Mulitkino Imielin - to miejsce ma dla wielu mieszkańców charakter sentymentalny. Wśród nich jest radny Paweł Nowocień z Otwartego Ursynowa, który wpadł na pomysł upamiętnienia pozostałości po dawnym multipleksie, który działał na Ursynowie przez ponad 20 lat.
W swojej interpelacji zaproponował, aby elementy wyposażenia kina zostały przekazane do Muzeum Ursynowa. Chodzi przede wszystkim o zachowanie neonu kinowego oraz kilku foteli z sal kinowych.
Zachowanie symboliki Multikina dla wielu mieszkańców Ursynowa ma wydźwięk sentymentalny, było to miejsce wielu wydarzeń w naszej dzielnicy. Jest to dobry moment, aby podjąć działania zmierzające do powstania Muzeum Ursynowa, która będzie izbą pamięci przemian naszej dzielnicy
- twierdzi radny Nowocień.
Radny najwyraźniej nie wiedział, że Muzeum Ursynowa już istnieje i mieści się w bibliotece na ul. Barwnej 8.
Znajduje się tam rekonstrukcja gabinetu patrona dzielnicy Juliana Ursyna Niemcewicza z kopiami jego listów oraz kompletem jego dzieł, wydawanych przez Ursynotekę. W minimuzeum można odwiedzić także replikę typowego pokoju z początków powstawania osiedla Ursynów Północny. Jest zatem meblościanka, telewizor i radio z czasów PRL, wersalka, gazety z tamtych lat oraz przedmioty użytku codziennego. Bardzo często w Muzeum Ursynowa odbywają się prelekcje i spotkania na temat historii Ursynowa. Jest też pokaźny zbiór książek o naszej dzielnicy.
[FOTORELACJA]730[/FOTORELACJA]
Tak czy owak - zdaniem radnego warto byłoby zachować pamięć o Multikinie, przenosząc do Muzeum Ursynowa - obecnego bądź przyszłego rozbudowanego - elementy z likwidowanych sal kinowych.
Niestety, szans nie ma na to już żadnych. Rzeczniczka Multikina Natalia Kaleta-Nguyen powiedziała nam, że przekazanie jakichkolwiek elementów po ursynowskim Multikinie nie wchodzi w grę, ponieważ firma rozdysponowała już je pomiędzy swoje istniejące placówki. Jeszcze przed zamknięciem o kilka foteli zwrócili się ursynowscy strażacy, którzy chcieliby ulepszyć swoją salę telewizyjną. Udostępnialiby ją także wycieczkom, odwiedzającym strażakom. Pomysł też spalił na panewce.
Zwracało się do nas w tej sprawie wielu mieszkańców, także widzowie, którzy chcieli mieć na pamiątkę fotel z kina. Nie mamy w planach przekazywania foteli. Będą one rezerwą dla innych kin w Polsce
- stwierdziła w rozmowie z Haloursynow.pl rzeczniczka sieci multipleksów.
W podobnym tonie odpowiada teraz radnemu Nowocieniowi burmistrz Ursynowa Robert Kempa.
Obecnie w budynku nie znajdują się już żadne przedmioty i wyposażenie, które byłyby możliwe do przejęcia. lnformuję również że Muzeum Ursynowa istnieje już od wielu lat
- przypomina radnemu.
Multikino Ursynów pozostanie więc tylko w pamięci ursynowian, którzy je odwiedzali, bądź na starych zdjęciach. A kiedy ostatecznie przejdzie do historii?
Właśnie w październiku mają ruszyć prace rozbiórkowe przy al. KEN 60. We wrześniu wszyscy najemcy lokali użytkowych opuścili swoje lokale. Właściciel terenu - belgijska firma deweloperska GH Development - rozpocznie rozbiórkę od ogrodzenia terenu. Wcześniej zdemontowane i wywiezione mają być jeszcze znaki firmowe Multikina - ogromne logo na stalowych wspornikach.
Budynek po kinie wraz z parkingiem na jego tyłach to duży obiekt przy ruchliwych ulicach Ursynowa. Czy jego rozbiórka spowoduje utrudnienia dla mieszkańców? Deweloper obiecuje, że tak się nie stanie. Działać ma cały czas choćby przystanek autobusowy na ul. Gandhi przy Multikinie.
Na obecnym etapie nie planujemy zamknięcia ani przeniesienia przystanku autobusowego przy ul. Gandhi. Prace rozbiórkowe będą realizowane we współpracy z zarządcą drogi i transportu miejskiego, aby zapewnić płynne funkcjonowanie komunikacji publicznej. W przypadku jakichkolwiek zmian będziemy na bieżąco udzielać informacji.
- mówi Agnieszka Jóźwiak, Head of Residential Projects w GH Development.
To właśnie ta belgijska firma deweloperska odkupiła w marcu 2023 roku od Multikina grunt z budynkiem przy alei KEN 60. Multikino postanowiło ją sprzedać, gdyż wartość działki w wyniku uchwalenia w 2021 roku planu miejscowego dopuszczającego w tym miejscu budowę osiedla mieszkaniowego, znacznie wzrosła, a spółka jest zadłużona po pandemii.
Plan miejscowy uchwalony w 2021 roku przez radnych miejskich przewiduje obiekty mieszkaniowo-usługowe. Zapisy planu nie wymagają, by pozostały w nich funkcje kulturalne. Bloki mogą taką samą wysokość jak urząd dzielnicy - czyli 23 metry. Dokładnie naprzeciwko ratuszowej wieży, może wyrosnąć wieża na 34 metry, bo tu pozwolono na "dominantę wysokościową". W osi widokowej alei KEN widoczne będą więc dwie spore wieże.
Między budynkami, które postawi GH Development oraz planowanym wieżowcem RK Investment (na rogu Cynamonowej i Gandhi), ma pozostać otwarta przestrzeń dla pieszych. A między obiektami - zgodnie z zapisami planu miejscowego - utworzony zostanie zielony pasaż wraz z przejściami przez bramy budynków w kierunku alei KEN i Cynamonowej.
KS07:03, 04.10.2024
A ciekawe co z kamieniem węgielnym co był wmurowany przy budowie?
Piotr12:03, 04.10.2024
Szkoda Multikina i całego obiektu. Był wyróżniającym się miejscem na mapie dzielnicy. Do kina chodziłem ja, żona, mama, dzieci, a teraz to się *%#)!& i będą tam bloki. Szkoda, ale ktoś na tym straci, by zarobić mógł ktoś
Paulo13:53, 04.10.2024
No szkoda... Dzielnica straciła jedyne kino. Boli to, że interesy biorą górę na kulturą i sztuką.
Darek15:51, 04.10.2024
Dawny naczelnik od kultury Dariusz Sitterle obecnie bonzo na Mokotowie od budżetu obywatelskiego sporo kasy podatników swego czasu tam wpompował. Ale kto dziś pamięta te czasy? Dobrze że powstanie tam blok mieszkalny do filperzy na Ursynowie łatwo nie mają.
Karot17:04, 04.10.2024
Kiruna 2 kto tam był to rozumie.
Irfy06:03, 05.10.2024
Hmm... Mam jeszcze lepszy pomysł! Naprzeciwko dawnego Multikina też znajduje się jeden bardzo niedochodowy budynek. Powstał tylko parę lat później, do użytku oddany 26 października 2006. Jak już było powiedziane, miejsce zbędne a potencjalne zyski niebagatelne. Powierzchnia zabudowy wynosi 2063 m kw. A za nim jeszcze wielki parking, na którym ja wcisnąłbym co najmniej dwa bloki z mikrokawalerkami. Może by więc przy okazji ogrodzić i wyburzyć również tamtą bezużyteczną budowlę? Za jednym zamachem. Można by wtedy zbudować bloki o wysokości równej tym, które powstaną po Multikinie a część stacji metra przeznaczyć na parking podziemny...
Peter12:08, 07.10.2024
Idąc jeszcze kilka metrów dalej to CK Alternatywy też nie jest dochodowe - można by wyburzyć, bloki postawić i zarobić :) Jest też na Ursynowie jeszcze kilka obiektów kulturalnych - tak z połowę czy 3/4 można by wyburzyć i zarobić. Zamienić nie tylko cały Ursynów, ale i centralne miejsca Ursynowa w sypialnię, a do kina czy obiektów kultury jeździć "do miasta". Dziękujemy władzom dzielnicy!
Rumburak00:23, 06.10.2024
Na miejscu dawnego kina powinien stanąć pomnik burmistrza-wielkiego budowniczego mikrokawalerek.
Twój nick08:53, 06.10.2024
do metra już raczej będzie trudno wejść…
takiego wybrali11:52, 08.10.2024
I tak jedyny porządnie zbudowany i wyposażony obiekt , lubiany przez mieszkańców, dzielnicowy urzędnik likwiduje . On wyjedzie do miejsca skąd przyjechał , a mieszkańcy zostaną z pustką i "parkiem
kompaktowym" ???? (nowomowa) przy skrzyżowaniu głównych ulic.
Miastowy16:05, 05.10.2024
2 1
Dziwne, że nie wiesz tego jak funkcjonuje Warszawa...od *%#)!& lat przychylna deweloperom, głównie a od czasu do czasu coś dla mieszkańców głównie pod publiczkę w mediach, że coś jest dane.