Pamięć o największych Polakach trzeba kultywować - z takiego założenia wychodzą nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 336. Uczniowie placówki przy Małcużyńskiego odwiedzili grób Krystyny Krahelskiej - uczestniczki Powstania Warszawskiego i pierwowzoru wizerunku Syrenki Warszawskiej. Dzieci zapaliły znicze i spędziły lekcję historii pośród nagrobków starego cmentarza na Służewie.
Krystyna Krahelska była poetką, harcerką, pielęgniarką, żołnierzem AK i uczestniczką powstania warszawskiego. Jej twarz możemy ujrzeć w Syrence Warszawskiej, którą mijamy, przejeżdżając przez most Świętokrzyski. Zginęła drugiego dnia sierpniowego zrywu podczas udzielania pomocy koledze. Została trzykrotnie postrzelona przez hitlerowców.
Od dziesięcioleci uczniowie ursynowskiej podstawówki odwiedzają grób bohaterki. Również w tym roku młodzież tuż przed Wszystkich Świętych przyszła na służewiecki cmentarz i złożyła na jej pomniku wieniec oraz znicze.
- Co roku od 20 lat czcimy pamięć bohaterów. Mamy w szkole dwie izby pamięci i w ramach lekcji historii tradycyjnie odwiedzamy groby Polaków, którzy oddali życie za naszą ojczyznę. To bardzo ważne, aby uczyć młode pokolenia patriotyzmu - mówi była dyrektor SP 336 Lucyna Bieniasz-Ząbek.
Na nagrobku Krahelskiej wyryto pierwszą zwrotkę jej piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. Dzieci wraz z nauczycielami dumnie wyrecytowały ten harcerski utwór.
Czy drzewo może być samowolą? Walka o ocalenie sosny
w zamian za dorodną sosnę jakieś dziadowskie krzewy kwitnące
nn
23:26, 2025-07-22
Szlabany uratują osiedle przy Koncertowej?
Uśmiechnijta sie. To nic, że was styja boli. Ważne, że u władzy trwa niezastąpiona pyra
PaRobek
21:27, 2025-07-22
Za leczenie zębów możesz nie zapłacić ani złotówki
Terminy są tak odległe, do tego wszędzie jacyś praktykanci uszkadzający żeby i dziąsła że dramat się tak leczyć w ramach NFZ.
Somsiad
20:39, 2025-07-22
"Zapomniany" plac zabaw na Ursynowie. Dużo atrakcji!
"Z niewiadomych przyczyn jego popularność bardzo zmalała" bo od 2019 otworzono nowy plac zabaw obok pola do minigolfa, który dla większości dzieci zapewnia o wiele więcej rozrywki. Może jak by wejście nie było też "ukryte" (na około) to by zwiększyło popularność.
wew
14:04, 2025-07-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz