Popękane zapleśniałe ściany i podłogi oraz zapach rozwijających się grzybów w pomieszczeniach - niedługo ma się to zmienić. Zabytkowa leśniczówka w sercu Powsina przejdzie renowację.
Jeszcze do 2015 roku w tym budynku przebywali pracownicy Lasów Miejskich. Stara leśniczówka znajduje się tuż obok nowego Centrum Edukacji Leśno-Przyrodniczej w Powsinie. To jedna z najciekawszych i najstarszych drewnianych budowli Warszawy. Pochodzi najprawdopodobniej z 1890 roku, ale być może jest jeszcze starsza.
Leśniczówkę zamieszkiwał Wiktor Stephan, który pod koniec XIX wieku zaprojektował podział powierzchniowy Lasu Kabackiego. Budynek w 1987 r. został wpisany do rejestru zabytków, czyli dosyć wcześnie jak na budowlę drewnianą. Od kilkunastu lat leśniczówka wymaga pilnej renowacji. Ściany i podłogi budynku są zagrzybiałe i zapleśniałe, a jego konstrukcja ma się coraz gorzej.
Remont starego drewnianego budynku będzie niełatwym zadaniem. Na wykonanie prac związanych z dachem, elewacją i wnętrzami firma wybrana przez ratusz ma 18 miesięcy.
- Chcemy zachować budynek w jak najbardziej wiernej formie. Przed nami bardzo dużo skomplikowanych prac, ale jestem przekonana, że za półtora roku będziemy mogli zaprosić państwa na wielkie otwarcie - mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Leśniczówka przy ul.Rydzowej jest jedynym tego typu budynkiem w Warszawie. Zdaniem stołecznego konserwatora zabytków budynek mimo remontu nie utraci swoich walorów historycznych.
- Takich leśniczówek nie ma nie tylko przy Lesie Kabackim, ale w ogóle w całej stolicy. To dla nas sytuacja wyjątkowa, a obiekt ma niesamowitą wartość. Wraz z wojewódzkim konserwatorem zabytków bardzo długo uzgadnialiśmy ten projekt i poprzez remont w żadnym stopniu budynek nie utraci swoich walorów - podkreśla Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki.
Kompleksowy remont obejmie nie tylko sam budynek, ale i tereny wokół leśniczówki. Zachowany zostanie układ przestrzenny wnętrz leśniczówki i ich historyczny wystrój. Na odnowionej elewacji budynku przywrócone zostaną detale architektoniczne, a sam obiekt zostanie zabezpieczony. Zakres inwestycji obejmie również roboty izolacyjne, murarskie, ciesielskie i konstrukcyjne. Powstaną też nowe instalacje: sanitarna, elektryczna i teletechniczna.
Remont przeprowadzi firma Good Wood Szymon Jaraczewski za blisko 1,4 miliona złotych. Renowacja powinna zakończyć się w czerwcu 2023 roku.
W przyszłości leśniczówka ma służyć edukacji dzieci i młodzieży, będąc jednocześnie jedną z filii Centrum Edukacji Leśno-Przyrodniczej.
ZOBACZ: Tak wygląda leśniczówka w Lesie Kabackim przed remontem
Warszawiak8208:09, 04.01.2022
Ciekaw jestem dlaczego budynek został doprowadozny do takiego stanu. Normalny człowiek eksploatując budynek wykonuje niezbędne remonty i naprawy tak by nie doszło do jego degradacji. Przecież to nie był opuszczony budynek. Ktoś za niego odpowiadał.
JacekR12:53, 04.01.2022
Wystarczyło sprzedać leśniczówkę za 3 tysiące Jackowi Kurskiemu (po cenach rynkowych oczywiście). Teraz nie byłaby ruiną. Lasy Państwowe jak zwykle wycinki robią, ale remont leśniczówki??? A po co?? A dlaczego nie zainteresował się budynkiem Konserwator Zabytków?? Czy czeka na niego prokurator ziobrowy??
Mieszkaniec Imielina13:00, 04.01.2022
Czy ten Pan na zdjęciu naprawdę jeszcze pracuje na maszynie do pisania, czy ta maszyna to też zabytek wystawiony wyłącznie na pokaz?
1 0
Dlaczego budynek został doprowadzony do takiego stanu?
To proste - trzeba umieć zarządzać. Dowód - wystarczy porównać dwa fakty:
1. Cyt. "Przed nami bardzo dużo skomplikowanych prac, ale jestem przekonana, że za półtora roku będziemy mogli zaprosić państwa na wielkie otwarcie - mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska."
2. Elon Musk w ciągu 12 miesięcy zbudował ogromną fabrykę Gigafactory w Szanghaju, która produkuje 500.000 sztuk samochodów Tesla rocznie.