1 maja to nie tylko święto pracy i rocznica wstąpienia do Unii Europejskiej. To także pierwszy dzień funkcjonowania tężni na Ursynowie oraz fontann. Tych ostatnich mamy w dzielnicy już pięć, w tym cztery miejskie: "Wieloryb" przy Kopie Cwila, przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie Północnym, na Imielinie na tyłach ratusza obok UCK oraz najnowszą - w parku nad tunelem POW w rejonie alei KEN.
- Wszystkie te urządzenia rozpoczną pracę 1 maja. Ten plan nie uległ zmianie - poinformował nas ursynowski ratusz.
Można więc już usiąść na ławeczce przy tężni "Maciejka" w parku Jana Pawła II czy przy "Natolince" przy Lasku Brzozowym na Lanciego.
Ta pierwsza konstrukcja powstała dzięki inicjatywie mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 rok, a na projekt zagłosowało 2,2 tys. osób.
"Maciejka" ma 11 metrów długości, 1,3 metra szerokości i 3,6 metra wysokości, wypełniona jest gałązkami tarniny. Specjalna pompa podaje solankę o dużej zawartości jodu, która spływając z góry, tworzy mgiełkę do inhalacji.
Powietrze wokół tężni, kiedy paruje solanka, zawiera minerały wspomagające odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych oraz stymulująco działające na układ odpornościowy.
- czytamy w regulaminie "Maciejki".
Po raz pierwszy solanka popłynęła w “Maciejce” 1 lipca 2020 roku. Jak co roku, konstrukcja będzie działać do późnej jesieni, kiedy to zostanie zabezpieczona na okres zimowy.
Drugą tężnią miejską o nieco innej konstrukcji jest na Ursynowie tężnia "Natolinka" na terenie zielonym obok Lasku Brzozowego, między al. KEN i ul. Lanciego. To projekt z Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok autorstwa Piotra Ciary z Otwartego Ursynowa, który zdobył poparcie ponad 1,7 tys. głosów mieszkańców.
Choć budowa ruszyła w lipcu 2023 r. i miała zakończyć się w październiku, wystąpiły problemy techniczne, które wymusiły korektę projektu. Przez długi czas inwestycja była na etapie odbioru technicznego, ostatecznie swój pierwszy sezon "Natolinka" zaliczyła w ubiegłym roku. Na szczęście teraz tężnia działa bez przeszkód i także mieszkańcy Natolina mają okazję, by posiedzieć przy tężni.
W tym roku w obu tężniach solanka pochodzić będzie z uzdrowiska Ciechocinek lub z miejscowości Zabłocie Solanka, w zależności od dostępności. Solanka jest uzupełniana wg potrzeb.
1 maja wreszcie ruszy także fontanna przy "Wielorybie", a być może nawet zlikwidowane zostanie ogrodzenie wokół stawu pod Kopą Cwila. Nowy "Wieloryb" powstał w miejscu poprzedniej niecki w kształcie wieloryba z lat 80., która przez lata stała sucha z powodu uszkodzonej instalacji.
“Wieloryb” został oddany do użytku podczas Dni Ursynowa w zeszłym roku i od razu podbił serca mieszkańców swoim szmaragdowym kolorem wody, który niektórzy porównują do Malediwów. Niestety, fontanna zaliczyła problemy techniczne - trzy awarie w ciągu pięciu miesięcy, w tym problemy z wyciekiem wody. Mieszkańcy żartobliwie mówili o “klątwie Wieloryba”, ale miejmy nadzieję, że po zimowej przerwie wszystkie usterki zostały usunięte i “Wieloryb” będzie działał bez problemów przez cały sezon.
Kolejną nową - bo ubiegłoroczną - ursynowską atrakcją wodną jest fontanna zlokalizowana przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów oraz Ursynowskim Centrum Kultury “Alternatywy”. Powstała ona w ramach projektu “Zielona Oś Ursynowa” z Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok, który zdobył prawie 2 tys. głosów.
Projekt zakładał nie tylko budowę fontanny, ale także stworzenie całego placu z nasadzeniami drzew, krzewów i bylin, nowymi ciągami pieszymi, latarniami, ławkami, stołami do gry w szachy oraz stojakami rowerowymi. Choć inwestycja powstawała z opóźnieniem, dziś ma swój urok. Fontanna ma kształt granitowej "trumny", wokół niej są ławeczki do odpoczynku.
W czwartek zaczęła też działać fontanna na zrewaloryzowanym placu przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego, w parku Jana Pawła II. To jedno z ulubionych miejsc zabaw dzieci na Ursynowie Północnym. Fontanna została wyremontowana dwa lata temu.
Nowością na mapie ursynowskich atrakcji wodnych jest fontanna w budowanym parku linearnym nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Pierwsze dwa fragmenty tego parku zostały otwarte w kwietniu, przed Majówką.
Park powstaje wzdłuż ul. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Nowoursynowskiej do ul. Pileckiego i docelowo będzie to teren o powierzchni około 12 ha zieleni urządzonej. Fontanna jest jednym z wielu elementów parku, który w całości ma być ukończone wiosną 2026 roku. Niestety, fontanna zaliczyła już pierwszą usterkę - nie działa już jeden rząd dysz, który ma zostać naprawiony w ramach gwarancji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz