Zamknij

Ustawienia w iOS 16 – na co miłośnicy iPhone’ów powinni zwrócić uwagę?

07:11, 29.01.2023 . Aktualizacja: 14:20, 11.02.2023

Najnowsza, szesnasta wersja systemu iOS zapewnia użytkownikom iPhone’ów wiele nowych funkcji i możliwości. Niektóre są czysto kosmetyczne, ale część ma związek z bezpieczeństwem, prywatnością i kontrolą. Sprawdź, z którymi ustawieniami warto się zapoznać, by w pełni cieszyć się tym, co oferuje Apple.

Firma Apple słynie ze stawiania prywatności użytkowników na pierwszym miejscu. Nie bez powodu to właśnie iPhone’y mają opinię najlepiej zabezpieczonych telefonów. Aktualizacja systemu iOS do wersji 16 tylko to potwierdza, wprowadzając szereg ulepszeń i opcji związanych z prywatnością i bezpieczeństwem.

Trzeba tylko pamiętać, że nawet Apple nie jest w stanie chronić użytkowników przed popełnianiem błędów czy nadmierną ufnością w stosunku do twórców aplikacji albo właścicieli publicznych sieci Wi-Fi. Z tego względu zalecamy nie tylko zaktualizowanie ustawień telefonu, ale i korzystanie z zewnętrznego oprogramowania iOS VPN w celu zaszyfrowania danych i uniknięcia niebezpieczeństw, na które nawet firma Apple nie ma wpływu.

6 usprawnień prywatności i bezpieczeństwa w systemie iOS 16

1. Ochrona prywatnych i usuniętych zdjęć

Jeśli nie chcesz, by ktoś – przypadkowo lub nie – miał dostęp do Twoich prywatnych zdjęć, koniecznie zwróć uwagę na funkcje Użyj Face ID i Użyj Touch ID. Znajdziesz je w sekcji Zdjęcia > Albumy. Po włączeniu tych opcji będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość, gdy zechcesz dostać się do albumu Ukryte lub Ostatnio usunięte.

Warto wiedzieć, że przed aktualizacją album Ukryte nie pojawiał się podczas przeglądania zdjęć z poziomu galerii, ale był dostępny dla osób trzecich, jeśli tylko miały one urządzenie w swoich rękach.

2. Automatyczne aktualizacje bezpieczeństwa

Dzięki systemowi iOS 16 możesz teraz pobierać same aktualizacje bezpieczeństwa bez konieczności instalowania pełnych aktualizacji systemu. Przejdź do sekcji Ustawienia > Ogólne > Aktualizacje systemu > Automatyczne aktualizacje i włącz stosowną opcję. Dzięki temu Twój telefon nadal będzie otrzymywał krytyczne aktualizacje automatycznie, ale to Ty zdecydujesz, kiedy zaktualizować resztę systemu.

3. Kontrola schowka

Niektóre aplikacje na iPhone’y mogą korzystać z treści skopiowanych do schowka. Do tej pory działo się to bez wiedzy użytkowników, ale aktualizacja systemu iOS do wersji 16 ukróciła tę praktykę. Teraz każda aplikacja, która chce skorzystać z treści skopiowanej do schowka, musi zapytać o zgodę. Dzięki temu wiesz lepiej, co, gdzie i kiedy udostępniasz.

4. Kontrola bezpieczeństwa

W nowej wersji systemu znalazła się zakładka zwana Kontrolą bezpieczeństwa (Safety Check). Znajduje się w sekcji Ustawienia > Prywatność i bezpieczeństwo, a w środku umieszczono zestaw funkcji umożliwiających szybkie i dyskretne weryfikowanie tego, które osoby i aplikacje mogą mieć dostęp do danych urządzenia i konta iCloud.

W Kontroli bezpieczeństwa znajduje się opcja Zerowanie awaryjne. Pozwala ona prędko zresetować wszystkie ustawienia związane z udostępnianiem danych (np. lokalizacji) osobom trzecim oraz wylogować się z usługi iCloud na wszystkich innych urządzeniach. Funkcja Zarządzaj udostępnianiem i dostępem umożliwia natomiast przejrzenie wszystkich uprawnień i – w razie potrzeby – cofnięcie ich.

Kontrola bezpieczeństwa powstała z myślą o osobach doświadczających przemocy i śledzenia przez swoich partnerów albo członków rodziny. Nie życzymy, by kiedykolwiek przydała się czytelnikom, ale warto wiedzieć, że istnieje.

5. Klucze

Najnowszy system iOS wprowadza także innowacyjny system kluczy (Passkeys), który ma być łatwiejszy w użyciu i bezpieczniejszy niż standardowe hasła do witryn. Ta metoda tworzy powiązanie między usługą a urządzeniem. Każde takie powiązanie składa się z dwóch kluczy – publicznego, przechowywanego przez witrynę, i prywatnego, przechowywanego w postaci zaszyfrowanej w chmurze iCloud.

Logowanie się za pomocą kluczy jest na razie nowinką technologiczną, ale wiele wskazuje na to, że system Passkeyszrewolucjonizuje rynek. Cyfrowe klucze są bowiem niemożliwe do odgadnięcia czy przełamania.

6. Lockdown Mode

Tryb Blokady, czy też Lockdown Mode, to najcięższe działo przeciwko inwigilacji, które mogą wytoczyć osoby szczególnie na nią narażone – działacze polityczni, aktywiści, dziennikarze i tak dalej. Zwyczajni użytkownicy iPhone’ów raczej nie będą musieli nigdy korzystać z tej funkcji, ale nie zaszkodzi wiedzieć, że mają do niej dostęp.

Telefon w trybie Lockdown Mode ma w znacznym stopniu ograniczoną funkcjonalność. Blokuje połączenia FaceTime, udostępnianie plików, podgląd linków i inne. Ma to na celu zamknięcie dróg, którymi do urządzenia może dostać się oprogramowanie szpiegujące czy inny rodzaj malware (złośliwego oprogramowania).

Aby włączyć Tryb Lockdown, należy odszukać go w sekcji Ustawienia > Prywatność i bezpieczeństwo.

(artykuł sponsorowany)

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%