Woda mineralna z... dyskontu okazała się najlepsza w badaniu przeprowadzonym w laboratoriach ursynowskiej SGGW. Naukowcy na zlecenie Polskiego Instytutu Badań Jakości ocenili jakość ośmiu najpopularniejszych na rynku butelkowanych wód mineralnych.
Zmieniają się wzorce konsumpcji w Polsce - coraz więcej konsumentów stać na wybór produktu, nie biorąc pod uwagę wyłącznie kryterium cenowego. Rośnie zatem świadomość odnośnie jakości produktów spożywczych. Jest ona wzmacniania także przez powstanie mody na zdrowy styl życia. Tym samym Polacy chcą wiedzieć, co oferują im producenci żywności i jakiej jakości są to produkty.
Polski Instytut Badań Jakości nawiązał współpracę z Wydziałem Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dzięki czemu możliwe stało się wdrożenie standardów naukowych do oceny produktów spożywczych dostępnych na polski rynku. Tym samym realizowane badania z jednej strony gwarantują wysoką jakość otrzymanych wyników, a z drugiej bezstronność i obiektywizm w ocenie.
W ramach przygotowania testu woda została zakupiona w sklepach, w opakowaniach 6 butelek 500 ml w każdej zgrzewce. Laboratorium SGGW przeprowadziło sensoryczne badanie próbek wody, zgodnie z metodą QDA (Quantitative Descriptive Analysis) opisaną w standardzie ISO (13299:2010).
W teście uwzględniono następujące gazowane wody mineralne:
10 naukowców z SGGW oceniało 14 parametrów wszystkich dostarczonych próbek, w podziale na dwie główne grupy:
Każdy z parametrów mierzony był na skali 10-punktowej, gdzie wartość 0 oznaczała całkowitą niewyczuwalność a 10 - bardzo silny smak lub zapach. Sesje oceniające zostały zrealizowane dwukrotnie. Na zakończenie każdej z nich eksperci z SGGW wystawiali ogólną ocenę badanej próbki. Na podstawie tych ocen było możliwe wyłonienie najlepszych wód mineralnych.
Najlepsza spośród dobrych i bardzo dobrych
Wszystkie dostarczone próbki zostały ocenione jako produkty wysokiej jakości. Tym niemniej pierwsze miejsce ex-aequo zajęła woda mineralna „Jurajski Potok - Saguaro" oraz „Kropla Beskidu", uznane za najlepsze spośród wszystkich badanych. Na drugim miejscu uplasowały się trzy próbki wód mineralnych: Polaris Plus, Nałęczowianka oraz Sudety. Pierwszą trójkę zamyka Cisowianka oraz Żywiec Zdrój.
Źródło: Polski Instytut Badań Jakości - serwis PAP
Ursynowianin15:30, 10.05.2017
kropla bez kitu ma być taka dobra ???
Chyba żartujecie...
banan17:27, 10.05.2017
A gdzie muszynianka?
Klementyna21:56, 10.05.2017
My pijemy różową Primawerę, czy jest dobra?
lol08:01, 11.05.2017
to była wyłącznie ocena organoleptyczna, więc najwieksza rolę grały zmysły naukowców co jets subiektywne a do tego ludziom takie rzeczy smakują, że lepiej nie mówić...ech. To i wyniki jakby w zyciu nie jedli niczego smacznego. No po prostu podniebienia zryte....
Wujek Władek09:23, 11.05.2017
czy ja dobrze paczam? naukowcy oceniali smak i zapach jako jedyne parametry? no nie, to badanie faktycznie na poziomie - jest się czym pochwalić.a może doktorom chodziło im o napicie się wody za darmo? butelka za 1 zł...
wodek17:57, 11.05.2017
Ale takie badania można sobie w buty wsadzić. Szkoda, że w tych badaniach nie badano zawartości mikroplastiku który jest używany przy produkcji i mycia butelek plastikowych oraz pozostałymi substancjami które z plastiku przedostają się do wody.. To jest prawdziwy syf i świństwo, które osadza się w naszych organizmach i jest przyczyna wielu chorób. Poniżej kilka linków, ogólnie warto temat podrążyć.
https://finanse.wp.pl/woda-mineralna-i-piwo-sa-zanieczyszczone-plastikiem-6114340366214785a
http://www.dw.com/pl/naukowcy-ostrzegaj%C4%85-przed-mikrocz%C4%85steczkami-plastiku-w-%C5%BCywno%C5%9Bci/a-17237386
uggi22:14, 11.05.2017
następna trzydziestka zamknie pierwszą dziesiątkę
1 0
To ja wyłożę Ci to po akademicku:
Mówisz, że woda po złotówce ?
Mieć złotówkę, a nie mieć to już dwa złote różnicy :)