Początek przygody z motorem może być stresujący. Nie wiesz, jakie dalsze kroki powinieneś podjąć? W tym artykule dokładnie wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby bezpiecznie i zgodnie z obowiązującym prawem oddawać się jeździe na motocyklu.
Do podstawowych czynności należy rejestracja pojazdu, poddanie go badaniom technicznym i wyposażenie w niezbędne akcesoria, które zapewnią wygodną i komfortową jazdę.
Może Cię zainteresować: https://www.4motos.pl/jak-przygotowac-sie-do-pierwszej-jazdy-motocyklem
Zakup motocykla to dopiero pierwszy krok, który przybliża nas do jazdy. Kupno motocykla wiąże się z wieloma formalnościami, które trzeba załatwić, aby w pełni czerpać przyjemność z jazdy.
Jeśli kupiłeś nowy motor w salonie lub w komisie, to po uregulowaniu płatności otrzymasz fakturę VAT. Gdy kupujemy motocykl od osoby prywatnej, należy spisać umowę kupna-sprzedaży w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Trzeba ją sporządzić z najwyższą starannością i podać dokładne dane takie jak: numer VIN, rok produkcji czy kwotę zakupu.
Kolejny krok to dokonanie płatności podatku w Urzędzie Skarbowym. Od wartości pojazdu naliczany jest stosowny podatek. Zdarzają się sytuacje, że kupujący próbują zaniżyć wartość motoru, wpisując w umowie zakupu niższą kwotę. Na niewiele się to zda. Urzędnicy mają opracowany specjalny cennik według modeli i na jego podstawie weryfikowana jest rynkowa wartość motocykla.
Następnie możemy rozpocząć procedurę rejestracji motocykla w Wydziale Komunikacji. Oprócz wypełnionego wniosku niezbędnego do rejestracji należy zabrać ze sobą jeszcze kilka ważnych dokumentów.
Wymagane dokumenty podczas rejestracji pojazdu zakupionego w Polsce:
Dodatkowe dokumenty wymagane są w sytuacji, kiedy zakupiliśmy motocykl za granicą. Wtedy niezbędne dokumenty podczas rejestracji pojazdu to:
Kupno nowego motocykla to jedno, a jego właściwe wyposażenie to drugie. Zgodnie z obowiązującym prawem każdy motocyklista jest zobowiązany do jazdy w kasku. To niezbędny element wyposażenia. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat.
Co jeszcze zapewni nam bezpieczną jazdę? Odzież motocyklowa, która jest produkowana z wysokiej jakości materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest skompletowanie całego stroju, czyli spodni, kurtki, butów, kombinezonu, rękawiczek. Bardzo przydatna podczas dalszych wycieczek może okazać się sakwa, ewentualnie kufer, służące do przechowywania różnych przedmiotów.
Warto również kupić dodatkowe akcesoria, które będą wspomagać nas podczas jazdy na jednośladzie. Świetnym pomysłem jest nabycie interkomu, etui na smartfon, GPS-u, kamery motocyklowej, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie prowadzić pojazd.
Bogatą ofertę odzieży motocyklowej, kasków oraz akcesoriów służących do wyposażenia motoru znajdziemy w sklepie motocyklowym 4motos.pl. Wszystkie produkty wyróżniają się wysoką jakością, starannością wykonania, a także dużym komfortem użytkowania. Do tego są dostępne w atrakcyjnych cenach!
Ważną formalnością podczas kupna motocykla jest uregulowanie kwestii związanych z ubezpieczeniem. Każdy pojazd musi posiadać polisę OC. Jeśli kupujemy nowy motor, należy zgłosić się do wybranego punktu firmy ubezpieczeniowej i wykupić OC.
Bardzo często salony umożliwiają wykupienie pakietu ubezpieczenia na miejscu. W przypadku początkujących motocyklistów najlepiej wykupić pakiet AC/OC. W sytuacji zakupu używanego motocykla, który ma ważną polisę, wystarczy poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu.
Aby jeździć na motorze, musimy posiadać ważne prawo jazdy. Nawet osoby mające prawo jazdy kategorii B muszą zdać egzamin teoretyczny i praktyczny potwierdzający uzyskanie kwalifikacji z zakresu prowadzenia motocykla.
Jednak odbycie kursu, zdanie egzaminu i posiadanie prawa jazdy na motor nie gwarantują, że jesteśmy przygotowani na każdą sytuację, która może wydarzyć się na drodze. Należy podkreślić, że jazda na motocyklu jest dużo bardziej niebezpieczna niż samochodem.
Dlatego warto zainwestować w dodatkowe szkolenia, które przygotują nas na różne incydenty, jakie mogą wydarzyć się podczas jazdy. Nie jest to wielki koszt, a dzięki temu zadbamy o swoje bezpieczeństwo na drodze.
Doskonalenie umiejętności na motorze sprawi, że podczas jazdy będziemy dużo pewniejsi. Będziemy wiedzieli, jak zachować się podczas poślizgu, utraty przyczepności, nauczymy się omijać przeszkody, a także prawidłowych zachowań.
Motocykl, podobnie jak samochód, musi przechodzić okresowe badania techniczne. Dzięki nim uzyskujemy informacje, czy któreś jego części nie wymagają wymiany lub konserwacji. Wystarczy umówić wizytę w stacji kontroli pojazdów, w której zostanie przeprowadzony przegląd naszego motocykla.
Samodzielnie możemy przeprowadzić kontrolę takich części jak:
Jeśli obawiamy się, że nie będziemy w stanie ocenić poprawności działania poszczególnych części naszego jednośladu lub wymienić części, to najlepiej oddajmy go w ręce fachowców. W serwisie zadbają o profesjonalną konserwację i przegląd.
Pamiętajmy, że zdrowie i życie mamy tylko jedno! Przez nasze nieodpowiedzialne zachowanie na drodze możemy narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo.
Kupując pierwszy motocykl, przestrzegajmy wszystkich wspomnianych zasad. Od tego zależy, jak długo będziemy mogli cieszyć się z nowego jednośladu. Niech przyświeca nam myśl, że ostrożności nigdy nie jest za wiele!