45 hodowców i ponad 800 egzemplarzy w klatkach. Ten weekend zdecydowanie należy do kur. Kilkadziesiąt gatunków tych pięknych ptaków o niespotykanym na co dzień upierzeniu możemy podziwiać w sobotę i w niedzielę podczas Wystawy Kur Ozdobnych na SGGW.
Choć wystawy zwierząt nie należą do rzadkości, ta konkretna, która do niedzieli trwa na SGGW, ma wyjątkowy charakter. Skupia ludzi, którym kurczak czy kura w żadnym wypadku nie kojarzą się z niedzielnym obiadem u teściowej. Dla nich kura to przyjaciel...
- Kochałam kury od zawsze. Jak miałam 3 lata, wszyscy chcieli mieć psa czy kota, a ja chciałam mieć kurę. I tak mi ta miłość została do dziś - mówi Ewa, która na wystawę przyjechała z ośmiomiesięcznym kogutem Martusem.
- On jest strasznym pieszczochem i uwielbia głaskanie! Poza tym Martus to kogut domowy, wykluł się pod kaloryferem - dodaje Wiesław, partner Ewy.
Na wystawie możemy podziwiać kury z Chin, Japonii, Indonezji, Anglii, Niemiec, Holandii, Indii. Najmniejsze kurki świata oraz te, ważące nawet 10 kilogramów. Na wpół łyse i takie, które mają jedwabiście miękką, futrzastą strukturę upierzenia a każda z nich zachwyca.
- Kury przed wystawą przygotowywane są prawie jak modelki na wybieg. Są kąpane, mają przycinane pazurki, czyszczone dzióbki i układane piórka - opowiada Monika Łukasiewicz, organizatorka wystawy.
A ich ceny? Wahają się od 20 - 30 złotych do...
- Są rzadkie rasy, których jest bardzo mało w Polsce czy w Europie. I takie kury potrafią kosztować nawet 1.000 euro. Na przykład Onagadori, które prezentują aż 12 metrowe ogony. Ale cena jest adekwatna do ogromu pracy, jaki trzeba włożyć, aby taką kurę móc podziwiać. Ogon zaczyna rosnąć dopiero po trzech latach i każdego roku przyrasta tylko o około 90 centymetrów - opowiada Monika Łukasiewicz.
Związek Hodowców Drobiu "Gallus" organizuje wystawę już po raz dziewiąty. Każdego roku organizatorzy starają się, aby zapewnić zwiedzającymnowe niespodzianki. Jedną z tegorocznych jest pozyskanie na wystawę kur rasy Ayam Ketawa. Choć wyglądają zwyczajnie, potrafią zaskoczyć.
- Mają bardzo charakterystyczny śpiew, który do złudzenia przypomina... śmiech szczęśliwego dziecka - dodaje pani Monika.
Dodatkową atrakcją dla dzieci i dorosłych będą ptaki drapieżne, które wystawia Koło Naukowe Aves.
Miejsce:
Godziny otwarcia wystawy:
Cena biletów:
Nocna prohibicja. Radni zdecydowali!
Akurat Biała Podlaska była jednym z pierwszych miast, które bardzo szybko (po pięciu miesiącach!!!) wycofało się z prohibicji. Poprzedni prezydent z PiS-u wprowadził ją w lipcu 2018r., a trzy miesiące później przegrał pewną reelekcję :) Nowy prezydent z PO nie miał wyboru i zniósł ją jeszcze w grudniu 2018 roku.
Doinfrmowany
19:25, 2025-07-10
Nocna prohibicja. Radni zdecydowali!
Zakazy, nakazy, *%#)!& taki mały PRL.
Somsiad
19:22, 2025-07-10
Surowieckiego: Potrącenie na przejściu dla pieszych
Zwężenie, fotoradar, progi, światła za 1,2,3,4...i kasiora dla miasta oraz wykonawcy leci pod pretekstem bezpieczeństwa.
Somsiad
18:34, 2025-07-10
Czy nie ma bata na firmę Hear? LIST CZYTELNIKA
Bartosz Biernat, Zaruby ulica
Tyci w necie
15:21, 2025-07-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz