Papierowe żonkile, rozdawane co roku przez wolontariuszy, nawiązują do tradycji Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania, który co roku 19 kwietnia składał żółte kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Dziś żonkile przypinane do ubrań przez warszawiaków są wyrazem solidarności i pamięci o walce o godność i wolność.
W sobotę w godz. 9-11 pod ursynowskim ratuszem, każdy przechodzień będzie mógł otrzymać papierowego żonkila i przyłączyć się do ogólnomiejskiej akcji upamiętniającej powstańców. Podobne wydarzenia odbywają się w całej Warszawie, a żonkile będą rozdawane również w innych dzielnicach oraz przed instytucjami kultury, m.in. przez wolontariuszy Muzeum POLIN.
Punktualnie o godz. 12 na terenie całej Warszawy uruchomione zostaną syreny systemu ostrzegania i alarmowania. Sygnał będzie miał charakter ciągły i potrwa dokładnie 1 minutę.
Jest to zarówno symboliczny hołd dla bohaterów powstania, jak i test sprawności miejskiego systemu alarmowego. Podkreślamy, że mieszkańcy nie muszą podejmować żadnych działań w związku z włączeniem syren – to tylko upamiętnienie i jednocześnie sprawdzenie poprawności działania systemu
- informuje stołeczny ratusz.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w odpowiedzi na ostateczną likwidację getta przez niemieckich okupantów. Był to pierwszy tak zorganizowany i zbrojny opór Żydów przeciwko nazistom w okupowanej Europie. Walki trwały niemal miesiąc, a ich tragiczny bilans to śmierć około 13 tysięcy Żydów i deportacja kolejnych 50 tysięcy do obozów zagłady.
Więcej o programie tegorocznych obchodów rocznicy na stronie Muzeum Polin.
3 1
Syreny zawyja? I banderowcow nie przestrasza?