Zamknij

Czipowanie, sterylizacja i kastracja – za darmo dla kotów i psów. Gdzie na Ursynowie?

13:58, 21.06.2020 Aktualizacja: 14:07, 21.06.2020
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Mimo trwającej pandemii trwa miejska akcja sterylizacji, kastracji i czipowania zwierząt domowych. Na Ursynowie są trzy punkty, które oferują taką możliwość. Aby za darmo zarejestować się na zabieg trzeba mieć Kartę Warszawiaka.

Akcja obejmująca sterylizację, kastrację i czipowanie zwierząt na terenie Warszawy potrwa do 31 grudnia lub do wyczerpania środków finansowych. Miasto dofinansowuje ją już po raz dziewiąty. W latach 2012-2019 sterylizacji i kastracji poddano 13 410 psów i kotów. A oznakowanych jest już ponad 100 tys. zwierząt.

Sterylizacja – same plusy

Zabieg sterylizacji lub kastracji polega na chirurgicznym usunięciu w pełnej narkozie gruczołów rozrodczych, a także macicy u samic. Zabieg jest bardziej bezpieczny dla zwierząt, niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych, które często mają niepożądane działania uboczne.

Zabieg niesie za sobą szereg korzyści, m.in. zmniejsza się niekontrolowana agresja, nie dochodzi do ucieczek – zwłaszcza w okresie rui i do nieplanowanych ciąż. Sterylizacja także zmniejsza lub eliminuje ryzyko wystąpienia groźnych dla życia schorzeń układu rozrodczego oraz nowotworów sutków i prostaty.

Podczas zabiegu, suki i kotki nie powinny być w trakcie cieczki/rui, od ostatniego szczepienia powinny upłynąć przynajmniej 2 tygodnie. Minimum 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia – można podawać mu tylko wodę do picia.

Właściciele psów i kotów zamieszkujący na Warszawy mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego wykonania zabiegu zwierzęcia, w jednym z wybranych zakładów leczniczych. Listę trzech ursynowskich klinik podajemy na końcu artykułu.

Zupełnie za darmo?

Koszt zabiegu, który jest pokrywany przez miasto obejmuje wizytę kwalifikującą – w tym badanie kliniczne przed zabiegiem w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt, wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji lub kastracji w narkozie infuzyjnej, a także zapewnienie zwierzęciu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy oraz podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku.

Nie zapłacimy także za wizytę kontrolną, w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt, obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów. Warunkiem skorzystania z zabiegu finansowanego przez miasto jest:

  • posiadanie ważnego e-hologramu i okazanie „Karty Warszawiaka” lub „Karty Młodego Warszawiaka”,
  • wypełnienie przez właściciela zwierzęcia – w dwóch egzemplarzach – formularza dostępnego w zakładzie leczniczym,
  • okazanie dowodu tożsamości,
  • okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • ukończenie przez zwierzę 6. miesiąca życia,
  • oznakowanie elektronicznie zwierzęcia,
  • w przypadku psów wymagane jest, aby pies posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Czipowanie = bezpieczeństwo

Elektroniczne znakowanie zwierząt polega na wprowadzeniu pod skórę maleńkiego czipa z zakodowanym niepowtarzalnym numerem. Czip nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu.

Zaczipowanie umożliwia praktycznie natychmiastowe powiadomienie właściciela o odnalezieniu czworonoga. W czytniki wyposażone są: schronisko dla bezdomnych zwierząt „Na Paluchu”, eko patrole straży miejskiej oraz większość lecznic weterynaryjnych

Właściciele psów i kotów zamieszkujący na terenie Warszawy mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego zaczipowania zwierzęcia, w jednym z wybranych zakładów leczniczych. Warunkiem bezpłatnego oznakowania psa lub kota jest:

  • wypełnienie przez właściciela zwierzęcia – w dwóch egzemplarzach – formularza dostępnego w zakładzie leczniczym,
  • okazanie dowodu tożsamości,
  • okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • ukończenie przez zwierzę 12 tygodnia życia
  • dodatkowo w przypadku psów – okazanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisany przez lekarza egzemplarz wniosku,a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do międzynarodowej bazy „Safe-Animal” w terminie do 14 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora.

W tych klinikach bezpłatnie dokonasz bezpłatnego zabiegu sterylizacji/kastracji psa lub kota oraz zaczipujesz swojego pupila:

  • Lecznica Weterynaryjna „Anivmed”, ul. Meander 22 lok. U9, tel. (22) 648 55 65, poniedziałek-piątek: 09.00-22.00, sobota: 10.00-14.00, niedziela: 09.00-14.00
  • Lecznica Weterynaryjna „Univet”, ul. Małcużyńskiego 11, tel. (22) 649 84 19, poniedziałek-piątek: 08.00-22.00, sobota: 09.00-14.00
  • Przychodnia Weterynaryjna Corvet, ul. Dereniowa 7, tel. (22) 644 89 14, poniedziałek-piątek: 09.00-20.00, sobota-niedziela: 09.00-14.00 

(Redakcja Haloursynow.pl)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

kurkawodnakurkawodna

3 1

Jak można tak przerywać piesełowi i kotełowi..

18:54, 21.06.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%