To kolejna inwestycja firmy Marvipol na Natolinie i kolejna, która jest szeroko komentowana. Dwa lata temu deweloper postawił kameralny blok przy ul. Raabego, który zasłynął brakiem miejsc parkingowych. Urzędnicy - z powodu bliskości stacji metra - zezwolili, by na terenie inwestycji nie było hali garażowej, a deweloper wynajął takie miejsca w pustej hali bloku po drugiej stronie ulicy.
Kilkaset metrów dalej już w tym roku ruszyła rozbiórka niemal ikonicznego budynku przy Sengera "Cichego" 1. Ursynowianie kojarzą go dzięki charakterystycznej zielonej elewacji oraz tego, że biurowiec nienaturalnie był wciśnięty w narożnik z niższymi blokami mieszkalnymi i dominował nad skrzyżowaniem Belgradzkiej i Rosoła. Wybudowała go na początku lat 90. firma Savim, ta sama, która zbudowała bloki obok. Była tu siedziba spółdzielni "Młoda gwardia", a potem m.in. Getin Bank.
948-metrowa działka wraz z biurowcem znalazła się w posiadaniu dewelopera w 2021 roku. Marvipol kupił prawo jej wieczystego użytkowania od Getin Bank S.A.
Przyszłość działki była przedmiotem sporu między stołecznym ratuszem a deweloperem. Wszystko przez pazerność Marvipolu. Chciał on wycisnąć z działki, ile się da. Zaplanował aż jedenastokondygnacyjny (10 pięter + parter) budynek "wychodzący" przed szereg sąsiednich bloków. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego odmówiło wydawania zgody na taki zakres nowej zabudowy. Protestowali też mieszkańcy sąsiednich domów spółdzielni usługowej "Nasze osiedle".
W decyzji o odmowie wydania tzw. wuzetki urzędnicy zarzucili deweloperowi, że nowa projektowana zabudowa nie ma kontynuacji linii zabudowy, nie zgadza się szerokość elewacji, wreszcie budynek jest za wysoki w porównaniu do sąsiednich budynków.
W analizowanym kwartale urbanistycznym brak jest działki z zabudową o funkcji mieszkaniowo-biurowej z usługami i parkingiem, która mogłaby stanowić kontynuację funkcji na zasadzie "dobrego sąsiedztwa"
- napisało Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego w odmowie wydania warunków zabudowy.
"Dobre sąsiedztwo" to zasada wydawania warunków zabudowy na terenach, gdzie nie ma uchwalonego planu miejscowego. Taki plan poprzedzony licznymi procedurami, m.in. konsultacjami, ustala, co może zrobić na danej działce jej właściciel. Gdy planu nie ma, o możliwościach decydują miejscy architekci właśnie na podstawie analizy sąsiedztwa.
Deweloper odwołał się od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. O jego pazerności świadczy fakt, że firma miała już w kieszeni dwie wydane wcześniej decyzje o warunkach zabudowy. Jedną z 2019 roku przejął od innego dewelopera na skromniejszy budynek oraz drugą z 2022 roku, w której urząd zgadza się na przebudowę biurowca i zmianę sposobu użytkowania z usługowego na mieszkalny. Spółka walczyła jednak o więcej. Ostatecznie... poddała się.
Wciąż nie ma orzeczenia SKO, a więc wystąpiła o pozwolenie na budowę budynku mniejszego, zgodnego z wuzetką wydaną przez dzielnicę. W grudniu 2023 roku stołeczny ratusz zgodził się na powstanie w miejscu rozebranego biurowca budynku 8-piętrowego z czterokondygnacyjnym garażem podziemnym.
Znajdować się tam będzie 56 mieszkań i 2 lokale usługowe, a w garażu podziemnym i na poziomie parteru zaprojektowano łącznie 75 miejsc postojowych
- informuje Joanna Trybuchowska z ursynowskiego urzędu dzielnicy.
Marviopol przystąpił do rozbiórki zielonego biurowca, która trwa już od paru miesięcy. W tej chwili zaczynają znikać po kolei całe piętra obiektu. Deweloper właśnie pokazał, jak będzie wyglądał nowy blok, który wybuduje w jego miejscu.
W bliskim otoczeniu Lasu Natolińskiego powstanie budynek o prostych, ale nowoczesnych formach architektonicznych i zbalansowanych kolorach. Minimalistyczne, a zarazem ciepłe wnętrza sprzyjać będą relaksowi i zatrzymaniu się w aktualnym pędzie życia. To odpowiedź na poszukiwany spokój i funkcjonalność otoczone designem na najwyższym poziomie.
- poetycko zachwala nową inwestycję.
Podkreśla, że w sprzedaży zaoferuje 56 mieszkań w standardzie "Smart", o powierzchni od 26 do 120 mkw. w rozkładzie od 1 do 6 pokoi, każde z balkonem w nieco modernistycznym kształcie. Określenie "Smart" nie sugeruje więc małych lokali, ale system optymalizujący zużycie mediów, zielony dach czy zbiornik retencyjny na wodę deszczową, które deweloper zapowiada. Inwestycja ma być gotowa za dwa lata.
Korzyść - po zakończeniu uciążliwego okresu rozbiórki starego biurowca i budowy nowego bloku - mają mieć także mieszkający w okolicy sąsiedzi. Miasto podpisało porozumienie z deweloperem o przebudowie ulicy Belgradzkiej na odcinku od Nowoursynowskiej do Rosoła.
- Zgodnie z zawartą umową, inwestor ma obowiązek poszerzyć chodnik, wykonać oświetlenie uliczne po północnej stronie jezdni oraz wykonać nową nawierzchnię bitumiczną istniejącej drogi dla rowerów - informuje nas ursynowski ratusz.
[FOTORELACJANOWA]5868[/FOTORELACJANOWA]
Boom11:49, 16.09.2024
"O jego pazerności świadczy fakt,..." - co za kunszt dziennikarki bezstronnie opisujący sytuację 🤣
Użytkownik16:31, 16.09.2024
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
aster20:41, 16.09.2024
o widzę, że szanowna Pani bywała w Dubaju :)
Alwaro08:50, 17.09.2024
Czy Pani liczyła, że na miejscu biurowca powstanie skwerek? Deweloper ma zarabiać a zarząd jest zobowiązany do zapewnienia zysków akcjonariuszom. Nic go jakość życia na Ursynowie obchodzić nie będzie. Burmistrz zaś po pierwsze ma bardzo ograniczoną możliwość zatrzymywania takich inwestycji na prywatnych działkach a po drugie realizuje strategię KO polegającą na zagęszczeniu zabudowy i powstrzymaniu rozlewania miasta na przedmieścia i degradacji jego centrum do roli biurowo-usługowej. Można się nie zgadzać z takim podejściem, ale ma ono również swoich zwolenników i uznają je za bardziej korzystne niż coraz więcej nieuporządkowanych przedmieść. Z radością powitają fakt, że Imielin niedługo zostanie zabudowany bodajże 8 nowymi blokami oraz jednym dużym biurowcem (pozdrówka Boom).
Rudy_z_Natolina09:27, 17.09.2024
Grubo... albo okres albo nie wiem coś może po porodzie... pozdrawiam
Gutombo16:32, 16.09.2024
Spółdzielnia "Nasze Osiedle" to spółdzielnia usługowa nie mieszkaniowa. Pełna nazwa Spółdzielnia Usługowa "Nasze Osiedle" (w skrócie SUNO)
Romek21:47, 16.09.2024
Przebudowa kilku metrów ścieżki rowerowej to nie jest przebudowa ulicy.
BR22:58, 16.09.2024
Zaskakuje zgoda gminy na drążenie tak głębokiego wykopu (garaż podziemny o 4 kondygnacjach = minimum 12 - 15 m) w bezpośrednim sąsiedztwie korony chronionej Skarpy Ursynowskiej. Czy nie naruszy to równowagi geologicznej?
alisterkabat10:58, 18.09.2024
Aj ta, aj tam. Jest zgoda? Jest. To po co drążysz ;) ?
Rudy_z_Natolina09:04, 17.09.2024
Powiem szczerze że cena 28 tys za m2 najlepszego mieszkania w tej lokalizacji mnie nie przekonuje ... wiadomo że ktoś to kupi ale ten hałas i startujące ze świateł samochody od 5 rano ... to już nie dla mnie ... za stary jestem ... trzymam kciuki za cierpliwość młodych i kupujących
Alwaro09:28, 17.09.2024
Młodych to będzie stać na 1 m2 takiego mieszkania 🤣
Boom10:13, 17.09.2024
Pewnie budynek będzie miał rozbudowany system wentylacji i klimatyzacji wraz z dźwiękoszczelnymi oknami, więc te auta będą tylko śmigały bezszelestnie za oknami. Inaczej nikt nie zapłaci takiej ceny za mieszkanie.
Milo14:53, 20.09.2024
Do Boom: "auta będą tylko śmigały bezszelestnie za oknami".
Dowcip dewelopera - chyba tylko dla ludzi z 80% utratą słuchu.
Boom15:11, 22.09.2024
Widać mało w życiu widziałeś.
Matii14:02, 17.09.2024
Czyli w 2022 inwestor miał zgode na przebudowe obecnego biurowca na mieszkalny, ale z niewiadomych przyczyn nagle w grudniu 2023 dostał pozwolenie na budowe budynku 2 piętra wyższego. Jakby obecny biurowiec był za niski. Przykład Ząbkowskiej 41 pokazuje, że budynek biurowy można spokojnie przebudować na mieszkania tylko tutaj się nie dało.
Boom14:47, 17.09.2024
Sprawa jest prosta i zwykle rozbija się o miejska parkingowe, bo są inne normy dla biurowców, a inne dla mieszkaniówki, oraz o wysokości kondygnacji czy też możliwości adaptacji na cele mieszkalne z takimi rozkładami by byli na to klienci. I niestety, ale taka konwersja biurowców często wychodzi słabo i lepiej jest jednak budynek rozebrać.
Fliper11:57, 19.09.2024
27000 zł / m2 jakby ktoś się interesował
eman14:02, 16.09.2024
22 2
Panie deweloper, idź pan stąd
meme14:57, 16.09.2024
17 0
no właśnie... jak tak można..., przecież każdy deweloper to co najmniej filantrop