Zamknij

Kolka to też przypadłość dorosłych

Redakcja haloursynow.pl + 19:01, 29.09.2016 Aktualizacja: 19:13, 29.09.2016
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Mamy od zawsze powtarzały, żeby nie biegać po obiedzie, bo złapie cię kolka. Do dziś wspominasz kłujący ból w boku... Teraz też czasem odczuwasz ból brzucha, ale myślisz sobie, że przecież kolkę mają tylko dzieci! Nic bardzie mylnego.

Kolka spędza sen z powiek młodym rodzicom. Każdy myśli, że to przypadłość, która przechodzi z wiekiem, a związana jest z nie do końca rozwiniętym układem trawienia u dzieci. Cóż, prawda jest taka, że kolka dotyczy tak samo dzieci jak i dorosłych. Kolka zwana też bólem skurczowym czy spastycznym pojawia się kiedy następuje gwałtowny skurcz mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej. Może dotyczyć układu trawiennego, moczowego, czy układu rozrodczego u kobiet. Kolka nie musi być objawem poważnej choroby ale odpowiedzią organizmu na przykład na złe nawyki żywieniowe.

Ból pojawia się nagle i ma charakter nawracający. Samo określenie kolki oznacza stan, kiedy ból pojawia się gwałtownie, nasila się i łagodnieje w kilkunastominutowych odstępach czasu. Ból skurczowy towarzyszy również miesiączce. Kolka może zniknąć tak nagle jak się pojawiła. Kiedy jednak dolegliwości bólowe utrzymują się dłuższy czas często sięgamy po leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu czy ibuprofenu, które na krótko przynoszą pozorna ulgę. Tylko pozorną, gdyż nie działają na przyczynę dolegliwości, czyli sam skurcz mięśni gładkich.

Kolka to może być skutek złego odżywiania

Nie od dziś wiadomo, że niewłaściwa dieta przyczynia się do wielu dolegliwości w organizmie. Kolka może pojawiać się przy zbyt szybkim i łapczywym jedzeniu, kiedy wraz z pokarmem do układu trawiennego trafia powietrze, co prowadzi do nadmiernego rozdęcia jelita. Inną sytuacją jest gdy zjemy coś ciężkostrawnego lub tłustego, a jelita mają trudność z przemieszczeniem treści. Następuję wtedy gwałtowne zwężenie światła jelita, a w konsekwencji ostry ból. Jedzenie w nieregularnych dostępach czasu lub spożywanie jednego dużego posiłku kiedy nam się o tym przypomni również może spowodować wystąpienie kolki. Tak samo ból pojawia się przy zparciach kiedy treść podrażnia ściany jelita.

Gdy przyczyną jest stres

Przy dzisiejszym tempie życia stres towarzyszy nam codziennie. Natłok zadań, mało czasu, ogrom wysiłku i brak osobistej satysfakcji z wykonywanego zadania, to wszystko prowadzi do wystąpienia stresu. Objawem psychosomatycznym stresu jest również skurcz mięśni gładkich. W sytuacji stresowej odczuwany jako bliżej niesprecyzowany ból brzucha, który może pojawiać się natychmiast lub nawet wtedy kiedy już poczujemy się rozluźnieni. Dotyczy to niemal wszystkich. Niektóre osoby są nieco bardziej podatne na wystąpienie dolegliwości bólowych. Długotrwałe uczucie stresu powoduje również migreny i wrzody żołądka. Pojawia się również jako jeden z objawów refluksu żołądkowego. Sposobem na kolkę w tej sytuacji będzie ograniczenie stresu przez zastosowanie odpowiednich technik relaksacyjnych. Najłatwiejsze są ćwiczenia oddechowe, które można wykonać wszędzie, nawet w pracy.

Bóle miesiączkowe

Tuż przed lub podczas miesiączki, szczególnie u młodych dziewcząt pojawiają się silne dolegliwości bólowe umiejscowione w dole brzucha. Ten objaw również spowodowany jest skurczem mięśni gładkich. Nasilenie bólu zależy od danej osoby, ale szacuje się, że na tę dolegliwość każdego miesiąca cierpi około 50% kobiet. U niektórych ból odczuwany jest jedynie jako stan napięcia, ale często jest tak dojmujący, że wymaga zastosowania leków rozkurczowych dostępnych w aptece bez recepty. Leki przeciwbólowe zadziałają jedynie na objawy, nie zadziałają na główną przyczynę czyli skurcz.

Ból może przestać się pojawiać po 25. roku życia, lub po urodzeniu pierwszego dziecka. Jednak nie mija on u wszystkich. Skurcze macicy mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, stresem, niedoborem magnezu czy witaminy B6, ale też niedoborem kwasów tłuszczowych.

Kiedy skierować się do specjalisty?

Nagły ból spowodowany skurczem mięśni gładkich może być nieszkodliwy, ale może również być objawem choroby. Na co zwrócić uwagę? Jeśli ból pojawia się najpierw w okolicy pępka a następnie migruje w prawą stronę, towarzyszy mu gorączka i brak apetytu, a nasila się przy kaszleniu i uciskaniu tego miejsca należy skontaktować się z lekarzem ponieważ są to wyraźne objawy zapalenia wyrostka robaczkowego. Kolka może być też objawem zapalenia uchyłka jelita grubego, zapalenia trzustki, niedrożności jelit, kamieni nerkowych czy perforacji wrzodów żołądka. Jeśli ból pojawia się nagle i dosłownie zwala z nóg, lub gdy wszystkie sposoby na kolkę zawiodły należy zawsze skonsultować się ze specjalistą, który zleci badania i zdiagnozuje problem.

Najlepsze sposoby na kolkę

Kolkom można skutecznie zapobiegać przez:

  • Zmniejszenie stresu
  • Regularne ćwiczenia
  • Zmianę złych nawyków żywieniowych, a więc wyeliminowanie z jadłospisu produktów ciężkostrawnych, a wprowadzenie dużej ilości warzyw i owoców
  • Picie większej ilości wody, tak jak zalecają specjaliści, 6 do 8 szklanek dziennie
  • Spożywanie posiłków bez pośpiechu

Innym sposobem na kolkę jest zastosowanie odpowiednich leków rozkurczowych, najczęściej dostępnych bez recepty jak Buscopan.  Więcej sposobów na kolkę można znaleźć na stronie: http://www.nabolbrzucha.pl/jak-radzic-sobie-z-bolem.html.

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%