Zamknij
REKLAMA

Warszawiacy przyjadą po "rządowy" węgiel na... Ursynów. Jeśli w ogóle się pojawi

11.35, 17.11.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11.38, 17.11.2022
Skomentuj pixabay
REKLAMA

Warszawa rusza z dystrybucją węgla po preferencyjnych cenach. Węgla od rządu jeszcze co prawda nie ma i nie wiadomo kiedy będzie, ale wiadomo już, że potrzebujący przyjadą po niego na Ursynów.

Pod koniec października posłowie uchwalili ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Zakłada ona, że rząd zapewni węgiel, a samorządy lokalne będą go dystrybuować.

Obiecywano, że gminy będą kupować węgiel w cenie 1,5 tys. zł za tonę, a następnie odsprzedawać go mieszkańcom nie drożej niż 2 tys. zł za tonę.

Co z "rządowym" węglem?

Jak poinformował właśnie stołeczny ratusz, Warszawa przygotowuje się do dystrybucji tego paliwa. Sprzedażą węgla ma się zająć Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

- Miejska spółka będzie odpowiedzialna za: odbiór węgla od spółki państwowej wskazanej przez Ministra Aktywów Państwowych, przetransportowanie węgla na place składowe, magazynowanie na swoim terenie oraz sprzedaż mieszkańcom – zarówno z miejsca składowania, jak i z możliwością dowozu bezpośrednio do mieszkańca - mówi Monika Beuth, rzeczniczka prasowa ratusza.

Już wcześniej w stolicy zebrano ankiety od mieszkańców, którzy opalają domy i mieszkania węglem, a w ubiegłym tygodniu MPO złożyło zapotrzebowanie na zakup ponad 5 tys. ton węgla. Ale ratusz narzeka, że mimo złożonych wniosków wciąż nie wiadomo kiedy "tani" węgiel trafi do miejskiego dystrybutora.

- Pomimo realizacji wszystkich oczekiwanych przez wojewodę i Ministerstwo Aktywów Państwowych działań wynikających z ustawy, nadal nie otrzymaliśmy projektu umowy na dostawy węgla od wskazanego w rozporządzeniu podmiotu wprowadzającego paliwo stałe do obrotu. Stolica nie ma też wskazanych zsypisk, skąd MPO będzie mogło przetransportować paliwo do miejsca składowania na terenie miasta - informuje Monika Beuth.

Jak zapisać się na węgiel?

Warszawiacy zainteresowani zakupem będą musieli, zgodnie z ustawą, złożyć odpowiedni wniosek. Wzór dokumentu dostępny jest na stronie um.warszawa.pl/preferencyjny-zakup-paliwa-stalego. Wniosek można składać do 15 kwietnia 2023 r. w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców lub elektronicznie przez platformę ePUAP.

Następnie transport węgla będzie można zamówić i uzgodnić z MPO telefonicznie lub mailowo. Wszystkie informacje mają się wkrótce znaleźć na stronie internetowej MPO.

Mieszkańcy będą mogli również odebrać węgiel samodzielnie bezpośrednio z miejsca składowania. Obecnie na ten cel przygotowane są dwie lokalizacje – przy ul. Mortkowicza na Ursynowie oraz przy ul. Kampinoskiej na Bielanach.

Lokalizacja na Ursynowie może dziwić, bo w dzielnicy niewielu mieszkańców ogrzewa swoje domy węglem. Wyjaśnienie jest jednak proste. Przy Mortkowicza 5, na zachodnim skraju dzielnicy, znajduje się jedna z baz Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Mieści się tam tzw. Recykling Park, w którym Stowarzyszenie Niepełnosprawni dla Środowiska "Ekon" - słynne niegdyś na Ursynowie "Mrówki", które przed reformą systemu odpadów odbierały posegregowane śmieci spod drzwi ursynowian - prowadzi działalność recyklingową, przy której pracę i rehabilitację znajdują osoby z niepełnosprawnościami.

(Redakcja Haloursynow.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

GórnikGórnik

7 1

Najlepiej wydawać na parkingu przy urzędzie dzielnicy Ursynów 16:37, 17.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%