Wróble, których populacja bardzo spadła w ostatnich latach, na szczęście nadal licznie występują na Ursynowie. Wiemy o tym z wyników wielkiego Wróbloliczenia, które odbyło się pod koniec marca na terenie Warszawy.
Za akcją liczenia wróbli i mazurków stało Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Fundacja Psubraty. W akcji wzięło udział 120 osób, a najwięcej obserwatorów zgłosiło się właśnie na Ursynowie. Nasi sąsiedzi chwycili za telefony i wyruszyli w teren, aby dokładnie policzyć wszystkie wróble i mazurki.
Z pomocą specjalnej aplikacji, samozwańczy obserwatorzy, wprowadzali dane dotyczące liczebności i miejsca występowania ptaków. Zaznaczali także czy w pobliżu znajduje się budka lęgowa lub karmnik.
źródło: Wróbliczenie - Obchody Światowego Dnia Wróbla w Warszawie
Na podstawie zebranych danych powstały mapy występowania wróbli i mazurków w poszczególnych dzielnicach. Dzięki nim wiemy, gdzie znajdują się najbardziej cenione przez te ptaki siedliska. Możemy też wyciągnąć wnioski co sprzyja rozrostowi populacji.
Ursynów ptasim azylem!
Ursynów, to najlepiej zbadana w czasie Wróbliczenia dzielnica. Średnie zagęszczenie w naszej dzielnicy wyniosło 54 ptasich par na kilometr kwadratowy. Część obszarów to prawdziwe bastiony wróbla, ale są też miejsca bez jakichkolwiek osobników. Dla porównania: w 1990 r. zagęszczenie wyniosło przeciętnie 20-100 ptasich par na km2, zatem patrząc na całą dzielnicę – nie zobaczymy tutaj widocznych zmian.
Z danych naniesionych na mapy przez poszczególnych obserwatorów wynika, że w jednym z punktów na ul. Cybisa odnotowano obecność aż 50 wróbli i 30 mazurków, a w pobliżu znajduje się zarówno budka, jak i karmnik.
źródło: Wróbliczenie - Obchody Światowego Dnia Wróbla w Warszawie
Wróble obserwowano głównie w otoczeniu budynków - budki lęgowe i otwory w elewacji z pewnością sprzyjają obecności ptaków. „Dzikie” podwórka i niskie płożące krzewy, które są niedostępne dla kotów, również sprzyjają występowaniu wróbli. Aż 71% obserwacji wróbla dokonano właśnie przy krzewach.
Co ciekawe wyraźnie zaobserwowano nieobecność wróbli na nowych osiedlach, m.in. na terenie Ursynowa Południowego. Jednocześnie stare części naszej dzielnicy są prawdziwymi bastionami tego gatunku.
Wiem, że Ursynów jest bardzo świadomy pod względem ochrony ptaków. W dzielnicy jest dużo karmników i budek. Tak trzymać!
- podkreślała w rozmowie z nami Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Niesłabnąca populacja wróbli i mazurków na Ursynowie może mieć związkek nie tylko z zagospodarowaniem przestrzeni i zieleni, ale także z tym, że mieszka tu większość warszawskich ornitologów, a mieszkańcy dzielnicy są wyjątkowo świadomi i wiedzą, jak ważną rolę odgrywają ptaki w życiu miasta.
[ZT]9397[/ZT]
Slawek13:42, 18.04.2018
Z tego co zauważyłem to wróble czy mazurki lubią duże i gęste krzaki i żywopłoty, a tych na północnym Ursynowie jest sporo (jeszcze). Zwiększenie ilości takich nasadzeń pewnie zapewni azyl większej ilości ptaszków.
Akwe16:43, 18.04.2018
Mieszkam na starym Ursynowie, i obserwuję ogromna populację kawek, wron i srok, wróbli prawie nie ma. Jestem wiec zaskoczona wynikami.
Maarta12:02, 21.04.2018
Bardzo dużo wróbli mieszkało w megasamie przed remontem. Ciekawa jestem co stało się z ich gniazdami i gdzie teraz podzieja się ptaki.
Mira-mimowolny, cywi11:34, 22.04.2018
Na osiedlach "gospodarze bloków" używają chemicznych środków do zwalczania chwastów zamiast ew. pielenia , które mają być podobno NIESZKODLIWE
Niestety, jak wynika z naukowych komentarzy /w internecie/... nie są.
Gina ptaki, owady - PSZCZOŁY, w dłuższym okresie nasze dzieci i wnuki będą cierpieć na nowotwory...
...ale co to obchodzi ANALFABETÓW, którzy mają pielić ?!
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Kazury to nie osiedle, to stan umysłu. Nawet na zdjęciu z drona widać, że mają mnóstwo miejsca na placu w centrum osiedla, niech tam zrobią miejsca parkingowe - "na swoim". Ale nie, na terenie miasta, za darmo jest lepiej. Ja swoje miejsce, na moim osiedlu kupiłem i to jest normalne podejście do sprawy. Chcesz parkować - zapłać, samochód też był "za darmo"? Komuna we łbach kazurianów ma się widać świetnie. Postawili szlabany, bo nasze, a tutaj nie nasze ale ma być nasze. Co za gnomy.
Arc
07:36, 2025-05-14
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Tak garstka osób potrafi wpłynąć na wygląd otoczenia które będzie służyło przyszłym pokoleniom na lata. Podziwiam radnych że ugieli się tak łatwo - mam nadzieję że odbije im się to czkawką. Szkoda szkoda szkoda.
Łukasz
06:49, 2025-05-14
Dni Ursynowa 2025. Wiemy, kto wystąpi!
Znowu patusy popite i poćpane będą darły ryje po nocy na Ursynowie robiąc okoliczne dewastacje bo tylko tak umie się ta hołota przyjezdna bawić.
Q
06:28, 2025-05-14
Rząd dopłaci do zakupu roweru. Nawet 4,5 tys. zł
Aktualny rząd klaunów nadaje się tylko i wyłącznie do utylizacji. Najgorszy antypolski rząd od 1989!!!
AntyOszołom
06:25, 2025-05-14