Zamknij

Kosztorys budowlany do kredytu – najważniejsze informacje

REKLAMA 14:28, 02.01.2019 Aktualizacja: 14:32, 02.01.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Budujesz dom i zaciągasz na ten cel kredyt budowlano-hipoteczny? Jeśli tak, jednym z dokumentów, który musisz przedstawić w banku wraz z wnioskiem kredytowym, jest kosztorys budowlany. Zobacz, czym jest, w jaki sposób go sporządzić i na co uważać.

Kosztorys budowlany to rozpiska wszystkich ważnych etapów budowy i kosztów, jakie się na nich pojawią. Wysokość planowanych wydatków wpłynie na docelową wartość nieruchomości, a także na decyzję kredytową banku. Dlatego do jego sporządzenia warto podejść bardzo poważnie i z dużą precyzją. Niedoszacowanie wydatków może nieść za sobą sporo komplikacji

Publikacja powstała przy współpracy z blogiem eksperckim blogkredytowy.pl (źródło: https://blogkredytowy.pl/2017/12/kosztorys-budowlany-do-kredytu/)

Kto sporządza kosztorys budowlany?

Za przedstawienie kosztorysu budowlanego odpowiada kredytobiorca, który – w przypadku kredytu na budowę domu – jest jednocześnie inwestorem. Możesz go zatem sporządzić samodzielnie. W oparciu o jakie dane? Modelowe koszty możesz określić z pomocą firm, które zajmują się gromadzeniem, przetwarzaniem i publikowaniem informacji o cenach w budownictwie.

Bezpieczniejszą opcją będzie jednak skorzystanie z pomocy eksperta. Może nim być kierownik budowy (choć warto upewnić się, że jest on specjalistą i praktykiem) lub – to rozwiązanie najbezpieczniejsze – inspektor budowlany.

Jak przygotować kosztorys budowlany?

Warto pamiętać, że kosztorys budowlany powinien być podzielony na poszczególne etapy budowy domu – od stanu zerowego, przez surowy otwarty, surowy zamknięty, aż po ostateczne oddanie budynku do użytku. Ma to spore znaczenie, ponieważ bank wypłaca pieniądze z kredytu w transzach.

Pamiętaj także, że w większości banków określane są minima budowy 1 m2. Chodzi o minimalną wartość nakładów finansowych, jakie są niezbędne na wykonanie 1 m2 powierzchni budowanego domu. Najczęściej to suma oscylująca w granicach 2000 – 2500 zł na metr kwadratowy. I choć może Ci się wydawać, że kwota ta jest przeszacowana (zwłaszcza, jeśli chcesz budować tzw. „systemem gospodarczym”), w rzeczywistości najczęściej jest absolutnym minimum.

Przygotowując kosztorys budowlany, pamiętaj koniecznie, aby:

  • jak najdokładniej oszacować koszty poszczególnych etapów budowy – lepiej go lekko zawyżyć niż zaniżyć, ponieważ niektóre wydatki po prostu mogą Cię zaskoczyć,
  • uwzględniać w kosztorysie wyłącznie te prace lub przedmioty, które podlegają kredytowaniu bankowemu – nie wlicza się do tej grupy np. mebli czy sprzętu elektronicznego do nowego domu,
  • dokładne przemyśleć i zaplanować, jakie prace wykończeniowe zostaną przeprowadzone – jeżeli bowiem w kosztorysie wpiszesz np., że podłogi zostaną wykończone drewnem, a ostatecznie znajdą się na nich tanie panele, bank może Ci zarzucić niezgodność stanu faktycznego nieruchomości z założeniami przedstawionymi przy ubieganiu się o kredyt.

A co w sytuacji, gdy już w trakcie realizowania inwestycji objętej kredytowaniem konieczne będzie dokonanie zmian w projekcie? Każdą istotniejszą modyfikację należy niezwłocznie zgłosić do banku – kredytodawcy, aby nie narazić się na ewentualne problemy i podniesienie zarzutu niezgodności.

Istotne jest również, że:

  • o ile możliwe jest przesunięcie pojedynczych prac pomiędzy kolejnymi etapami realizacji budowy (i wypłatą kolejnych transz kredytu), o tyle nie ma możliwości rezygnacji z wykonania prac, które zostały zapisane w kosztorysie,
  • prace realizowane w ramach umowy kredytowej muszą zostać zakończone w ciągu 24 miesięcy od daty wpływu pierwszej transzy na konto kredytobiorcy – istnieje jednak możliwość wydłużenia tego okresu, jeśli istnieje ku temu uzasadnienie.

Kosztorys budowlany ma duże znaczenie przy składaniu wniosku o kredyt budowlany

Sporządzając ten dokument, należy zadbać o jego jak największą precyzję. Wówczas zyskasz pewność, że:

  • otrzymasz dofinansowanie w kwocie, która realnie wystarczy na wykonanie zamierzonych prac budowlanych,
  • dopełnisz obowiązków niezbędnych, by otrzymać kolejne transze kredytu.

Pamiętaj też, że niewłaściwie sporządzony kosztorys budowlany będzie mógł wymagać poprawienia – to zaś często wiąże się z koniecznością składania wniosku o kredyt od nowa. Dlatego warto sobie zaoszczędzić problemów i podejść do tego zadania na poważnie.

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Smutna wiadomość dla fanów kabaretu

Bardzo przykre. Bo ten Jej humor był niesamowity, inny niż inne. Już sam tembr głosu kazał czekać co będzie dalej... Andrzeju...

Fan

01:11, 2025-07-18

Młodzi z całego świata na Ursynowie. Polonia Camp 2025

Elity promujące Polskę? Ci, co plują na naszą kulturę, historię i język? Owsiak "róbta co chceta", "gdzie jest ten słoik", Rusinek - sekretarz komunistki-noblistki, co twierdziła, że lustracja to nienawiść? Otylia, która ma niby co promować? Bralczyk zwalczany za "Murzyna"? (Wyborcza mu już wybaczyła?) I Sikorski, który twierdzi że ZYSKALIŚMY NA II WOJNIE ŚWIATOWEJ. Dno... A bez tej lustracji to teraz mamy to co mamy w sądownictwie i nie tylko.

I to mają być te eli

23:47, 2025-07-17

Koniec chaosu na Poloneza?

Wygrodzenie kawałka ulicy to kpina, nie rozwiązuje problemu, ponieważ samochody parkują na ulicy trochę dalej (w stronę cmentarza) i w dalszym ciągu blokują przejazd. Ulica w dalszym ciągu jest niebezpieczna do przejazdu. Czy te tempe urzędasy nie potrafią postawić dwóch znaków zakazu postoju i parkowania na całym newralgicznym odcinku? Czy to taki wielki wysiłek intelektualny? A może to brak kompetencji lub czysta złośliwość. Sprawę można załatwić w kilka dni a urzędasy "rozwiązują" problem ponad rok??!!. Poza tym jest wiele idiotycznych rozwiązań komunikacyjnych na Ursynowie i w Warszawie.

MJT

22:41, 2025-07-17

Czy Magda Gessler dobiła Karpielówkę?

"Swoją decyzję tłumaczy niskim zapotrzebowaniem na kuchnie góralską w tej części stolicy". Jasne w "Siwym Dymie" przy Puławskiej w tygodniu ciężko miejsce na parkingu znaleźć, w weekendy o wejściu bez rezerwacji można pomarzyć. Ich nie dotyczą problemy pocovidowe, inflacyjne i wzrostów kosztów pracy. Klientów więcej niż mogą obsłużyć.

Warszawiak82

14:50, 2025-07-17

0%