Zamknij
UWAGA

Warszawa szykuje się na ulewy. Wyleje Potok Służewiecki?

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 16:27, 08.07.2025 Aktualizacja: 17:58, 08.07.2025
Skomentuj zdjęcie archiwalne/skutki ulewy w alei KEN w 2021 roku zdjęcie archiwalne/skutki ulewy w alei KEN w 2021 roku

Zalewane mogą być garaże, piwnice, z Potoku Służewieckiego mogą wystąpić wody. Warszawa szykuje się na nadejście nawalnych opadów deszczu. Ratusz zapewnia, że służby są w pełnej gotowości.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o trzecim stopniu zagrożenia intensywnymi opadami deszczu. Mogą one wystąpić w Warszawie i województwie mazowieckim od godz. 20 dnia 8 lipca do godziny 20 w czwartek 10 lipca. Prognozy na tę chwilę wskazują, że w Warszawie może spaść taka ilość deszczu jak w całym lipcu i sierpniu.

Deszcze nawalne i burze to zjawiska nieprzewidywalne, dlatego apeluję do wszystkich osób przebywających w Warszawie o zachowanie czujności i ostrożności. Proszę też właścicieli i zarządców o zabezpieczenie nieruchomości. Starajmy się śledzić komunikaty meteorologiczne

- apeluje prezydent Rafał Trzaskowski.

Wszystkie punkty, w których wcześniej dochodziło do zalań, zostały objęte przez ratusz stałym monitoringiem. Przeprowadzono przeglądy zbiorników wodnych, krat i układów odwodnień. Na styku Ursynowa i Mokotowa przepływa Potok Służewiecki, którego poziom podczas intensywnych opadów deszczu nagle wzrasta. Potok jest stale monitorowany.

Straż Miejska ma za zadanie informować mieszkańców zagrożonych rejonów, zwłaszcza w okolicy Potoku Służewieckiego. Przepompownie i kanały są po konserwacji, kraty oczyszczone, a zbiorniki i stawy w dolinkach przygotowane na przyjęcie wody.

- poinformował stołeczny ratusz.

Z niepokojem prognozy pogody śledzi Zielony Ursynów, który podtapiany jest podczas każdego deszczu nawalnego. Odwodnienie nie wytrzymuje dużego naporu wody.

Przygotowania trwają też w innych dzielnicach - w newralgicznych punktach komunikacyjnych. Miejskie wodociągi oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad współpracują w zakresie zabezpieczenia trasy S8 na wysokości ulicy Mickiewicza – przygotowano warianty zamknięć i objazdów. Wprowadzono stałe raportowanie do Miejskiego Stanowiska Kierowania Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa trzy razy dziennie: o godzinie 8:00, 14:00 i 19:00.

Warszawscy wodociągowcy przypomnieli, żeby mieszkańcy zgłaszali zdarzenia dotyczące zalewisk i podtopień na bezpłatny numer pogotowia wodociągowego - 994 lub przez formularz internetowy dostępny na stronie miejskiej spółki.

Zaapelowali również do kierowców, by zwracali uwagę na samochody specjalistyczne Wodociągów Warszawskich i ułatwiali im przejazd.

- To bardzo ważne, byśmy mogli dojechać na miejsce jak najszybciej i natychmiast przystąpić do pracy - dodali.

Ile spadnie deszczu w Warszawie? Najnowsze prognozy

IMGW wydał oficjalne alerty, które dotyczą przede wszystkim południowych i centralnych regionów kraju. Prognozowane sumy opadów wyniosą od 80 do 100 mm, a miejscami nawet do 140 mm, co stwarza zagrożenie lokalnych podtopień i zalania terenów.

IMGW informuje o prognozowanej sumie opadów:

  • Noc z 8 na 9 lipca: od 25 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm;
  • Dzień 9 lipca: od 30 mm do 50 mm, miejscami do 45 mm;
  • Noc z 9 na 10 lipca: od 10 mm do 30 mm;

Tak duża ilość deszczu w krótkim czasie może prowadzić do zalania posesji i utrudnień komunikacyjnych. IMGW podkreśla, że sytuacja może się dynamicznie zmieniać, dlatego ważne jest stałe monitorowanie komunikatów pogodowych.

Co należy zrobić? Jak radzi stołeczny ratusz:

  • sprawdzić drożność odwodnień, rynien i studzienek kanalizacyjnych, aby woda mogła swobodnie odpływać,
  • pamiętać o uszczelnieniu dachów i okien piwnic – to pomoże uniknąć zalania budynków,
  • usunąć z otoczenia luźne przedmioty, które może porwać wiatr towarzyszący opadom,
  • śledzić komunikaty IMGW oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), które apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do poleceń służb ratunkowych.

Podczas intensywnych opadów deszczu szczególnie ważne jest zachowanie ostrożności na drogach.

Kierowcy powinni:

  • dostosować prędkość do warunków i zwiększyć odstęp od pojazdu poprzedzającego,
  • unikać przejazdu przez zalane drogi i kałuże, które mogą powodować aquaplaning lub uszkodzenia pojazdu,
  • sprawdzić stan techniczny pojazdu, zwłaszcza wycieraczek i opon, oraz mieć naładowany telefon na wypadek awarii lub potrzeby wezwania pomocy.

Warto pamiętać, że szybka reakcja i odpowiednie przygotowanie mogą znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych szkód i zagrożeń dla życia i zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

memememe

1 1

planeta się pali ! ;p

18:05, 08.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

QQ

2 0

Trochę tropikalnego deszczu i już ultra drama-ferment co za świat 🤣 i co za *%#)!& w mediach 😂. Ludzie nie dajcie się zwariować ☺️.

18:48, 08.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%