Grażyna Bacewiczówna, Filipina Płaskowicka, Eugeniusz Lokajski. Sportowcy, artyści czy działacze społeczni, ci wszyscy są patronami ursynowskich ulic, ale czy wszystkich znamy? Jeżeli nie... to z pomocą przychodzą pasjonaci z Facebooka.
348 ulic, 5 alej, 3 pasaże, 9 rond i 1 plac. Na terenie Ursynowa znajduje się 360 ulic i placów, a wszystkie mają swoje nazwy. Czym zasłużyli się patroni ursynowskich zakamarków? Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć kim są patroni naszych ulic powstał facebookowy fanpage "Bohaterowie Ursynowa".
- Chcielibyśmy rozpowszechnić wiedzę o postaciach związanych z Ursynowem – mówi Piotr Pieńkosz z Projektu Ursynów. - Zaczęliśmy od przeglądu ulic. To krótkie opatrzone zdjęciem opisy. Forma dostosowana jest do sposobu przekazu.
Twórcy nie tylko pokazują, kim jest dana postać, opowiadają również, jak patron ulicy wpłynął na ursynowską rzeczywistość. A to dopiero początek.
- Wielu z nas wie, jak dana ulica się nazywa, ale nie wiemy, czym postać zasłużyła się dla Ursynowa, my chcemy taką wiedzę promować - dodaje Pieńkosz. - Poza tym już niedługo będziemy pisać o wydarzeniach historycznych których, w naszej dzielnicy nie brakuje.
Zobaczcie próbkę tego, czego możecie się dowiedzieć na stronie "Bohaterowie Ursynowa".
Tola13:54, 24.01.2016
Projekt Ursynów jako grupa złożona z ludzi świeżo przyjezdnych (Ciołko - spod Białegostoku, Orzeł - Lubelszczyzna) jak zwykle strzela kulą w płot. Nazwanie strony " Bohaterowie Ursynowa" sugeruje, że ci ludzie mieli jakieś bohaterskie czyny na terenie dzielnicy Ursynów. A w większości przypadków (z wyjątkiem Jana Zumbacha) ich jedyną zasługą w tym zakresie jest fakt, że po śmierci ktoś nazwał ich imionami i nazwiskami ulice na Ursynowie. Może zmieńcie nazwę na "Patroni ulic Ursynowa"???
ziutek14:24, 25.01.2016
Patroni Ursynowa? Jeszce się komuś pomyli skrót z "PU" i co będzie? :P
Pozostałe komentarze
Goku11:04, 24.01.2016
Świetny pomysł! Z ciekawością będę śledził fanpage w oczekiwaniu na nowe postacie znane z ursynowskich ulic. :)
JNow.14:16, 24.01.2016
Pomysł faktycznie dobry, ale widać rękę uber-intelektualistów z Projekt Orzeł. Tak jak zauważono - nazwa wprowadza w błąd, bo dzięki naszym kochanym słoikom z PU ludzie jeszcze faktycznie pomyślą, że bohaterowie pochodzili z Ursynowa lub zasłużyli się bohaterskimi czynami na terenie naszej dzielnicy. Co do treści, to też rewelacji nie ma - zdjęcie z Google + notka na podstawie Wikipedii. Plus za pomysł, duży minus za wykonanie.
Mieszkaniec15:11, 24.01.2016
Super pomysł, fajnie że ktoś o tym pomyślał. A pomysłodawcy niech nie przejmują się narzekaniem malkontentow - zawsze tak jest że jak ktoś robi coś dobrego to zazdrośni narzekają. ...
zumik15:32, 24.01.2016
Pomysł OK. Edukowania z zakresu historii nigdy za dużo...
zyz17:08, 24.01.2016
jad z jakim hejterzy z Naszego Ursynowa torpedują wszystko jest żenujący.
ziutek10:08, 25.01.2016
szczera krytyka zabolała? a może lepiej jeszcze raz przeczytać i zrozumieć uwagi?
-warszawianka19:43, 24.01.2016
Eugeniusz Lokajski , a nie Zenon !
Kenez22:47, 24.01.2016
Przecież to mój i Antoniego pomysł! Z każdego pomysłu nas okradają, projekt Ursynów? Chyba projekt z Łodzi!
ziutek14:25, 25.01.2016
Pomysł fajny. Mam nadzieję, że fanpage nie będzie potem służył nachalnej promocji Orzeła i Ciołka, tak jak to było z petycją w sprawie Galerii Kabaty. Zresztą czy po wyborach Orzełek cokolwiek zrobił dla Kabat? Podpowiem. NIC.
ciekawy14:38, 29.01.2016
no dobra, a kto mi powie skąd się wzięła ulica Zamiany ??
Zielony Ursynów czeka już 7 lat. Gdzie jest basen?
im więcej basenów tym większe zainteresowanie pływaniem; przecież jest tłoczno na wszystkich basenach
belzebub
10:58, 2025-09-10
Dzielnica kończy remonty dużych parkingów. Jest apel!
Tyle kasy podatnika poszło na te remonty. Pora wprowadzić opłaty za parkowanie dla mieszkańców i przyjezdnych.
Jdsc
08:44, 2025-09-10
Remont jak z horroru na Ursynowie. "Totalny chaos"
informuję, że szłam chodnikiem przy Ciszewskiego w trakcie jego remontu i spokojnie przeżyłam, chociaż unosił się pył z ciętych płyt chodnikowych. Bardzo fajnie, że będą położone duże, jasne płyty, nie kostka A tego lata najbardziej cieszę się z tego, że w domu nie mam jakiekolwiek remontu🙂
@
08:16, 2025-09-10
Parking pod nadzorem kamer. Rusza budowa parku
ja jestem z Kazury. i jestem za zlikwiodowaniem jedneho rzedu parkingowego. ale rowniez za wywiazaniem sie ze wszystkich innych obietnic z czasu konsultacji spolecznych w 2016 roku. wiec prosze nie obrazac wszystkoch tylko daltego ze sa z kazury. bo kastaparkingowa to mala czesc tego osiedla
abc
07:07, 2025-09-10