brak doświadczenia wykonawców, później pojawia się problem z pielęgnacją – mówi Karol Podyma z „Fundacji Łąka”. – Trzeba wiedzieć, które gatunki są chwastem na łące, a często osoby, które mają ją pielęgnować tej wiedzy nie mają - dodaje.

Ekspert tłumaczy, że łąki w mieście to dość świeża sprawa i brak wiedzy, w zakresie tworzenia i pielęgnacji łąk jest powszechny. Dlatego pojawiła się fundacja, która edukuje i pomaga przy kwietnych projektach w całej Polsce.

Po co łąka w mieście?

Specjaliści argumentów mają na pęczki. Podstawowy, przemawiający na korzyść łąk, to czynnik ekologiczny. Łąki przyciągają pszczoły, motyle i ptaki szukające pożywienia oraz schronienia. W przestrzeni miejskiej mogą być oazą dla ludzi i zwierząt. Wg najnowszych badań oczyszczają powietrze ze smogu lepiej niż trawniki. Mają, więc swój udział zarówno w oczyszczaniu powietrza, jak i regulowaniu poziomu nawodnienia ziemi.

Drugi argument, przemawiający głównie do samorządowców to kwestia ekonomiczna - dobrze wykonana łąka nie wymaga pracy związanej z nawożeniem i podlewaniem. Łąka, w przeciwieństwie do trawnika, wymaga zdecydowanie mniej koszenia, zmniejszając tym samym wydatki na utrzymanie zieleni.

Walor trzeci to estetyka. Kwitnące rośliny zachwycają barwami i zapachami. Ich wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku. Łąkę można stworzyć na każdym skrawku terenu. Odpowiednio zadbana odwdzięczy się kolorami, zapachami i dźwiękami.

Kraków kwietną stolicą Polski, Warszawa goni

Najbardziej spektakularne w tworzeni łąk były zeszłoroczne poczynania władz Krakowa. Łąki powstały tam w dwudziestu lokalizacjach, na terenach obejmujących 10 hektarów ziemi. Zasiano tysiące nasion 50 gatunków roślin, a całkowity koszt inwestycji wyniósł ok. 750 tys. złotych.

- Gdy przyjrzymy im się z bliska, możemy zauważyć, że dużo się dzieje w tych łąkach. To fabryka, w której cały czas coś pracuje. Pojawiło się wiele trzmieli i motyli. To takie enklawy naturalnej zieleni, której nam brakuje. Trzeba podejść, zatrzymać się, zamknąć oczy i poczuć zapach rumianków - mówił Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie w rozmowie z Radiem Kraków.

Jako dodatkowy walor, Kempf podkreślił, że łąki trzeba będzie kosić tylko raz w roku. - To najlepsza i najtańsza promocja miasta o jakiej słyszałem – komentuje Karol Podyma z „Fundacji Łąka”.

Warszawa nie chce pozostać z tyłu i już w tym roku, będziemy mogli cieszyć się łąką, która zakwitnie na placu Defilad. Latem mieszkańcy będą mogli w samym centrum miasta oglądać i wąchać 29 gatunków kwiatów i ziół.

Da się na Ursynowie?

Od kilku lat Kopca Cwila jest na zachodnich stokach porośnięta prawdziwą łąką. Wzdłuż ścieżki wiodącej wokół górki znajdują się tablice informacyjne mówiące o łące i jej mieszkańcach.

- Znamy tę łąkę – mówi Podyma. – To stabilny ekosystem, który funkcjonuje już od kilku lat.

Podobny zamysł przyświecał tworzeniu łąki kwietnej m.in. przy ul. Rosoła. Zwycięski projekt zgłoszony do budżetu partypacyjnego, zrealizowany w 2016 roku, niestety od początku był skazany na porażkę.

- Zabrakło wiedzy i doświadczenia wykonawców – mówi Karol Podyma. – Niby w zaleceniach znalazły się informacje gdzie i jakie nasiona należy zakupić, bo Warszawa jest dość specyficznym miejscem i gatunki powinny być związane ze środowiskiem człowieka, ale od początku pojawiły się problemy i później dziczejąca łąka została pozostawiona sama sobie.

Ale można ją jeszcze uratować! Wystarczy skosić ją więcej niż 1-2 razy do roku, nawodnić i sprawdzić jakie gatunki roślin zostały wysiane, coś wyrwać, coś dosadzić – i łąka jak malowana. Zmorą w realizacji takich projektów jest to, że przetargi często wygrywane są przez firmy, które na co dzień zajmują się głównie budowlanką, a o zieleni nie mają pojęcia.

W tym roku na Ursynowie będzie realizowany kolejny projekt utworzenia łąki miejskiej - „Pszczoła też człowiek, kwiatowy skwerek w okolicy Parku im. Romana Kozłowskiego”. Czy pieniądze zainwestowane przez miasto z naszych podatków nie zostaną po raz kolejny wyrzucone w błoto?

[ZT]6394[/ZT]

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

lambadalambada

15 2

Tak było na Ursynowie w wielu miejscach jeszcze przed latami dziewięćdziesiątymi. Potem Ursynów zaczęto zamieniać w betonowo szklano asfaltową pustynię i proces ten trwa do dziś. Parkingi, autostrada, smog i hałas to dzisiejszy Ursynów.

13:39, 03.04.2018
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Zły porucznikZły porucznik

12 1

Niestety tak właśnie jest. Do tego dzicz deweloperska i potoki WPI.

15:28, 03.04.2018

PolPol

2 7

Co za bzdety. Przed rokiem 90 były tu tylko nieotynkowane bloki z betonowych płyt i góry piachu. Wszędzie brud smród i nieład. Wszędzie pozostałości po budowach. Nikt nawet nie myślał o uprzątnięciu piachu z ulic po ciężarówkach rozjezdzających niby trawniki.Slamsy hak w chińskich czworakach. Teraz Ursynów jest coraz poękniejszy.

21:04, 03.04.2018

kkskks

2 1

do ~lambada: Przecież masa Ursynowian twierdzi, że nadal parkingów jest za mało i uważa, że teren marnuje się pod trawnikami. Wystarczy poczytać komentarze pod artykułami o sprawach drogowych.
do ~Zły proucznik: te potoki WPI to często dawni Ursynowianie, którzy mieli dość tego co się dzieje na Ursynowie

08:14, 04.04.2018

NataliaNatalia

0 1

Oj ja tam zamiast miasta i jego zieleni myślę o zieleni w swoim ogrodzie. Juz myślę co posadzić nowego. Wybiorę się do Gospodarstwa Romańscy i każdemu ogrodnikowi to polecam ;) duży wybór, ładne sadzonki w dobrych cenach a pracownicy pomagają w pielęgnacji sadzonek ;)

20:18, 11.04.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%