Zamknij
ZOBACZ:

Dobra kancelaria adwokacka, czyli jak znaleźć odpowiedniego prawnika do poprowadzenia Twojej sprawy

MATERIAŁ PARTNERA + 15:50, 17.09.2023 Aktualizacja: 09:42, 26.06.2024
mat. prasowe mat. prasowe

Czym powinna charakteryzować się dobra kancelaria adwokacka? Jeśli chcesz mieć pewność, że dokonujesz trafnego wyboru, musisz znać odpowiedź na to pytanie. Tym bardziej że praktycznie w każdym większym mieście do wyboru masz setki jak nie tysiące możliwości. W tym artykule przyjrzymy się czynnikom o największym znaczeniu. Pod uwagę wzięliśmy zarówno nasze własne doświadczenie jako adwokatów, jak i doświadczenie naszych klientów, którzy z konkretnych względów zdecydowali się podjąć z nami współpracę. 

Rodzaj kancelarii: kancelaria prawna, adwokacka czy radcowska? 

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę słowo „kancelaria”, prawdopodobnie spotkasz się z kilkoma różnymi nazwami. Warto wiedzieć, że mają one znaczenie. 

O ile kompetencje adwokatów i radców prawnych są ze sobą praktycznie zbieżne (a tym samym zwykle nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na kancelarię adwokacką, czy radcowską), to sprawa wygląda już inaczej w odniesieniu do „kancelarii prawnej”. 

Adwokat lub radca prawny to absolwent studiów prawniczych, który następnie odbył kilkuletnią aplikację, praktykę w kancelarii oraz sądach, a na koniec zdał trudny egzamin. Dzięki temu nie tylko jest w stanie udzielać Ci porad prawnych, ale i reprezentować Cię w sądzie. 

Kancelarią prawną może być natomiast każda firma prawnicza (niekoniecznie nawet prowadzona przez prawnika!), w której nie wszystkie osoby mają wykształcenie prawnicze, a co dopiero aplikację. To może nie tylko stwarzać problemy, gdy pojawi się konieczność reprezentacji w sądzie, ale też budzić wątpliwości co do tego, czy Twoja sprawa będzie poprowadzona we właściwy sposób. 

Rodzinna kancelaria czy kancelaria „korporacyjna”?

Nie jest tak, że w dużej kancelarii na pewno potraktują Cię „hurtowo” czy wręcz według konkretnego schematu. Jednocześnie w tej przypominającej bardziej małą, rodzinną firmę niż wielką korporację znika ryzyko, że Twoja sprawa zostanie prowadzona częściowo przez jedną osobę, a potem przez kolejną, przez co żadna z nich nie będzie w pełni zaangażowana.

Doświadczenie i specjalizacja

Koniecznie sprawdź, czy dana kancelaria oferuje usługi, których szukasz. Jeśli nie – wybierz innego adwokata. Nawet jeśli tych konkretnych prawników polecił Ci np. zaufany przyjaciel. W końcu to, że ktoś świetnie poprowadził jego sprawę z zakresu nieruchomości, wcale nie gwarantuje, że równie dobrze poradzi sobie ze sprawą karną, prawda? 

Im więcej doświadczenia w konkretnym rodzaju spraw, tym większa szansa, że adwokat zagłębi się w temat, będzie w stanie myśleć nieszablonowo i znaleźć najlepsze dla Ciebie rozwiązanie, zamiast ograniczać się do ogólników. Z tym nieodłącznie wiąże się natomiast specjalizacja. W końcu, jeśli prawnik skupia się na wielu dziedzinach naraz, to w żadnej nie jest w stanie stać się ekspertem. 

Tutaj jednak dodatkowa uwaga – nie odrzucaj z góry kancelarii tylko dlatego, że oferuje usługi z różnych dziedzin prawa. Sprawdź, kto pracuje w jej szeregach i w czym się specjalizuje. Może się okazać, że jest tam kilku prawników, każdy z nich działa w konkretnej, wąskiej dziedzinie i dlatego wachlarz usług jest tak szeroki.

Dobra kancelaria adwokacka zbiera pozytywne opinie

Jeśli jakiś prawnik jest skuteczny, budzi zaufanie i ma odpowiednie podejście do swoich klientów, to wiele osób przed Tobą już na pewno zdążyło się o tym przekonać. Właśnie dlatego warto zobaczyć, co o konkretnych prawnikach mówią ich poprzedni klienci. 

O ile rekomendacje na samej stronie internetowej nie zawsze budzą zaufanie – nie ma co ukrywać, że każdy zamieszcza tam te najlepsze – to już całkiem wiarygodnym źródłem są opinie w wizytówce Google. 

Dodatkowe kompetencje

Sama znajomość prawa, a nawet doświadczenie w konkretnej dziedzinie to jednak nie wszystko – dodatkowe umiejętności i wykształcenie również mogą owocować większą skutecznością. 

Przykładowo, jesteśmy w stanie skutecznie pomagać klientom w sprawach imigracyjnych także ze względu na doświadczenie zdobyte w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Z kolei ukończenie kierunku Finanse i Rachunkowość na SGH w Warszewie zapewnia większe zrozumienie spraw z elementem ekonomicznym. Zwracaj więc uwagę na dodatkowe kompetencje i doświadczenie prawników – mogą mieć znaczenie!

Jak widzisz, masz do wyboru naprawdę wielu prawników. Ale już dobrych kancelarii, które wpasują się w Twoje oczekiwania – niekoniecznie. Warto więc dokładnie przemyśleć decyzję i wziąć pod uwagę wyżej opisane czynniki. To znacznie zwiększy Twoje szanse na znalezienie odpowiedniej kancelarii.

Artykuł powstał we współpracy z adwokatem Piotrem Sikorskim z adwokacisikorscy.pl

(MATERIAŁ PARTNERA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%