Na Ursynowie powstało miejsce dedykowane młodzieży zainteresowanej nauką i innowacjami. "Spokoteka", to nietypowa biblioteka, która oprócz książek oferuje także komiksy, konsolę a w przyszłości także drukarkę 3D. To pierwsze takie miejsce w Warszawie.
Ursynoteka otwierzyła dziś kolejną filię. Tym razem chce dotrzeć do dzieci i młodzieży zainteresowanej rozwojem, nauką i nowymi technologiami.
- Inspirowaliśmy się pomysłem szwedzkim, gdzie powstają biblioteki dedykowane właśnie młodzieży. Skandynawia jest dla nas wzorem czytelniczym, więc chętnie próbujemy ich rozwiązań - mówi Anna Wolska, dyrektor Ursynoteki.
"Spokoteka" udostępnia swoim gościom nie tylko literaturę - choć ta też jest wyjątkowa - znajdziemy tam m. in. albumy o "Gwiezdnych Wojnach" i popularnym "Minecrafcie". Jest sporo klasycznej fantastyki, pozycji przyrodniczych, podróżniczych czy dotyczących sztuki. Nie zabrakło również imponującego zbioru książek popularnonaukowych. To wciąż nie wszystko!
- Mamy bogatą ofertę naukową - jest mikroskop, rzutnik multimedialny, kamera. Stacja do gier z trzema ekranami i kierownicą ma zachęcić młodzież o różnych zainteresowaniach. Oczywiście nie będzie można zajmować sprzętu na cały dzień, nie o to w tym chodzi - może pół godziny gry na jedną przeczytaną książkę? - żartobliwie proponuje Marta Todys, kierownik "Spokoteki".
W trakcie dzisiejszego otwarcia zaprezentowano gościom drukarkę 3D - możliwe, że biblioteka sprawi sobie jeden model na stałe. - To nie jest tani sprzęt, ale zastanowimy się nad zakupem w przyszłości - komentuje Anna Wolska, dyrektor Ursynoteki.
"Spokoteka" zaprasza młodzież (choć nie tylko!) na ul. Kłobucką 14. Miejsce jest czynne w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od godz. 12:00 do godz. 18:00, w środy od godz. 11:00 do godz. 15:00. Z końcem czerwca godziny ulegną zmianie.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIA "SPOKOTEKI"
Matka20:06, 01.06.2017
Popieram wszelkie innowacyjne działania, zwłaszcza kiedy służą młodzieży.
Adam08:23, 02.06.2017
Po polsku piszemy "... przeznaczone dla młodzieży".
sebek08:39, 02.06.2017
Świetny pomysł, teraz czas na wysoki Ursynów
kot prot17:02, 02.06.2017
Super! A kiedy Kabaty doczekają się prawdziwej biblioteki? Ta zapyziała klitka na Borsuka to za mało.
Elo_Rap09:21, 12.07.2017
Już widzę jak patologia z bloków komunalnych będzie z tego korzystać. Jakby dało się coś zdemolować albo ukraść to byliby pierwsi
Pędzący pojazd o wyglądzie roweru. Posypały się mandaty
A policjanci jak zwykle wyciągają słomki i tym razem wylosowali sprawdzanie użytkowników elektrycznych "rowerów". Za miesiąc pewnie wylosują tę samą słomkę. I może znowu wystawią jakieś śmieszne mandaty, z których wszyscy się śmieją.
Gax
19:03, 2025-08-05
Kolejna ulica na Ursynowie do remontu
Ten radny chyba nie widział chodników czy ulic w innych rejonach miasta i dzielnicy, które są w tak opłakanym stanie, że aż ciężko uwierzyć, że to stolica...taka zarośnięta i olana bo nikt ważny tam nie mieszka to remont niepotrzebny.
Q
18:01, 2025-08-05
Letnie Brzmienia na Służewcu
Znowu hałas w mieście. Akurat zapowiadane są upały, więc nawet okien nie będzie można pozamykać. Co za chamstwo.
fineiefnnfiefn
17:58, 2025-08-05
Nowy plac zabaw na Ursynowie już otwarty
Dziwni Ci mieszkańcy jacyś bo kto by wolał hałas rozwydrzonych bachorów pod oknami od remontu balkonów czy ważniejszych rzeczy?
Q
17:57, 2025-08-05