W najbliższą sobotę 14 grudnia o godzinie 13 miejski przewodnik Mariusz Prządak zaprasza na spacer śladami zimowego Ursynowa z czasów PRL-u. Spotkanie rozpocznie się na dawnym Dworcu Południowym na przystanku Metro Wilanowska 02.
Uczestnicy spaceru podróż zaczną od przejażdżki historyczną linią 192, która zawiezie ich pod Megasam na Surowieckiego. 10 grudnia 1976 roku tą samą trasą ruszył pierwszy autobus łączący Ursynów ze światem, natomiast dwa lata później w grudniu Ikarusy pierwszy raz wyjechały na ulice Warszawy.
Autobusy węgierskiego producenta nie miały łatwych warunków, bo ich inauguracja przypadła na okres zimy stulecia. Jednak jak na tak ekstremalne temperatury, Ikarusy radziły sobie bardzo dobrze. Kierowcy chwalili te pojazdy za ich niezawodność oraz wytrzymałość.
Po przejażdżce rozpocznie się spacer, którego pierwszym punktem będzie blok na ulicy Puszczyka 5. To pierwszy zasiedlony 8 stycznia 1977 blok, który parę dni później odwiedził sam Edward Gierek podczas gospodarskiej wizyty na placach budowy.
Będą historie związane z zimą stulecia, z budową kościoła i o tym, jak ten kościół był potrzebny, a nie był planowany.
Okres zimowy jest jakoś tak bardzo związany z Ursynowem. Wiele rzeczy się wtedy wydarzyło, jak pierwsze zasiedlenia. Jak ludzie dostawali już przydziały, to nawet w Wigilię potrafili przyjechać , odnaleźć to swoje budowane mieszkanie, i w tych pustych murach, zorganizować sobie symboliczną Wigilię
- mówi przewodnik miejski Mariusz Prządak, autor książki "Sekrety Ursynowa".
Uczestnicy spaceru mogą zatem spodziewać się tematów świątecznych. Będzie też o tym, jak ludzie mieli problemy z zaopatrzeniem się w podstawowe produkty i z zakupem choinki, ale też o tym, gdzie ewentualnie te choinki od badylarza można było zdobyć. Będą też historie bardziej dramatyczne związane ze stanem wojennym.
Spacer zakończy się pod Kopą Cwila, a dla uczestników przewidziano drobne upominki od św. Mikołaja. Na wydarzenie mogą przyjść wszyscy zainteresowani historią Ursynowa, zwłaszcza tego peerelowskiego. Nie ma zapisów na wydarzenie, a udział w nim jest bezpłatny - sobota godz. 13, zbiórka na przystanku Metro Wilanowska 02.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz