Zamknij
REKLAMA

Stojaki dla deskorolek, górka dla matchboxów. Oto projekty do Budżetu Obywatelskiego 2024!

06.15, 24.01.2023 Kamil Witek
Skomentuj UM
REKLAMA

Jeszcze tylko przez dwa dni można zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego. Na Ursynowie nie ma ich na razie zbyt wiele. Wśród nich dominują te rowerowe i dotyczące zieleni oraz... bardzo nietypowe!

W tym roku warszawiacy po raz 10. zagłosują na pomysły z Budżetu Obywatelskiego. Trzeba mieć tylko na co głosować. Jeszcze tylko do 25 stycznia mieszkańcy mają szansę na zgłoszenie swojego projektu.

Chociaż na zgłoszenie projektów był czas od 1 grudnia, to do tej pory niewielu ursynowian się na to zdecydowało. Na stronie BO projektów dla naszej dzielnicy jest zaledwie 15.

Nie brakuje projektów rowerowych - to już tradycja. Dwa z nich to znane z poprzednich edycji projekty remontów i budowy nowych ścieżek rowerowych - „Rowerowa Od-Nowa” oraz „Łączymy rowerowe szlaki”. Jest także pomysł na pumptrack dla rowerów i hulajnóg na Zielonym Ursynowie.

Innym rowerowym pomysłem jest projekt „Rowery towarowe dla Ursynowa”. Polega na zakupie kilkunastu rowerów z elektrycznym wspomaganiem. W założeniu mieszkańcy mogliby pojechać takim rowerem - wypożyczanym bezpłatnie na 24 godziny - do sklepu i potem bez problemu przewieźć nim większe zakupy. 

Zagłębie projektów przy SP 340

Wśród projektów ursynowskich znalazł się też pomysł na stojaki dla… deskorolek. Miałby on stanąć przy podstawówce na ul. Lokajskiego. Wyposażone w zaczepy uniemożliwiałby kradzież desek, których uczniowie - jak przekonuje autor projektu - nie mogą wnosić do szkoły. Kolejnym pomysłem są strefy gier podwórkowych, które również miałyby powstać obok szkoły nr 340. 

Przy natolińskiej podstawówce może powstać także nietypowa górka. Dzieci nie jeździłyby jednak po niej rowerami czy hulajnogami i deskami, a samochodzikami. Według autora projektu górka miałaby mieć kilka torów, po których popularne niegdyś matchboxy i hotwheelsy ścigałyby się ze sobą ku uciesze dzieciaków. Przewidywany koszt to 55 tys. złotych.

Nie brakuje pomysłów na dalsze zazielenianie Ursynowa. Według jednego z nich nowe drzewa, krzewy i łąki kwietnie miałyby się pojawić wzdłuż ul. Wąwozowej na Kabatach. Na Natolinie pojawiłyby się natomiast nasadzenia tulipanów, co przewidują dwa oddzielne projekty.

Do Budżetu Obywatelskiego zgłoszono dwa remonty - boiska do koszykówki przy ul. Przybylskiego 6 oraz boiska do piłki nożnej i placu zabaw wraz doświetleniem pozostałych boisk przy ul. Na Uboczu 9. Jest również pomysł na seans filmowy pod Kopą Cwila oraz utworzenie Pracowni Teatralnej dla osób powyżej 40. roku życia w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”. Z dzielnicowych projektów zostaje jeszcze kolejna edycja lodowiska przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury „Ursynów” przy ul Kajakowej.

Plac zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami

Naszej dzielnicy dotyczy także parę projektów zgłoszonych na poziomie ogólnomiejskim. Wśród nich jest „Warszawa stojakami stoi”, który przewiduje montaż stojaków rowerowych wzdłuż al.KEN i Kabackiego Duktu. Z kolei projekt „Latarnie dla Warszawy" zakłada montaż latarni na ulicach Za Łąkami i Na Przyzbie. Jest również pomysł na przeprowadzenie kampanii edukacyjnej "Nie zostawiaj psa przed sklepem!”.

Warte uwagi są pomysłu ułatwienia życia osobom z niepełnosprawnościami. Projekt „Pochylnie dla osób z niepełnosprawnością ruchową” przewiduje budowę takiej pochylni przy budynkach użyteczności publicznej. W przypadku Ursynowa na mapie oznaczony został budynek ratusza. Z kolei projekt „Place zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami - Bądź Zauważony! Bądź Sobą!” zakłada budowę trzech placów zabaw, w tym jednego na Olkówku, przy ul. Puszczyka. 

Warto pamiętać, że w tym roku mieszkańcy głosują na pomysły, które będą realizowane dopiero w przyszłym roku. Głosowanie odbędzie się między 15 a 30 czerwca. Wyniki poznamy między 1 a 13 lipca. Na ursynowskie projekty przeznaczono ponad 6 mln złotych, na ogólnomiejskie ponad 30 milionów.

(Kamil Witek)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (10)

RombelRombel

11 0

Pochylnia przy urzędzie dzielnicy, który jest dostępny dla osób niepełnosprawnych??? Czy autor takiego projektu był kiedyś w urzędzie na Ursynowie? 08:54, 24.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

inzynierinzynier

4 4

proponuje ogłosić odrębny konkurs z budżetu obywatelskiego na kolejne zabaweczki przed ratuszem pomysłów pewnie nie zabraknie
13:56, 24.01.2023


jaja

16 11

Przydałby się Park Kabaty na zielonym terenie wzdłuż zajezdni Metra od al. KEN do ul. Mielczarskiego. Byłoby to bardzo potrzebne miejsce wypoczynku, dzięki któremu także zmniejszyłaby się ilość ludzi rozdeptujących Rezerwat Przyrody Las Kabacki. Czy są radni, ekolodzy, zieloni itp. zainteresowani tymi sprawami? 09:32, 24.01.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Hochtief_ZdrowieHochtief_Zdrowie

6 6

~ Pytanie jak wygląda sytuacja z własnością działek. Na prywatnych gruntach żaden park nie powstanie... 12:15, 24.01.2023


asteraster

5 2

To zgłoś projekt, w czym problem? 13:19, 24.01.2023


Halina Halina

14 18

Projekty szkolne, szkół i przedszkoli itd powinny z automatu być odrzucone bo służą małej i wybranej grupie osób. Jest wydział oświaty, dzielnica Ursynów i to mają kompetencjach a nie zabierają głosy na projekty ogólnodostępne i potrzebne wszystkim !!! Zróbcie swój budżet, a nie później nie można korzystać z placu zabaw bo to teren przedszkola itd. I zakaz wstępu!!! 09:35, 24.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NauczycielNauczyciel

9 9

Halina czytaj ze zrozumieniem.....OGÓLNODOSTĘPNE czyli zaproponowany teren jest otwarty dla wszystkich chętnych.
Warto najpierw znać zasady a póżniej dopiero merytorycznie zabierać głos. 10:36, 24.01.2023


rower towarowy OKrower towarowy OK

6 14

Rowery towarowe. Bardzo dobry pomysł. Każdy taki rower pod marketem to jeden samochód mniej. Mam nadzieję że rowery będą wyposażone również w ławeczki do siedzenia. Można wtedy pojechać nie tylko na zakupy, ale nawet na wycieczkę rodzinną do Powsina czy nawet do Centrum rezygnując z auta. Myślę że mieszkańcy nie zawiodą i postawią na pomysły rowerowe. 11:04, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KiciaKicia

17 10

ZABAWA W SAMOCHODZIKI ZA 55TYS.?!!!!! porażka 11:14, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

inzynierinzynier

7 5

a póki co mamy projekt likwidacji toksycznych nawierzchni z budżetu obywatelskiego na placach zabaw i boiskach a może by tak obciążyć osoby i firmy odpowiedzialne ? przecież wiadomo kto budował kto odbierał roboty kto gromadził dokumenty potwierdzające jakość użytych materiałów 14:08, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%