Zamknij
ZOBACZ:

Urokliwe oczko na Kabatach. Gdyby nie sąsiedzi, już by go nie było! [HISTORIA]

10:47, 11.06.2023
Skomentuj Piotra Kapała Piotra Kapała

Moczydło… Nazwa ta jest już coraz rzadziej używana. Z historii dawnego Moczydła pozostało już niewiele. Jedną z „pozostałości” są liczne oczka wodne. Podobno na Kabatach jest ich aż 26! O jedno z nich z pietyzmem dbają sąsiedzi.

Jedno z takich oczek znajduje się w otulinie wiekowych wierzb na terenie zamkniętego osiedla „Sadyba Kabacka” usytuowanego w odległości około 200 metrów od skraju Lasu Kabackiego, przy ulicy o elegancko brzmiącej nazwie Elegancka.

Rozmiarami nie imponuje, jednakże bardzo ładnie wkomponowało się w powstałe w drugiej II połowie lat 90. XX wieku osiedle mieszkaniowe. Mimo że wygląda niepozornie, to ma w sobie dużo uroku. Otaczają je wiekowe wierzby, które „pamiętają” jak było tu dawniej.

Wiosną i latem mieszkańcy słyszą rechot żab. Niemal codziennie po jeziorku pływają kaczki, które wręcz upodobały sobie jeziorko. Kaczki te są regularnie dokarmiane przez mieszkańców, a kacza rodzina jest coraz liczniejsza. Do niedawna - według krążącej po osiedlu legendy - w akwenie mieszkał prawie metrowy sum, którego jednak nikt nigdy nie widział…

zdjęcie: Piotr Kapała

Jeziorko odwiedzane jest przez różne gatunki ptaków. W 2010 roku poziom wody podniósł się na tyle, że któregoś dnia, wczesnym rankiem, na łowy przyleciała czapla siwa doskonale widoczna na powyższym zdjęciu.

Oczka wodne i bagna moczydłowskie

Wieś Moczydło istniała od XVI wieku. Jak sama nazwa wskazuje, Moczydło było terenem bagiennym. Na przednówku pola uprawne były często zalewane, ku rozpaczy mieszkańców. Miejscowość rozciągała się na obszarze dzisiejszych ulic Moczydłowskiej, Wełnianej, Rybałtów, Batystowej i Kretonowej. Właśnie na tym terenie możemy znaleźć wiele oczek wodnych. Niektóre są bardzo dobrze ukryte i otoczone gęstymi drzewami, a inne są  doskonale zagospodarowane i wyeksponowane - jak na przykład oczko wodne, będące ozdobą maleńkiego Parku Moczydełko.

Jak mówią najstarsi, rdzenni mieszkańcy, w przeszłości tereny te należały do Aleksandra Zatorskiego, jego dom usytuowany był właśnie w pobliżu kabackiego oczka wodnego. Samo oczko usytuowane było tuż obok drogi prowadzącej od ulicy Rybałtów do Lasu Kabackiego. Przy okazji budowy osiedla, uliczka ta nieco zmieniła swój przebieg i charakter (stała się uliczką osiedlową) jednakże jej historyczna nazwa - Batystowa - pozostała. Mało kto jednak wie, że ta uliczka istniała już w XIX wieku!

Samo oczko wodne położone było kiedyś wśród pól uprawnych i drzew, z których tylko niektóre przetrwały do dziś. Teren wokół oczka został zagospodarowany dopiero wraz z budową nowego osiedla mieszkaniowego.

Deweloper kontra oczko

W latach 90. XX wieku Kabaty, a więc i Moczydło stały się jedną z najszybciej rozwijających się części Ursynowa. Popyt na mieszkania gwałtownie wzrastał. Miało to związek z dynamicznym rozwojem dzielnicy oraz  uruchomieniem I linii metra. Teren wokół oczka również kusił swoją atrakcyjną lokalizacją.

powyżej: Budowa bloku przy Eleganckiej - z arch. rodziny Bartnickich

Wprawdzie na początku lat 90. wokół budowanych osiedli przez długi czas rozciągały się nadal pola uprawne, jednakże tylko kwestią czasu było, kiedy całe Moczydło zostanie przekształcone w nowoczesną dzielnicę mieszkaniową.

powyżej: Widok na osiedla od strony ul. Wełnianej, z arch. rodziny Bartnickich

Oczko wodne wraz z otaczającymi go wierzbami zostało bardzo dobrze wyeksponowane w projekcie osiedla "Sadyba Kabacka" autorstwa znanego (nieżyjącego już) architekta Andrzeja Szkopa - projektanta m.in. parku na Ursynowie Północnym. Teren wokół oczka obsiany został trawą, a wokół ustawiono ławki, tworząc coś w rodzaju mini parku.

Niepozorne oczko stało się także symbolem solidarności sąsiedzkiej. Wspomina o tym wieloletni mieszkaniec osiedla Jerzy Owsiak. W licznych wypowiedziach podkreśla on, że niesolidny deweloper zostawił teren wokół oczka i samo oczko w opłakanym stanie - w zasadzie było to bajoro wypełnione betonem i starym sprzętem budowlanym. Tylko upór, solidarność i determinacja mieszkańców osiedla pozwoliła zamienić to miejsce w komfortową oazę wypoczynku.

- Każda pora roku była tam piękna. Każdy taki kawałek Kabat - zrobiony przez ludzi, mieszkańców, te małe enklawy są przeurocze - mówił nam Jurek w wywiadzie sprzed kilku lat.

Oczko wodne w towarzystwie wiekowych wierzb i polodowcowych głazów narzutowych stanowi dziś dla wszystkich zabieganych mieszkańców osiedla idealną strefę ciszy, i tak potrzebnego wszystkim komfortu. Gdyby nie inicjatywa sąsiedzka z pewnością tego miejsca już by nie było...

Masz stare zdjęcia Ursynowa? Znasz historię swojej okolicy? Napisz do nas: [email protected]. Będziemy publikować wspomnienia sąsiadów oraz zdjęcia sprzed lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

spacerowiczaspacerowicza

27 12

A kiedy Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski otworzy dostęp przez Sadybę Kabacką do tego oczka i do Lasu Kabackiego?

11:25, 11.06.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Żul z bramy Żul z bramy

4 11

Do oczka przecież dostęp jest wolny dla każdego, są dwie furtki! Mieszkam przy ul. Rybałtów, to wiem!

23:09, 11.06.2023

Jasio321Jasio321

29 4

Bardzo słuszna uwaga powyżej. Warto podkreślić, że tak chwalone w artykule osiedle "Sadyba Kabacka" bezprawnie zagrodziło i zagarnęło miejską ulicę Batystową odbierając pozostałym mieszkańcom Moczydła najwygodniejszy dostęp do Lasu Kabackiego oraz dostęp do opisanego oczka wodnego. Wszelkie protesty i próby porozumienia z administracją osiedla nie odniosły rezultatu. Później dowiedziałem się, że osiedle zostało zbudowane dla dygnitarzy partyjnych. Mieszkańcy Moczydła nie zapomną o wyrządzonej im krzywdzie Państwo Partyjniacy.

12:03, 11.06.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

OpussOpuss

7 15

A to jacyś z PiS sie tam wprowadzili? Patrzcie, Obajtkowi ciagle mało nieruchomości. Już ma ponad setkę na siebie i na słupy.

13:05, 11.06.2023

Jasio321Jasio321

2 0

Nie, nie PIS ale ugrupowanie podobnie bezczelne i nie liczące się z ludźmi.

10:03, 12.06.2023

UrsynowiakUrsynowiak

11 4

Może dowiedzmy się jak to się stało że właśnie postawiono Solen Kabaty niszcząc piękną architekturę Sadyby Kabackiej. Tak oczko jest piękne ale to co postawiono w jego tle ciężko ując słowami. Stan wody w oczku jakoś dziwnie opada... może tak ktoś by sprawdził czy Skańska nie przerwała cieków wodnych ?

00:00, 12.06.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Jasio321Jasio321

9 1

Popsuli Wam komfort życia, odcięli od widoku na las. Czyli zrobili Wam to, co Wy wcześniej zrobiliście pozostałym mieszkańcom Moczydła. Karma wraca!

09:58, 12.06.2023

EcoEco

0 0

To była ostoja dla ptactwa, żab. To je spotkała największa krzywda

08:50, 22.10.2023

mieszkańcymieszkańcy

34 4

Panie Rafale Trzaskowski, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Mieszkańcy Moczydła, Kabat, Natolina, Imielina oczekują pilnego odebrania miejskiej ulicy Batystowej i wejście do Lasu Kabackiego od osiedla Sadyba Kabacka. To są składniki majątku Warszawy, więc nie odebranie tego majątku może być zakwalifikowane przez Najwyższą Izbę Kontroli jako rażące niedopełnienie obowiązków przez władze stolicy. Oczywiście dalsze lekceważenie żądań obywateli w tej sprawie przez partię Obywatelską będzie miało także b. negatywny wpływ na wynik wyborczy tej partii na Ursynowie. Wkrótce radni miejscy i dzielnicowi będą walczyć o głosy Ursynowian, więc oczekujemy, że wywrą silny medialny nacisk, aby ta sprawa została pilnie załatwiona przed wyborami. Pan Ryszard Petru, kandydat na senatora z Ursynowa - do pana także apel o pilne załatwienie tej sprawy po linii partyjnej Nowoczesna - Platforma Obywatelska.

00:51, 12.06.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Jasio321Jasio321

5 2

Cóż za naiwność! Daję Ci 100% pewności, że Trzaskowski nic z tym nie zrobi, byłoby to sprzeczne z jego prywatnym oraz partyjnym interesem.

10:10, 12.06.2023

BoomBoom

2 3

Widzisz, Nick, mi zajęło 5 minut sprawdzenie, że sytuacja wygląda zupełnie inaczej niż tu przedstawiono, a Ty piszesz i NIK. A wygląda na to, że kawałek drogi publicznej nie ma dostępu do drogi publicznej.

13:56, 12.06.2023

KabaTyKabaTy

5 5

Drodzy mieszkańcy, ale czy napisaliście w tej sprawie coś bezpośrednio do osób, do których w tak bezpośredni sposób powyżej się zwracacie? Czy też uważacie, że każda z osób musi czytać cały internet i wszystkie materiały i jeśli nie odpowie to jest bee? Czy też głownie chodzi tu już o przedwyborczy atak polityczny inspirowany pewnym małym człowieczkiem? Więc stosując wasz sposób, ja na jednej ze stron zostawiłem dla Was bardzo ważne informacje w formie odpowiedzi - poszukajcie sobie.

09:29, 12.06.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NIcKNIcK

2 2

To do zadań Najwyższej Izby Kontroli należy sprawdzenie, czy władze Warszawy należycie pilnują, aby miejski majątek nie został roztrwoniony. Po stwierdzeniu takiego przypadku NIK kieruje sprawę do Prokuratury, a ta sporządza akt oskarżenia przeciwko ustalonym urzędnikom i wnosi go do sądu karnego. Wówczas sąd ocenia, czy zawinili mieszkańcy nie informując urzędników, że ważny składnik majątku miasta trafił w prywatne ręce, czy może zawinili urzędnicy dopuszczając do zamknięcia bramami kilkusetmetrowej warszawskiej ulicy.

11:15, 12.06.2023

BoomBoom

6 11

Patrząc po komentarzach to brakuje tylko paska jak na TVP Info: Trzaskowski zagrodził dostęp do Lasu Kabackiego ?

10:52, 12.06.2023
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

MichałMichał

7 2

Rafał Trzaskowski nie zagrodził dostępu do Lasu Kabackiego. To władze osiedla Sadyba Kabacka dokonały tego czynu zamykając bramami warszawską ulicę Batystową. Czy Prezydent Warszawy przywrócił mieszkańcom Ursynowa utracony dostęp do Lasu Kabackiego przez ul. Batystową? Nie. Mam nadzieję, że teraz zrozumiałeś co straciło miasto i co stracili mieszkańcy Ursynowa. Mieszkańcy oczekują od Prezydenta Trzaskowskiego zdecydowanej reakcji, co najmniej tak skutecznej jak w przypadku niedawno wydanego nakazu likwidacji lapidarium.

11:36, 12.06.2023

BoomBoom

3 7

Nie wiem czy wiesz, ale wąski pasek będący działką należącą do m.st. Warszawy (działka nr ew. 159) nie pokrywa się w wielu miejscach z przebiegiem ulicy Batystowej znajdującej się głównie na prywatnym terenie. A to oznacza, że ten wasz płacz nie ma podstaw prawnych, a sytuacja nie jest taka zero-jedynkowa jak przedstawiacie. Aby zapewnić publiczny dostęp do tej drogi miasto musiałoby wykupić te niepokrywające się kawałki, a właściciel musiałby chcieć je sprzedać.

11:48, 12.06.2023

MichałMichał

5 3

Mieszkańcy masowo korzystali z przejścia ul. Batystową do Lasu Kabackiego. Od kilku lat przejścia nie ma, a mieszkańcy nie widzą, aby władze chciały je odzyskać. Miasto udaje, że nie ma problemu. Co urzędnicy zrobili przez ten czas, aby przywrócić to przejście mieszkańcom Ursynowa? Czy zaoferowali właścicielowi wykup tych niepokrywających się i niesprzedawalnych kawałków? Jaką kwotę zagwarantowali w budżecie miasta na ten wykup? Nic o tym nie wiadomo.

12:11, 12.06.2023

koniec z tym!koniec z tym!

8 6

Nie wiedziałem, że tam było przejście do Lasu Kabackiego. To jakaś masakra z zagarnięciem ulicy Batystowej przez prywatny podmiot i zamknięciem przejścia do lasu. Jeśli do wyborów to przejście nie zostanie ponownie otwarte to myślący ursynowiacy zapewne nie zagłosują kolejny raz na platformę. My na nich od lat głosujemy, a oni pozwalają, aby jakiś prywaciarz bezkarnie zamykał nam przejście do Lasu Kabackiego?

11:49, 12.06.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ObserwującyObserwujący

4 2

Raz piszesz „Nie wiedziałem, że tam było przejście do Lasu Kabackiego” a w innym komentarzu „Mieszkańcy masowo korzystali z przejścia ul. Batystową do Lasu Kabackiego”. No więc wiedziałeś czy nie wiedziałeś? Najlepiej jeszcze zacznij dyskutować sam ze sobą.

12:25, 12.06.2023

issaaissaa

4 2

batystowa nigdy nie prowadziła do lasu więc już daj se spokój, korbol

17:45, 12.06.2023

koniec z tym!koniec z tym!

5 6

Ja ciebie Obserwuję Obserwujący i wciąż nie wiem dlaczego jesteś przeciwny otwarciu przejścia do Lasu Kabackiego przez ul. Batystową. Mieszkańcy Ursynowa chętnie poznają uzasadnienie twojego stanowiska. Czekamy. Mam nadzieję, że nie jesteś urzędnikiem, bo niechęć do walki o otwarcie tego przejścia - a więc działanie wbrew woli mieszkańców - byłaby dyskwalifikująca dla urzędnika.

15:13, 12.06.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BoomBoom

5 6

Jak chcesz zmusić właściciela drogi do jej otwarcia?

16:00, 12.06.2023

ObserwującyObserwujący

3 0

koniec z tym! - a gdzie ja napisałem, że czemuś jestem przeciwny. Nie zabrałem tu głosu wcale. Wytknąłem ci tylko, że raz piszesz, iż nie wiesz o Batystowej nic po czym przytaczasz jej historię. Wiesz, że jest coś takiego jak IP? Próbujesz na sile pokazać, że to tyle osób interesuje. Jeszcze zacznij może sam ze sobą dyskutować, co? By wywołać jeszcze większe pozory. Jak czytam takie wypowiedzi jak twoje, to się zastanawiam czy nie być faktycznie na nie czasem!

08:32, 13.06.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

InfoInfo

0 0

Bardzo proszę o wyłączenie anonimowego pisania komentarzy i włączenia jakiejś formy autoryzacji. Z prośbą zwaram się do moderatora. Anonimowość jest dobra do momentu kiedy to jedni nie obrażają drugich.

10:23, 13.06.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Krzysztof Krzysztof

0 0

Szanowna Redakcjo,
Z łezką w oku przeczytałem reportaż z czerwca br. o urokliwym oczku wodnym, o które z pietyzmem dbają mieszkańcy i administracja wspólnoty "Nad oczkiem". Rzeczywiście dzięki tym wysiłkom był to piękny zakątek z rybami, żabami, kaczkami, a nawet biała czaplą. Jeszcze w tym roku w dziupli starej wierzby wykluło się 12 kaczuszek, które zdążyły popływać w zanikającym stawie.
Teraz w oczku już brak wody, pozostało błoto, w którym pewnie już nic nie żyje. Nie mam wątpliwości, że to wina pięciokondygnacyjnego budynku z podziemnymi garażami, które buduje Scanska. Budowa tak dużego budynku na terenie przeznaczonym pod budownictwo jednorodzinne, nie mogła nie spowodować drastycznego obniżenia poziomu wód gruntowych! To właśnie Skanska powinna sfinansować rewitalizację tego starego stawu.
Pozdrawiam redakcję i na jej adres mailowy wyśle kilka aktualnych zdjęć.

19:12, 26.09.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UrsynUrsyn

0 0

Tak zgadzam się całkowicie

08:54, 22.10.2023

0%